Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Mit gondoltok a Shotokan...

Mit gondoltok a Shotokan karatéról?

Figyelt kérdés

Én shotokan karatéka vagyok.

Kíváncsi vagyok mit gondoltok a Shotokan karatéról.

Mert vannak olyan más karate szakágból való karatékák, akik szándékosan rossz színben tűntetik meg a Shotokan-t. Hazugságokat terjesztenek, amik alaptalanok.

Ti mit hallottatok/gondoltok a Shotokanról?

(Kérdezhettek a Shotokan-ról, ha valamire kíváncsiak vagytok.)



2013. aug. 3. 00:30
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
Igazad van, visszaolvastam az elozo kommentemet es hihetetlenul agressziv es tamado voltam. Elnezest erte. Bruce Lee sajat stilusaban pedig azert szamos dobas feszites folytas is volt ami a kick box edzeseken nem erheto tetten. De ami a csucs es a harcmuveszet, kozelharc kiteljesedeset teszi ki az a tibeti hegyekben levo shaolin szerzetesek harcmuveszsete, a shaolin kungfu, bar szerintem nincs sok koze a kungfuhoz. Es ennek amit batran nevezhetunk a harcmuveszet abszolut csucsanak, a box ugyanugy az alapja mint a "birkozas" (dobasok foldrevitelek feszitesek folytasok) Tehat a ju jitsu :) ugyhogy megegyszer elnezest es tovsbbi szep estet !
2013. aug. 5. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 aikiboxer ***** válasza:

Semmi gond, de most hogy már gép elé kerültem, hadd linkeljek be pár alap dolgot.


A ju jutsu még véletlenül sem 2000 éves -- az első feljegyzés 1532-ből való róla, ekkor alapította Takenouchi Hisamori, aki katonai vezető és földesúr (tehát nemes és katona -- NEM paraszt) volt.

[link]


Ezzel szemben a birkózást már egy 4000 éves egyiptomi középbirodalmi sírfelirat (Ben Hasan, ie. 2000) ábrázolja, míg a boksz (kesztyűben!!!) már egy ie. 1500-as, tehát 3500 éves minószi festményen ábrázolva van.

Íme: [link]

További történelem: [link]


Egyébként ha megnézitek a mai ju jutsut, akkor az egyértelműen egy modern harcművészet (egyveleg), hiszen a japán szamurájok soha nem rúgtak. Egy japán nagymester azt mondta nekünk: a japán harcművészet az az aiki és a ken. Ami ezeken túl van (pl. a karate repertoárja) az nem japán. (Hanem a kung-fu okinawai implementációja.)

2013. aug. 5. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 A kérdező kommentje:
Akkor most a Shotokanról van szó, vagy a boxról?!
2013. aug. 6. 21:10
 14/19 anonim ***** válasza:
Elmentunk a tematol, de az elso feljegyzes a ju jitsurol kb 2500 evesek es nem 500 :)
2013. aug. 7. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 aikiboxer ***** válasza:

#14: mi a 2500 éves feljegyzés forrása? Mert itt feketén fehéren az áll, hogy "Jujutsu first began during the Sengoku period of the Muromachi period in 1532 and was founded by Takenouchi Hisamori"

[link]


-- Nem a wikipedia a világ legmegbízhatóbb lexikonja (csak a 4. a megbízhatósági ranglistán), de ez a cikk speciel eléggé kidolgozottnak tűnik ahhoz, hogy ha hatalmas tévedés lenne benne, akkor azt már régen javították volna. Neked van jobb forrásod?

2013. aug. 8. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 aikiboxer ***** válasza:

Akkor a kérdezőnek, hogy én mit gondolok a shotokan karatéról:


(a) Teljesen mindegy, hogy a shotokanról vagy más karatéról beszélünk-e (goju ryu, wado ryu, shito ryu stb.). Én a shito-ryut csináltam, de kb. teljesen ugyanaz mindegyik -- kár, hogy ennyi ágra szakadt mesterek marakodása következtében!!! Az aikido is ezerfelé szakadt, mégis jóval egységesebb (a fő irányzata az aikikai alá a legtöbb "szakadár" is betagozódik, pl. a Kobayashi-rendszer) -- a karate sajnos szerteszét szakadt, teljesen értelmetlenül.


(b) A shotokan (a shito-ryu felől nézve) kicsit lineáris, hosszú, mély állásokkal operáló "ős karate", de különben tök ugyanaz mint az összes többi.


(c) Szép.


(d) Az edzésmódszertana valamelyest javult ahhoz képest, mint amikor még csak és kizárólag katákat gyakoroltak, de még mindig nem az igazi. A kihon-kata-kumite hármasából még mindig hiányzik az, amiben a box/thai-box/kick-box/savate olyannyira jók: a zsákolókesztűnek és zsáknak köszönhető jól kidolgozott ütések, illetve a puha kesztyűnek köszönhető full contact küzdelem. Egyszerűen a karate edzésmódszertana nem képes pótolni az alapvető reflexeket -- egy emberi fej megütése, a fejütés kivédése, valódi és nagyon rugalmas sorozattámadások stb. A karate "kontrollja" valójában egy nagyon veszélyes dolog, mert semmi garancia nincs arra, hogy az ellenfelet élőben is meg fogod tudni ütni. (Nagy valószínűséggel nem fogod megütni.) Ha pedig egy bokszolóval kerülsz össze, akkor igen nagy a game over valószínűsége ugyanennek köszönhetően. (Nem szájkaratézom, a saját tapasztalataimról beszélek -- de ilyen tapasztalatot bárki szerezhet, menjetek le egy bokszklubba egy kicsit ütögetni.)


(e) A karate egész mozgáskultúráját, amely ezt a szögletes, robotemberes mozgást adja (különösen a csípőmozgás, a kézzel ellentétes irányú csípőmozgás stb.), nagyon retrográdnak tartom. A karatésok ennek köszönhetően teljesen nélkülözik azt a légies könnyedséget (tisztelet a kivételnek), amely a bokszolókra jellemző. A csípőhöz visszahúzott kéz szabadon hagyja a fejet; a felszegett áll életveszélyes; a kézzel ellentétesen mozgó csípő teljesen kiveszi az ütés erejét -- ez a felütéseknél a legfeltűnőbb. Mindent összefoglalva, amikor lementem bokszolni, külön hátrány volt, hogy előtte évekig karatéztam, mert mindig a régi beidegződések jönnek elő...


(f) Szerintem jó ötlet a karate mellett lemenni bokszolni, kick-boxolni. Nagyon sokat lehet ezeken az edzéseken fejlődni.

2013. aug. 8. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszodat!

Már régóta thai-boxolni akarok, de ahol lakok ott nincs box sajnos..

2013. aug. 9. 13:02
 18/19 anonim válasza:
én shito-ryu-s vagyok és soha semmi rosszat nem gondoltam a shotokan-ról .
2013. okt. 3. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
Én is shotokanos vagyok és egyszerűen IMÁDOM ! Lassan 5 éve űzöm ,de nagyon szeretem ! :-)
2014. febr. 24. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!