Miért lassabb az új trekking bicikli, mint a nagyon régi mtb?
Vettem egy gepida alb. 200 pro-t. Teljesen új. Azonban érezhetően lomhább lejtőn.
Lemértem mind a kettővel, ugyanaz a lejtő, 2x2 legurulás, nem tekertem bele, centire pontosan ott indultam és ott is álltam meg:
eredmény:
Új trekking, max._ 25km/h, átlag kb. 23 km/h
Régi mtb: max 31kmh, átlag kb. 28kmh.
Amit tudni kell:
Gepida 28-as kerék, vékonyabb gumi; 56cm, alu váz. Könnyebb, mint az MTB. Férfi váz.
Mtb.: Kisebb, acél váz, vastagabb kerék (26), 1000 éves bicikli, nehezebb, de kisebb. (nem mértem le, de szerintem de kb. 16-18 vázméret lehet).
A másik, hogy felfele, 2-1 sebességben lényegesen könnyebb volt tekerni az MTB-vel.
Nem tudom, számítana ennyit a nagyobb bicikli légellenállása?
40-nel még terepen is lazán lehet menni. Persze kellő rutinnal és megfelelő bringával.
Minél gyorsabban még, annál stabilabb a bicikli.
"Onnantól pedig a nagyobb súly végig a nehezebb biciklinek kedvezett. Szóval igen, 1-2 kg súlykülönbség simán okozhat 6 km/h különbéget, figyelembe véve a kísérlet egyéb pontatlanságait"
A gravitáció a test súlyától függetlenül egyforma erővel hat minden testre. Tehát nem.
#14!
Válaszd szét!
Fura, de a gravitáció hatása független a test tömegétől. Viszont innentől kezdve ennek semmi kapcsolata sincs a légellenálláshoz.
A légellenállásak önmagában van komoly szerepe. És ez erősen függ attól, hogy hogyan ülünk a bringán.
Montival max. 72-vel tudsz legurulni Piliszentlászóról Szentendre felé. Outival közben úgy hagynak ott, mintha állnál.
#15 A kérdező pont az ellenkezőjére keres magyarázatot. Értelmezésem szerint azt állítja, hogy egy könnyebb és vélhetően kisebb gördülési ellenállású gumikon guruló bringán kevésbé gyorsul fel tekerés nélkül. Ha valóban azonos körülmények között sikerült megcsinálnia a kísérletet, akkor én leginkább a légellenállással magyaráznám a különbséget.
Viszont többen írták, hogy a tömeg nem számít. Önmagában a nehézségi gyorsulás szempontjából valóban nem, de a tömeg és a légellenállás aránya számít. Két azonos légellenállású test közül azonos körülmények között a nagyobb tömegű fog jobban felgyorsulni.
#15!
1. Ebben a kommentben nem a kérdezőnek válaszoltam. De amúgy sem az ellenkezőjére keresi a magyarázatot. A nehezebb biciklivel volt gyorsabb, de - mint korábban írtam - a légellenállás az egyetlen lényeges tényező.
2. Hibásan gondolkozol. Ha a tömeg nem számít, akkor nem a légellenállás-tömeg arány számít, hanem önmagában a légellenállás.
#17
Akkor miért van az, hogy az azonos méretű strandlabda és medicinlabda közül a strandlabdát elfújja a szél, a medicinlabdát meg nem?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!