Izomláz ellen mi a teendő?
Jó, az értelmesebbeknek leírom:
Gyökér, most ne figyelj!
A tejsav edzés közben keletkezik az izomban, ami röviden összefoglalva egy védekező reakció a túlerőltetéssel szemben.
Égő fájdalmat okoz, ami megakadályozza a gyakorlat folytatását akkor is, ha az izom még bírná.
A gyakorlat után a tejsav az izmok hajszálerein át visszajut a vérkeringésbe, és a máj újra glükózt gyárt belőle, amit aztán energiaként felhasználunk, vagy elraktározunk. (ez a glükoneogenezis)
Edzés után az izmokban NINCS tejsav!
Elszállítódik.
Az izomlázat az apró izom-szál szakadások okozzák, amik regenerálódást igényelnek. (már írta itt valaki sportoló, nagyon okosan)
Amíg a regenerálódás tart, addig erős terhelést kerülni kell, laza könnyű mozgások jók lehetnek a vérkeringés, -ezáltal a tápanyagszállítás fokozására.
Például láb esetén laza séta jót tesz, de edzeni nem szabad amíg fáj.
Sokan azt javasolják, hogy ilyen esetekben "dolgozzunk rá" az izomlázra, vagyis folytassuk az edzést, mert az ismételt igénybevétel hatására a kellemetlen fájdalomérzet elmúlik. Azonban ez csupán a tejsav felgyülemlés okozta izomláz esetében igaz: a kényes izomterületek óvatos és alacsony intenzitású megdolgoztatásával, illetőleg némi masszírozás segítségével tényleg megszüntethető a feszülő érzés. Ám a sérült izmon sem az edzést követő nyújtás, sem pedig a rádolgozás nem segít, sőt, csak ront a helyzeten, hiszen az elszakadt izomrostba még több víz szivárog a terhelés következtében. Komoly izomláz esetén tehát jobban tesszük, ha pár nap pihenést beiktatva hagyjuk regenerálódni a mikrosérüléseket, és csak apránként kezdjük újra az edzést.
Minden olyan beavatkozás segíti az izomláz csökkenését, amely az érintett izomterület vérkeringését serkenti: ez nem csak a tejsav bomlását, hanem a mikrosérülések gyógyulását is elősegíti. Elsődleges fegyver lehet tehát az izomláz elleni harcban a melegvizes borogatás, a forró fürdő (vagy a hideg-meleg váltózuhany) és a szauna, mivel a meleg növeli az izmok vérbőségét. A különböző sportkrémek szintén ezen az alapon fejtik ki hatásukat, továbbá gyógynövényes hatóanyagaik révén mérséklik a gyulladást és segítik az izmok regenerálódását. A magnézium és a B6 vitamin ugyancsak jótékony hatással vannak a feszülő izmokra. A mozgást sem kell teljesen elfelejtenünk ilyekor, de figyeljünk arra, hogy egyenletes és kíméletes terhelést alkalmazzunk. A legmegfelelőbb erre a célra az úszás vagy a könnyed séta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!