Melyik harcművészetet ajánlanátok, ami tényleg hatásos (idővel), és meg is tudom majd vele védeni magam? Wing Chun, Ji jutsu, Ninjutsu, esetleg jobban járnék valami küzdősporttal?
Először a ninjutsu-ra gondoltam, mert az viszonylag sokoldalú, tehát tanulnak fegyver nélküli, fegyveres harcokat, rejtőzködést, stb., és bár mindez nagyon jól hangzik, kérdéses, hogy olyan-e a valóságban, mint ahogy leírják. S igaz, nagyon tetszik, ahogy a tini nindzsa teknőcök harcolnak a tévében, de kétséges, hogy még csak hasonlót is vissza tudna-e adni egy heti 2-3 órás edzés. Nem beszélve arról, hogy drága...Szóval a kérdés, hogy megéri-e?
A kung fu is hatásosnak tűnik, viszont ezt is sokan szidják, hogy ,,lányoknak való mókusharc"; de elvileg a Juhász-féle jó, sokan térnek át a wing tsun-ról is, nem csak marketing, és nem utolsó sorban sokkal olcsóbb.
A ji jutsu-ra már kevesebb kritika érkezik, mert eléggé elterjedt Magyarországon, és ezért viszonylag könnyebb képzett edzőt találni. Valaki próbálta már?
Vagy jobban járnék valami box/thai box/kempo/eskrima edzéssel? Esetleg ha párosítanám pl. a wing chun-t a jeet kune do-val vagy eskrimával? Láttam, hogy a jkd-t és hasonlókat is kung-fu mesterek tanítanak... Egyáltalán mit érdemes mivel párosítani? Az az igazság, hogy nem nagyon vagyok jártas a témában, a legtöbb küzdősportolót csak a tévében láttam, és nem akarom, hogy becsapjanak.
A cél lényegében az önvédelem, de nem árt, ha ad valami stílus is, ezért gondoltam a harcművészetekre (meg amúgy is bejön a keleti filozófia :D ). Tisztában vagyok vele, hogy önbizalmat is ad, de nem akarok hamis önbizalmat, értitek. Az is fontos, hogy pl. ha hátulról támadnak, valamilyen szinten ki tudjam védeni. Valamint nagyon jól hangzik a krav magásoknál ez ,,a fegyveres támadóval szemben puszta kézzel" ígéret, és ok, hogy Sifu mester a Kung fu pandában meg tudja csinálni, de ezekből mennyi igaz?
Elsősorban Debrecenre lennék kíváncsi, főleg azoknak a véleményére, akik már próbálták! Senkit nem akartam megsérteni a harcművészetek/küzdősportok leírásával kapcsolatban, csak nekem az eddigi kérdések, válaszok és cikkek alapján ez jött le.
Ja és még valami: nem érdekel, hogy xyz is ezt harcolt valami régi filmben, stb. Ezek mind reklám és kedvcsináló. Nekem olyat mondjatok, hogyha valaki megfog, kötözködik vagy ki akar rabolni, és nem tudok elfutni, akkor csak egy-két határozott fogás/ütés/rúgás elég legyen, hatásos.
És értem én ezt a felfogást is, hogy ,,mindegy, melyiket csinálod, csak magas szinten légy". Ok...De biztos van valami különbség a stílusok között, nem?
Előre is nagyon köszönöm!
"S igaz, nagyon tetszik, ahogy a tini nindzsa teknőcök harcolnak a tévében, de kétséges, hogy még csak hasonlót is vissza tudna-e adni egy heti 2-3 órás edzés." :)
Ez most komoly???
Harcművészet kérdésében az a gond az emberek java részével, többségével ha úgy tetszik hogy ők a ninja/karate/kung-fu filmeken nőttek fel. Ezek a filmek mind kivétel nélkül (legyen amerikai vagy kínai gyártmány) azt hitetik el az emberekkel hogy egy ember képes elbánni 10-20-30 vagy akár 100 támadóval, mint ahogyan azt mutatja mondjuk az Amerikai Ninja vagy amikor Jet Li a Hős című filmben elhárít 1000 feléje tartó nyílvesszőt. Én azt mondom ha valaki imádja filmeket az még önmagában nem baj, bár ha harcművészeti filmről van szó inkább dokumentum filmeket nézzen vagy japán filmeket. Ott ugyanis bár bűn rossz szokott lenni a színészek játéka, de hiteles maga a film.
Vegyük például Jet Li filmjeit, az Amerika Ninja filmet vagy a Tigris és Sárkányt (bár ez utóbbi személyes kedvencem). A kínai filmekben vegyük sorra mi van?
- Varázslás (nem arra a varázslásra gondolok, amire az itt lévők java része gondol, nem a Kung-Fu-sok levegőben mutogató technikáira gondolok, hanem arra ahogy energiagömböket lőnek, 100 kést eldobnak egyszerre, mutogatásra a varázskard elkezd repülni a levegőben)
- Repülés
- Villámgyors reflexek (nyílvesszők elkapása, sok botot feldobnak a levegőbe és a Hős ki tudja szemelni azt az egyet ami neki kell)
- Hyperfutás (hogy az ember úgy tud közlekedni, hogy 100 ellenfelet is simán elintéz, mivel ő a menő csávó)
A japán filmekben nincs ilyen, vagy ha van is nem sok.
Van egy ninja filmem, nem arról szól hogy megy az ürge egyedül és elintéz mindenkit. Reális, valóban az adott korra jellemző ruhákban vannak, úgy is beszélnek, viselkednek meg minden.
Arra akarok kilyukadni, hogy az ember azt hiszi, hogy a valóság is olyan mint a film. Pedig nem erről van szó, hanem arról hogy a filmeket a fantasy környezet miatt jobban tudják eladni. Emlékezzünk a mai filmekre. Mik vannak a mai filmekben?
Szintén repülés, mindenféle fények, jövőbeli fegyverek, űrhajók, idegenek, különleges képességű emberek. Ugyanaz. Attól hogy a Pókember tud falra mászni puszta kézzel meg hálót lőni, attól még én nem tudok. Sajnos. :D Ugyanezt van a Kung-Fu filmek esetében. Ott a Yip Man, aki egyszerre 10 Karate-st elintéz. Lehet nem fog tetszeni jó pár embernek az amit most fogok mondani, de mivel Karate-sok voltak az ellenfelei ez nem hülyeség. Így egyenként ahogy a filmben is volt ezt élőben is meg lehet csinálni. Mivel egyenként jöttek és ugye a Karate ha úgy vesszük nyelvtanfolyammal megspékelt atlétika. Hogy az igazamat bizonyítsam bemásolom azt a videót, amit a múltkor láttam. Ez az ürge ugyanazt csinálja mint Yip Man, csak nem olyan látványosan:
https://www.youtube.com/watch?v=rNxaNAm_fWQ
De a témával kapcsolatban a fő kérdés ez:
Mi jobb a harcművészet vagy a küzdősport?
A válasz: A Küzdősport.
Miért?
Azért mert a küzdősport maga a harc.
Ha valaki harcművészetet akar gyakorolni, akkor is a harc a lényeg. Azt pedig hogy hogy kell harcolni csak a küzdősport tanítja meg. Mert hiába Tai Chi-zol, Shaolin-ozol amikor ezeket tanulod a lényeg lemarad. Gondoljuk csak végig mi van az edzésen?
- Öltözés
- Terem felmosása
- Tiszteletadás mindenkinek
- Formagyakorlatok egyedül
- Formagyakorlatok párban
- Légzőgyakorlatok
Ezekkel megy el egy rahedli idő.
De ami hiányzik, ami a legfontosabb az elmarad.
Ez pedig az igazi, reális harc. Mert hiába tanulsz meg egy technikát és gyakorlod a levegőben mutogatva vagy esetleg párban. Ugyanis az utcán aki megtámad nem fogja megvárni amíg felveszel egy alapállást, illetve nem fog lassabban ütni és vigyázni a testi épségedre. Nem fog becsületesen játszani, mert azon lesz hogy megverjen. És itt jön a lényeg. A küzdősportokban az elejéről kezdve arra készítenek fel, hogy élesben tudj védekezni és támadni. Erre van a kesztyű, sípcsontvédő, sisak, fogvédő, anyám kínja. A küzdősportokban... egy ismerősöm fél év Muay Thai után átlépett a haladók csoportjába. Tehát a küzdősportokban már 0,5-1 év alatt megtanulhatod megvédeni magad. Nem úgy mint az Aikido-ban ahol egy utcai támadás esetén jobb ha rendelkezel 10 év gyakorlattal. És ezt úgy mondom, hogy engem anno egy Aikido mester küldött el Boxra. Szóval a harcművészet és a küzdősport között az a különbség, hogy a küzdősporttal ahogyan a nevében benne is van megtanulsz KÜZDENI. Míg a harcművészet MŰVÉSSZÉ tesz. Persze a harcművészettel is meg lehet tanulni harcolni, de ahhoz jóval több idő kell. Box/Muay Thai/Savate esetében elég 1 év is, míg a harcművészet esetében kell egy 8-10 év. De hogy ha valaki azért akar harcművészetet gyakorolni mert az keleti, misztikus, azzal sincs gond.
A Muay Thai keleti, Thaiföldi egész pontosan.
Ez egy harcművészet, amiből küzdősportot csináltak.
Tehát ez egy nagyon jó és hatékony rendszer.
Akkor ott van Kínában a Sanda.
Azt is mondják, hogy ez egy rendszer. Az is de mindenekelőtt ez egy Kung-Fu amit a Vörös Hadsereg is alkalmazott. A Kung-Fu, a Muay Thai és a Birkózás keveréke. Ha valaki nagyon a kínai dolgok irányába akar elmenni én ezt ajánlom neki. Bár felhasználhatóságát tekintve a Muay Thai eredményesebb. Múltkor láttam egy meccset ahol a Muay Thai-os a győzelmét főleg a kemény könyökének köszönhette.
Én Muay Thai + Box kombó mellett vagyok.
Ötvözöm a leggyilkosabb keleti harcművészetet a legjobb nyugatival.
Köszönöm a részletes választ! Sajnálom, hogy Te is megerősíted a véleményt, hogy nem igazán a legjobb harcművészetet tanulni önvédelmi célra :/ Pedig amikor még gyerekként néztem ezeket a filmeket, meséket, ott legbelül bennem elindult egy vágy, hogy igen, én is ezt akarok csinálni, ez olyan menő! És most itt is van a lehetőség, hogy belevágjak. Csak ha már elkezdek valamit, legyen is értelme...Értem már, miért nehéz oly sok embernek, főleg harcművésznek elfogadni azt, hogy nem a leghatékonyabbak ezek a módszerek: amikor már egy stílus a szívünkhöz nő, képesek vagyunk elfogultnak lenni. Ráadásul a harcművészek szinte azonosulnak magával a stílussal és a hagyományokkal is. (Lehet részben a küzdősportolók is).
Most azt kell eldöntenem, mi a fontosabb: hogy szeressem is, amit csinálok, vagy fő a hatékonyság? Felnőttként ideje lenne már racionálisan gondolkodni. Egyébként lehet, megszeretem majd ezeket az önvédelmi rendszereket is, ki tudja. Valami javaslat? A defendo ér valamit? Vagy jkd?
"Most azt kell eldöntenem, mi a fontosabb: hogy szeressem is, amit csinálok, vagy fő a hatékonyság?"
A harc olyan mint a munka.
Hiába szereted a harcművészeteket, ha nem ér semmit a harcban. Hiába szereted a munkádat, ha nem fizetnek meg érte. Olyat kell keresni mind harcban mind munkában amit szeretsz is és értelme is van csinálni. A munkádat szeretheted, de mi értelme ha nem fizetnek meg érte? A harcművészetet szeretheted, de mi értelme ha nem mész vele semmire? Érted?
"Felnőttként ideje lenne már racionálisan gondolkodni. Egyébként lehet, megszeretem majd ezeket az önvédelmi rendszereket is, ki tudja. Valami javaslat? A defendo ér valamit? Vagy jkd?"
Igazság szerint mind a harcművészetnek mind a küzdősportnak egy a lényege: A HARC. Csak a küzdősportok már a legelejétől fogva megtanítják neked, hogy hogy és mint csináld. A másik negatívum harcművészet terén, hogy sok olyan alapállás, technika van benne amit egy valós küzdelemben nem lehet használni. Mondjuk a Taekwondo 2 méterre felugró, a levegőben spárgában való rúgás. Illetve a Karate egyes ütései. A tegnap belinkelt videóban volt egy pillanat, amikor a Karate-s olyan ütéssel próbálkozott ami irtó lassú volt és a Karate-s mozgása valami szörnyű volt. Az önvédelmi rendszerek közül a Krav Maga az ami állítólag nem ér semmit, de talán a Defendo jó. De ahhoz meg kell tanulni boxolni előbb mivel sok ilyen jellegű technika van benne és ütni scak úgy érdemes ha profin csinálod. Például Bruce Lee egyszer élő adásban demonstrálta, hogy mekkorát tud ütni. Úgy megütött egy ürgét, hogy az elájult. És nem Karate-val vagy Wing Chun-nal ütött és a filmjeiben is ha megnézed box/ökölvívó ütések vannak. Ugyanis ezt is tanulta.
Karate, Taekwondo, Jeet Kune Do, Kung-Fu.
Sok keleti rendszer van, de ezekkel az a baj, hogy nincs benne a leglényegesebb elem a valós harc gyakorlása. Csak formák, technikák tanulása, páros formák.
Amúgy régen én is harcművészetet akartam gyakorolni, szintén Kung-Fu-t. De aztán felismertem, ahogy annak idején Lee is hogy az úgynevezett "sparring" a harc megtanulásának alapja. Persze az is besegített, hogy egy Kung-Fu-s haveromat elverte pár cigány, akik nem voltak se harcművészek se semmik. Persze harcművészettel is meg tudja védeni magát az ember, úgy ahogy. De és itt jön az amire sokan egyáltalán nem gondolnak. A harcművészetet ugye 10 évig kell tanulni minimum, hogy menj vele valamire. míg a küzdősportot csak 1-2 évig és már mész vele valamire.
A küzdősportokat arra találták fel, hogy a lehető legrövidebb alatt kihozd magadból a maximumot, lényegtelen hogy célod a versenyzés, az önvédelem vagy a bunyózás. Ez egy olyan dolog amit ki ebben a korban, ki abban a korban kezd el gyakorolni. De mivel a harcművészet keleten majdnem a járni tanulással egy időben kezdik az emberek (5-6 éves korban) így ők már 15-20 évesen jó harcosok lesznek. És itt van a kutya elásva. Keleten van idő a 10 éves képzésre. Nem úgy van mint itt mondjuk, hogy 30 évesen beállít az ember, hogy majd ő ezt kitanulja és minden tuti lesz. Tehát a harcművészet azért nem jó mert:
- Hibásan oktatják
- A pénzre mennek
- Nem kiskorodtól jársz rá
Végül pedig a legnyomósabb érv az, hogy ezek az ősi rendszerek egy oylayn korból vannak, amikor mindenki a saját országában élt. nem voltak akkoriban nemzetközi dolgok. Te Kung-Fu-ztál és valaki kialakított egy rendszert mondjuk a Wing Chun-t ami megfelelt a Kung-Fu stílusai ellen (Sárkány, Tigris, Daru, Saskarom, Kígyó, Majom, Északi-Déli Sáska). Ezek ellen lett kifejlesztve. De most azzal, hogy te itt megtanulod a Wing Chun-t vagy a Tigrist azzal nem mész semmire ha az ellenfeled tud birkózni, boxolni vagy pankrációzni (és nem a megjátszós harcra gondolok ezzel, hanem a valódi pankrációra, ami tele van halálos technikával). Érted miről beszélek? Egy harcművészet csak ott hatásos ahol azt kifejlesztették többnyire. Például Bruce Lee is odahaza jó volt a Wing Chun-ban de Amerikában a 2 méteres fekete boxolókkal már nehezen boldogult, ezért kezdte el ötvözni a rendszereket.
De azért vannak stílusok, amikkel ha sokat gyakorolsz meg rászánsz 10-20 évet akkor talán felveheted a harcot egy boxolóval és hasonlókkal. A boxolók gyengéje a láb és a földharc. A boxolóknak halálian jó a védelme és nagyon erős az ütése. Tehát nem érdemes velük leállni öklözni. Két dolog jó ellenük a láb támadása és mint mondtam a földharc. Mivel a boxolók lábbal csak mászkálnak és mivel a lábukat nem védi semmi így nem egy meccsen a Muay Thai-os a kőkemény rúgásaival szétrúgja a boxoló lábát, de gyakran látni hogy a birkózó vagy a Ju-Jutsu-s lebirkózza és a boxoló a földön nem tehet sokat.
De hogy ne vegyem el a kedved a harcművészettől, bár igazság szerint a küzdősport és a harcművészet egy tőről fakad a lényeges különbség köztük az, hogy a küzdősport "sparring" alapú tudomány. Ahol a lényegre, a harcra koncentrálnak. Szóval van pár stílus ami jó:
- Hung Gar vagy ha úgy tetszik Hung Gar Kuen vagy Hung Kuen (Ezt Pesten oktatják a Tigris és a Daru keveréke.)
- Bak Mei (Ez egy olyan szerzetes vagy pap stílusa volt aki imádott gyilkolni és a Kill Bill-ben is benne volt Pai Mei néven, ő volt a fehér ruhás, fehér szakállas, fehér hajú ürge, neve jelentése: Fehér Szemöldök és ez a stílus neve is, ez a stílus kéztechnikákra alapoz és gyorsan közlekedik, ezt azt hiszem idehaza nem tanítják.)
- Tien Hsueh (Ez a stílus az életpontok módszere. Az egyik legtitkosabb és legmisztikusabb kínai művészet. Az anatómián, az akupunktúrán és az akupresszúrán alapul, vagyis az emberi testen található több száz életpont ujjakkal való támadása. Ezt idehaza nem tanítják, de ez a stílus bekerült Japánba ahol Kyusho néven híresült el, ezt idehaza is tanítják. Utána nézhetsz. ha nézel meséket akkor az Aang-ban a Zuko csaja harcol ezzel... vagy a másik csaj amikor hirtelen lerohanja Sokka-ekat és elkezdi a testük létfontosságú pontjaikat támadni. Ha szereted a misztikát akkor ez való neked. Mivel nem tűnsz agresszív alkatnak, talán ez lenne a neked való.)
Persze ha nem akarsz 10 évig várni amíg lesz eredmény, akkor a küzdősportokat javaslom. Menj el 1-2 edzésre és lehet megtetszik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!