Kyokushinkai karatézom 4 éve utána illetve közbe wing tsun-oztam rövid ideig de aztán maradtam a kyonál. Kyo meg aikido együtt tanácsos?
Hi. Jah, így világos. Senkitől nem elvárható, hogy egy mozgásformát néhány óra alatt megtanuljon jól használni. Hogy miért, azt kifejtettem. Ezért mondtam, hogy a kedves kérdező nyugodtan tanuljon még. Az uke egy kezdőnek avval segít, ha begyakoroltatja vele a technika "csontvázát". Később jöhet majd a teljes erő, de a legtöbb kezdő tori egyszerűen kevés hozzá. Ezért nagyon helyes az a meglátása, hogy sokat kell gyakorolni, bár nem tudni, hány órát vett.
Lovagnak igaza van, tanulunk kontratechnikákat is. Az ukéről is igaz, hogy egy szinten túl már nem segít a torinak, max. fenntart egy illúziót. Ahogy Lovag is mondja, aki komolyan veszi az edzést, az az uke munkát is komolyan veszi. Ebbe az is beletartozik, hogy a tori igényeihez igazodni kell. Tehát azt felróni az uke-nak, hogy nem teljes erőből támad, amikor a tori még nem képes megkülönböztetni a jobb lábát a baltól, jogtalan.
Amúgy a csetlő-botló ukének is megvannak a maga előnyei, amik kevésbé ismertek. Az ilyen uke általában (1) kezdő, (2) öreg, gyerek, sérült. (2) mellett megtanulható, meddig szabad elmenni a feszítésnél. (1) mozgása hasonlít leginkább egy utcai támadóéhoz (tekintve, hogy nem képzett harcművészek akarnak kirabolni odakint, akik jól esnek, tudják, hogyan kezeljenek egy karfeszítést), így az ő reakcióikon lehet leginkább lemérni, hogyan is működik egy feszítés a stílusban tapasztalatlan ellenfélen. Az már más kérdés, hogy a kérdező ringbe szánja (ha jól sejtem) a tudását, így neki mindenképpen tapasztalt ukére lesz szüksége.
a csetlőbotló ukét nem sértésnek szántam, hanem ez egy saját megfigyelés, ha végignézel néhány aikidó bemutatót. Direkt eljátszák az "idiótát", mellette ott van a tori, aki meg a bölcset játsza el. Számomra ez egy színjáték. jobban hasonlít a pankrációra, mint az igazi bunyóra.
Kérdezőnek: hagyd a francba a ninjutsut, meg a Wingchunt, menj Judózni.olimpiai sport, sokkal magasabb a szakmai színvonal. az előző kettőnek nincs szakági szövetsége, bárki oktathatja.
Ó, értem. Elnézést, félreértettelek. Azért gondoltam, hogy ringbe szánod, mert olyan sietősnek tűntél nekem :) Amúgy meg, tudtommal Oyama eleve igen fontosnak tartotta a versenyeket, tehát a kyoban a sport és a harcművészet nehezen szétválasztható egymástól. Hát, a többi stílust annyira nem ismerem. Talán érdemes ellátogatnod az edzéseikre, és a saját bőrödön megtapasztalni őket. Az tuti módszer, ha el akarod dönteni, tudnak-e az ottaniak. A ninjutsuban csak vannak eséstechnikák. Nehezen tudom elképzelni, hogy ne lennének.
A judoról tudni vélem, hogy a kifejlesztésekor lágynak szánták (legalábbis Stevens: Három budo mester c. könyvében ez áll): "Ha tol, akkor húzom, ha húz, akkor tolom". Azt hiszem, ez volt a mottó. Ott van esés, van fogás, és számodra talán két előnye is lehet az aikidoval szemben. (1) a kyo nem a finomkodásáról híres, míg az aikidoban ezen van a hangsúly (pongyolán fogalmazva). A judoban talán több a testi erő, így lehet, kevésbé lesz szokatlan számodra. (2) Talán gyorsabban is fogsz haladni, mert tudtommal a judo kisebb hangsúlyt fektet az ízületi manipulációra, így azok megtanulásába sem kell annyit időt fektetned.
Amiatt meg nem fájjon a fejed, hogy az aikido filozófiai hátterét nem érted egykönnyen. Elvileg a hátteret a gyakorláson keresztül kell felismerni, és nem fordítva, a háttérnek megfelelően gyakorolni. Miután a megértés nem verbális (szemben a nyugati filozófiai rendszerekkel, amik nem tapasztalás, hanem gondolkodás útján értetik meg magukat), így a filozófiai igazságok is nehezen önthetőek szavakba. Ezért szoktak hasonlatokban, metaforákban vagy szimbólumokban beszélni(a lélektani hátterét hadd ne fejtsem ki :D).
Sok sikert!
Judo arra jó, hogy megtanulj esni, de egy judos fogásból például egy többé kevésbé képzett aikidosnak illene könnyűszerrel megölnie az ellenfelét. Gondolok itt azokra az alap lefogásokra amelyeknél szabadon támadópozícióban marad néhány végtag, nyilván judon nem nagyon nyomkodják ki egy más szemét, nyúlnak bele az órába, tépik meg a haját vagy ütik vágják, de akkor is óriási felelőtlenség ilyen lefogást csinálni. Mondjuk azt nem vágom, hogy az aikidosok szoktak-e ilyeneket csinálni, de a gyökerei igen.
Jó edző mellett meg a ninjutsu az nagyon jó. Bár ott az esés helyett a halk gurulásokra és hasonló tompítás nélküli dolgokkal védik a testet.
Köszönöm a kiigazítást. Mondjuk logikusabb is, egy lopakodó bérgyilkos ne puffogjon :D
Érzékszervek, torok, haj, stb. célozhatóak. A fenyegető helyzetben lévő kézre is vannak megoldások. Hogy a judoban pontosan mi is van, azt sajna nem tudom :(
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!