Miért mondják sokan a Wing Chun kungfuról, hogy gyenge? Hát azt miért, hogy hatékony?
Vagyis amiket találtam, az legtöbbször olyan szintű vita volt, hogy "mert gyenge" vs. "de nem igaz, mert hatékony".
Kifejtené valaki a magyarázatot is, aki jártasabb a témában?
"Az, hogy egyénileg különféle okokra hivatkozva, mi jó az csupán szubjektív vélemény. "
Ez lehet, hogy így van. De ha nem arról beszélünk, hogy nekem tetszik, vagy nem, vagy hogy kinek mennyire működik, akkor lehet, nem jutunk előrébb. Aki azt hiszi, hogy egy stílust az minősít CSAK, hogy egy adott harcos mennyire tudja használni, akkor nem ért a témához.
De ha olyanokról beszélünk, hogy ennek ez az előnye, ez a hátránya, ez ilyen logikára épít, az úgy oktatja, vagy nehezen tanulható, mert, vagy könnyebb kivitelezni, vagy okosabb technikailag, vagy rövidebbek a technikák, vagy más a harci hozzáállás, mert, vagy nagyobb a lendület a hosszú technikában, de könnyebb védeni, és hasonlók, akkor az az objektív.
A hatásosságáról beszélve, mint egy bunyó eredménye, na az a szubjektív, mert az a harcosról szól, nem a stílusról.
SűrítettLevegő nevű felhasználóval beszélgettünk privátban is erről, és látom, hogy tudja miről beszél, mert tovább lát azon, hogy egy harcnak mi az eredménye, és érti is a stílusokat, nem csak püföl.
Most így SűrítettLevegő írását olvasva, erre annyit tudok, mondani, hogy:
Aki tanul valamilyen stílust, még ha nem is feltétlenül jó helyen és jó edzőtől, DE ugyanakkor önmaga egyénileg/önállóan sokat fektet bele az ott tanultakba, akkor igen is elérhet jobb és jobb szinteket. Igaz, hogy ez lassú és nehéz munka, de nem lehetetlen.
Még egy Máday wing tsunos is lehet jó bunyós a wt-vel is, HA nem csak lejár levegőt kékíteni az edzésekre, hanem otthonra vesz magának egy fabábút, azon begyakorolja a technikákat, valamelyik wing tsunos edzőtársával sparringol, utána pedig más stílus gyakorlója ellen is. Lassacskán és fokozatosan fejlődni fog.
Ahova én járok taichizni, ott van rendszeresen light contactos sparring, a taichi lökőkéztechnikájának harci alkalmazására, ám isten igazából BJJ edzéseken jöttem rá a lökőkéz alkalmazására. Azóta engem a legnehezebb levinni földre, mert idővel eljutottam odáig.
Mert az soha sem elég, hogy heti 2-3x lemegy edzeni másfél órát az ember, egyénileg is kell, méghozzá sokat!
Nagyjából egyetértek a fent leírtakkal. Viszont nem tudom, te milyen egyesületben tanultál, de nálunk nem lehet ám csak úgy letenni egy vizsgát (hallottam, hogy van, ahol le lehet egyszerre kettőt is, aztán mivel nincs valós tudás a fokozat mögött, ezért volt, hogy valami haladót két alak úgy elvert, hogy csak na). Legalább 3 hónap kell legyen két vizsga között nálunk az elején, magasabb fokozatnál meg még több, akár 1-2 év is, és meg is kérik a tudást.
Másik, amivel nem értek egyet, hogy merevnek, életszerűtlennek nevezted a mozdulatoknak. Épp, hogy ezt próbálják belőlünk kinevelni, a merevséget, és ránevelni a minél egyszerűbb, logikusabb mozgásokra, a rövid út elvére, stb. Persze szerintem is van néhány túlbonyolított szituáció, amit batik, hogy megcsinálod, ha nem vagy mester, de nem erre fektetjük a hangsúlyt. Az, hogy megpróbálják standardokra visszavezetni a technikákat, módszereket, az szerintem független attól, hogy mennyire merev.
"Sparring" is van, noha sajnos csak magasabb fokozatnál, mivel azt mondják, hogy hiába harcolsz, míg nem tudod, hogy hogyan, csak hogy kapálózz, nincs értelme, mert csak feltelsz rossz berögződéssel. (Mondjuk ezzel én nem teljesen értek egyet, én is hiányolom az ilyesmit. Ezért néhány kollégával mi edzés után még azért is próbálgatjuk a szárnyainkat néha. Természetesen annak kevés köze van a wing tsunhoz, mert még tényleg nincs meg eléggé az alapunk hozzá.)
De ez a sok indokolatlan pénzelkérés engem is zavar, és megmondom őszintén, nekem probléma előszedni. Most nyáron lesz egy edzőtábor, arra is elő kéne húzni vagy 70-80 000 forintnyi összeget, na bocs, asszem, kihagyom. (Annyiból megél egy átlagos magyar havonta... :D )
Amúgy nagyon tetszik a stílus, most hogy picit már láttam belőle, mert elég intelligens harcművészetnek látom, de tény, hogy rengeteget kéne gyakorolni, hogy jól menjen (igazából erre a részére gondoltam főleg, mikor a kérdést kiírtam, még akkor, mikor kóstolgattam a wing tsunt.) Szerencsére haladgatok vele, de asszem, ezt köszönhetem inkább annak, hogy már van egy kis (pont 4 évnyi) múltam karatéból.
Olvasom az írást, amit linkeltél. Jó tudni, hogy én az újonnan létrejött egyesületbe járok. :D (De még így is sok "nem várt" költség van. Vagyis most már tudjuk, hogy lesznek, de az elején nem tudtuk, hogy egy szeminárium ennyi zsé.)
Érdekes ez a szablyavívásos dolog, hogy ekkora port tudott kavarni. Engem érdekelne, szerintem hasonló okok miatt, mint Mádayt, de szerintem sem várható el, hogy wing tsun részeként oktassák, az inkább baranta. Nem gondoltam, hogy ennyire meredek az alak, ahogy itt megfogalmazzák.
A wing tsun mindig is az egyik legjobb stílus volt a világon, a leghatékonyabb. Persze, hogy kinek mennyire fekszik, azt sok minden meghatározza.
Fontos a lazaság, a rugalmasság, amire nagyon sok ember nem képes, márpedig ez a stílus alapja.
Meg kell tanulni, hogy erő ellen nem erővel válaszunk, ami az embereknél reflexből jön, tudatosan kell ezért figyelni rá. Ha valaki ezen nem tud túl lenni, akkor keressen inkább mást.
Kell egy nagyon jó mester, akinél normálisan lehet tanulni (nagyon kevés van, ez is egy probléma). A legtöbb gond az, hogy akik kipróbálták és abbahagyták rossz mesternél tanultak. Én is tanutam többnél, mire megtaláltam azt, aki majdnem profin csinálja, minden van az edzésen, ami kell. Ha nincs jó mester, nincs jó tanítvány sem.
"Intelligens stílus." Akinek az agyi kapacitása egy hernyóéval vetekszik, az el se kezdje. Meg kell érteni, sok mester ezért tanítja "lassítva". Ha nem vagy képes megérteni a mozdulatok lényegét, akkor használni sem tudod őket.
Nehéz megtanulni, ezért kell a kitartás. Ha nincs kitartás, nincs jó wing tsunos sem.
A leghosszabb út az egyenes, és a leghatékonyabb védekezés a támadás. Vannak olyan mozdulatok, mikor egy kézzel hárítod el a másik támadását, és támadod meg. Egy megfelelő kézmozdulat, és kész. Megindul a fejed felé az öklös: ha a megfelelő helyzetben ütöd orrba képtelen lesz eltalálni, ráadásul még az orrát is betöröd, ő maga szalad bele az ütésedbe. Ez csak egy példa a millióból. Ha látod vagy hallod, nem hiszed el, hogy ezt meg lehet csinálni, ki kell próbálni. és akkor rájössz, hogy: hoppá, tényleg.
Kihasználod a másik fél erejét, átvezeted a tőle érkező erőt rá, így kisebb erőbefektetéssel komolyabb károkat okozhatsz a másikban. Elfordulsz az ütésektől, védekezés közben egyidejűleg támadsz, ami elég nagy meglepetéseket okozhat.
Nincsenek versenyek, mert az egész stílus azokon a technikákon alapul, amiket onnan kitiltottak.
Egy apró, kínai nőtől ered azért, hogy meg tudja védeni magát a nála erősebbektől, ezért mindig azt veszi alapul. hogy a támadó erősebb, nagyobb nálad. A leggenyább, legmocskosabb dolgokat építetek bele, hogy az utcán meg tudd védeni magadat. Pár másodperc alatt kiszúrja a szemedet, betöri az orrodat, gyomorszájon vág, levisz a földre, ott pedig beletapos a fejedbe (igen, ezt is megtanítják).
EGY NŐTŐL ERED. Egy nő hogyan másképp védené meg magát, ha nem szemét módon kihasználva az emberi test gyengeségeit?
Teljesen kompatibilis a késekkel, tőrökkel, nem sokat kell változtatni a megtanult mozdulatokon, hogy vágni is tudj.
Pont ezért iszonyatosan drága, sajnos kevés a jó mester, nagyon nehéz olyat találni, aki megfelelő minőségbe tanítja meg a wing tsunt. Pisztoly ellen nem tud mit kezdeni, teljesen tehetetlen. Nem lesznek tőle dagadó izmaid, kockahasad, felfújt bicepszed, stb. Ráadásul nem fekszik mindenkinek, hiszen mindannyian mások vagyunk. Nem tudja megtanulni mindenki (lásd fent), csupán azért, mert máshogy vagyunk beprogramozva, amiről az egyén nem tehet. Ekkor érdemes másik stílust választani, ez nem azt jelenti, hogy nem lehetsz jó. Egy másik stílus képviselője simán legyőzhet egy wing tsunost, hiszen mindez függ attól, hogy mennyire ismeri az adott stílus technikáit, mennyire gyors, erős tapasztalt, stb
Ami bosszantó lehet, hogy nehéz elkezdni, sok mindenre kell figyelni egyszerre, ami nehéz és idegesítő, főleg az első pár hónapban. Nagyon sokat kell gyakorolni ahhoz, (több év), hogy hatékonyan tudd használni, viszont az alacsony, vékony, gyenge fizikumú embereknek gyakran ez a stílus az egyetlen megoldás, mert más stílusuk a testi adottságaikat nem veszik figyelembe. Azt táplálja az agyadba, hogy "nem vagy olyan erős mint ő, inkább térj ki, menj el, menekülj el, ne találjon be az ütés, különben véged."
Nettó baromság amiket az utolsó ír!
A wing tsunnal SOHA SENKI sem védte meg magát. Yip Man sem küzdött meg más stílusok képviselői ellen. Az 1600-1800-as években Kína összes nagyvárosában rendeztek kungfu viadalokat, stílusok stílusok ellen. Wing tsun győzelem egy sincsen dokumentálva! A történelem során számos kungfu stílust alkalmaztak a katonák kiképzésére Kínában. Wing tsunról egy feljegyzés sincsen erről. A wing tsun Bruce Lee-nek köszönhetően vált népszerűve. De aztán Lee is rájött, hogy a nagyrésze varázslás. Nem véletlenül van az, hogy Jeet Kune Do maximum 20%-ban alkalmaz wing tsun/chun technikákat.
A másik pedig a wing tsun ÖSSZES technikáját a legegyszerűbb védésekkel, hatékonyan és könnyedén lehet blokkolni.
Milye van a wing tsunnak? Legendája és marketingje... nem több.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!