A testépítéssel, fitnesszel foglalkozó emberének, mi bajuk van a kenyérrel?
Tele van rosttal, vitaminnal, ásványi anyaggal a rizzsel, pufi rizzsel szemben, amit bezzeg orrba-szájba zabálnak. Jönnek itt a gi értékkel is, miközben a rizs gi indexe sokkal rosszabb. Mondjak még azt is, hogy "méreg", mert tele van mindenféle anyaggal. Mert az ágyon ízesített, színezett tápkiegekben kevesebb a *mérgező" anyag? 😅
Sosem értettem ezt, és ehhez hasonló értelmetlen hozzáállásokat a gyúrás világában, bár mostanában egyre több ember kezd el gondolkodni is.
A testépítés és a fittnesz két különböző műfaj.
Pontosan milyen kenyérre gondolsz?
A gyurma gyurkák jellemzően nem extrudált vackokon élnek
Hát, az oly általánossá vált kovásznélküli fehérkenyér az mondjuk pont egy pékipari hulladék.
Egy normál minőségű kenyérrel valóban nincs probléma.
Modnjuk hobbiszinten amúgy is olyan mindegy, a fehérkenyérnél rosszabb dolgok is beleférnek mértékkel.
Vannak bajok. Na, nézzük. Először is, a rizsnek még magasabb a glikemias idexe, és erdekes módona rizs esetében, ez nem baj. Másodszor, nem magaban fogod enni a kenyeret, ahogy a rizst sem magában szoktad enni, így jóval alanyonyabb lesz a gi érték, ha eszel mellé pl húst, vagy tojast. Harmadszorra, nem a kaja "minőséget" fogja meghatározni, hogy mennyire zsirosodsz be, hanem a KALORIA.
Nincs azzal baj, ha bura vagy valamihez, de legalább legyél nyitott arra, hogy tanulj.
Húha, hosszú leszek, bocsi előre is.
A nagyüzemi (neadjisten tartós) fehér kenyerekkel van a nagyobb probléma. Alapvetően az összetevők milyensége, illetve a gyártási folyamat ami ezeket "elrontja".
Egy klasszik fehér kenyér egyszerű: víz, liszt, só, kovász
Egy modern, de jó minőségű fehér kenyér ezzel szemben: víz, liszt (BL-80), só, élesztő.
Itt alapvetően még mindig egy egész jó minőségű élelmiszerről beszélünk, az egyetlen különbség az, hogy egy kovászos kelesztés során a liszt szerkezete megváltozik, elkezdődik a keményítők, és a fehérjék bontása, gyakorlatilag egy előemésztett élelmiszer jön létre, amit viszonylag könnyen bont le a szervezet.
Az élesztős kelesztés ezzel szemben gyakorlatilag egy erjesztés. Az egyetlen cél, hogy felszabaduljon némi CO2, és levegősebbé tegye a kenyeret. Ezáltal némileg nehezebben emészthető a végtermék.
A nagyobb probléma, hogy a kovász élesztőre cserélése mellett a nagyipari (és tartós) kenyerek alapanyagai között rosszabb minőségű lisztek (BL-55, ipari liszt, rosszabb esetben takarmányliszt...), illetve egyéb szükségtelen összetevők, mint pl. szója, térfogatnövelők, amik maga a tészta, vagy a késztermék állagát segítik (főként a rosszminőségű lisztek sikértartalmát ellensúlyozva), illetve enzimek, tartósítószerek, amik az elállóságát segítik, de mindezek rontják az emészthetőséget.
Arra külön nem térek ki, hogy a glutén mennyivel nehezebben emészthető kovászolás nélkül, hogy mennyivel kevésbé van hozzászokva a szervezetünk a modern nemesített búzák fehérjeszerkezetéhez, vagy, hogy a rovarvédőszerek mennyivel módosítják a búzák emészthetőségét, mert ez nem csak a nagyüzemi kenyerek minőségét rontja.
Összességében egy pékségben kapható, normál minőségű élesztős fehér kenyérrel nincs különösebb probléma, egy kovászos fehér kenyér pedig minőségben jobb, mint a fehér rizs. (pláne az oly népszerű, 100-as GI feletti jázmin rizs...)
Az előrecsomagolt, nagyipari tartós fehér kenyerek amiket jobb elkerülni, de hobbi szinten mértékkel ezek is beleférnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!