Mit érdemes variálni ezen az edzésterven?
Kezdőnek mondanám magam, habár edzek már egy ideje kisebb-nagyobb megszakításokkal. Lábra nem edzhetek pár hétig vagy hónapig orvosi tanácsra, azt később fogom felhozni. Ebbe többek között a felhúzás és a guggolás is beletartozik.
Push-pull bontásban edzek, push-pull-szünet 3 napos ciklusokban, tehát heti öt edzésem van.
Push:
- mellre: fekvenyomás (5), döntött pados nyomás egykezessel (4), tárogatás (4)
- vállra: mellről nyomás (5), oldalemelés (4)
- tricepszre: tricepsznyújtás csigán (4), letolás csigán (4)
Pull:
- hátra: döntött törzsű evezés (5), lehúzás (4), csigás evezés szélesen/húzódzkodás (4)
- bicepszre: bicepsz állva (4), koncentrált bicepsz (3)
- hátsó vállra: archoz húzás/döntött törzsű oldalemelés (4)
Ezek mellett hiperhajlítás/törzsemelés, hasazás plankkel, csuklyára koncentrált izoláló gyakorlatok az edzésterv részei, de nem ragasztom őket szigorúan egy adott naphoz. Persze azért igyekszem pl. alsó hátra pull napon edzeni, illetve hasazni is akkor szoktam többnyire.
Lábra semmiképp nem fogok edzeni. Gondolkodtam rajta, hogy legalább wall sit vagy egy lábas vádlizás menjen, de úgy döntöttem, a biztos és mielőbbi felépülés érdekében teljesen kizárok mindent. Később pedig jobban ráficcenek a dologra.
Mell és váll jónak tűnik így? Vagy hátra picit többet érdemes csinálni, mint mellre? (a hátam arányaiban fejlettebb szerintem, mint a mellem) A nagyobb alapgyakorlatokból igyekeztem eggyel több sorozatot beilleszteni. Talán bedobhatnám lehúzás helyett a húzódzkodást, és azt 5 sorozattal?
Szóval a váll, tricepsz és bicepsz esetében jók ezek a gyakorlatok? Vagy váltogathatok, váltogassak többet edzésenként? És a sorozatszámok nem túl sok vagy túl kevés? Harmadnap újra edzem az izmot, tehát egy héten 2-szer, de inkább 3-szor edzem.
Illetve hát esetében melyik három gyakorlatot lenne a legérdemesebb végezni, ha nem felhúzhatok? A fentieken kívül mást is mondhattok. (eredetileg húzó napon lenne felhúzás, ha végezhetném)
Ha van egyéb hozzáfűznivaló, akkor szívesen hallgatom azt is!
Egyébként lehet, soknak tűnik a volumen, de az egyenes pados fekvenyomás (néha 5-6 reps) kivételével mindenből legalább 8-10-es ismétlésszámmal dolgozok. Lehet, néha túl magassal (akár 20-25, de legalább változatosságot ad) is.
Ami fontos lehet, hogy - főleg így az elején - szerintem nincsen különösebben lemaradt izomcsoportom. Esetleg a karomat emelném ki, ha valamit muszáj lenne.
Mondhattok bármit, minél több nézőpontra, véleményre vagyok kíváncsi! Egyébként sem garantált, hogy egyből ugrok, ha valaki füttyent. Érdekel viszont, hogy látjátok ezt a felosztást, és ki szerint mit érdemes változtatni rajta. Nagyobb változtatást nem igazán szeretnék eszközölni, viszont finomhangolások még beleférnek. Pl. a fentebb említett 5 szériás húzódzkodás, vagy a több sorozat vagy változatosabb gyakorlatok néhány izom esetében.
Kösz, ha végigolvastad, és elmondod, mit gondolsz! :) Pacsi!
Heti sorozatot számolj.Pld nagyobbakra 15=18
kisebbekre 10-12.
Pld bicepszre semmiféleképpen nem mennék 12 fölé,mivel elég sokat dolgozik hátedzésnél is.
Nem tud regenerálódni ha szetcsapod sok sorozattal.Ez igaz a tricepszre is.Fekvenyomás és vállnyomások leterhelik jócskán.
Erre én is gondoltam, de nem lesz túl kevés így? Mert harmadnapra csak regenerálódik megfelelően az izom, nem?
Meg nálam 6 napos ciklusokkal kell számolni 1 hét helyett, ami nem olyan nagy különbség. Így azért nem olyan vészes, nem?
Esetleg csak figyeljek a testem jelzéseire, hogy túl sok-e neki ennyi vagy bírom? Vagy attól függetlenül hosszú távon mindenképp túlzás lenne?
Ha mégis gond lehet, akkor elindítok egy gondolatmenetet:
Esetleg egy továbbontott edzésterv (push1, pull1, push2, pull2) ugyanúgy edzés-edzés-szünet ciklusokban is jól működhet? Ezt arra az esetre, ha csökkenteném az összvolument, és mégsem szeretnék megválni csomó gyakorlattól.
Koncentrált bicepszet lehet inkább kiveszem, max ritkán megpumpálom a végén. Esetleg minden második pull napon?
Meg mondjuk ha jobban szétbontom, akkor lehetne egy tolódzkodós push nap. Mondjuk akkor, amikor nem nyomok egykezessel, így pedig a tricepszes szett is kiesne és plusz egy kis változatosságot vinnék bele.
Van egyébként egy listám arról még korábbról valahonnan, hogy mire hány gyakorlatot érdemes végezni. Akkor tartsam magam ehhez? A heti több edzés gondolom arra utal, hogy azokat az izmokat edzésenként érdemes azzal a sorozatszámmal edzeni.
- Mell: 12-15
- Hát: 15-20
- Láb: 15-20
- Váll: 10-12
- Tricepsz: 9-12
- Bicepsz: 8-10
- Has: 8-10 sorozat (heti több edzés)
- Vádli: 12-15 (heti több edzés)
Ebből kiindulva milyen lehet ez az edzésterv?
Push1:
- mell: fekvenyomás (4), döntött pados nyomás (3)
- váll: mellről nyomás (3), oldalemelés (4)
- tricepsz: nyújtás-letolás szett (3+3)
Pull1:
- hát: döntött törzsű evezés (4), lehúzás (4)
- bicepsz: bicepsz állva (4), esetleg koncentrál bicepsz (2)
- hátsó váll: archoz húzás (3)
- has és alsó hát
Push2:
- mell: fekvenyomás (4), tárogatás (3)
- váll: mellről nyomás (3), oldalemelés (4)
- tricepsz: tolódzkodás (3), letolás (3)
Pull2:
- hát: döntött törzsű evezés (4), húzódzkodás (4)
- bicepsz: bicepsz állva (4)
- hátsó váll: döntött törzsű oldalemelés (3)
- has és alsó hát
Vállra picit sok sorozatnak tűnik a 7+3 két edzés alatt, de az oldalsó váll nem igazán vállal munkát más gyakorlatok közben, szóval azt külön is vehetjük akár. Meg azt eleve sokan szokták sűrűbben edzeni. Esetleg ebből kiindulva edzhetem push és pull napon is?
Így kijönne, hogy 6 napra:
- mell: 14 sorozat
- hát: 16
- vállra: 9+8 (oldalsó külön számolva)
- tricepszre: 12
- bicepszre: 8 (10 koncentrált bicepszes pull1 nappal)
Utóbbi 3 izom ugye a mellnél vagy a hátnál is dolgozik.
Ha valamit változtatni kéne, akkor a döntött pados nyomás, mellről nyomás, döntött törzsű evezés és az álló bicepsz gyakorlatok kapnának +1 szériát. Ezekből melyiket lenne érdemesebb emelni? A mellről nyomáson emelnék a leginkább, mivel az oldalsó vállat külön számolva elég kevés sorozat megy vállra.
Én még azt ajánlanám, hogy felválltva csináld a gyakorlatokat, pl:
Pull napon:
Hát gyakorlat
Bicepsz gyakorlat
Hát stb.
ugyanis így a másik izom tudd pihenni és nem meríted ki egyből az edzés elején
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!