Boksz vagy judo?
a cselgáncs arra jó, hogy megtanít esni, ami utána az egész életben kamatozik, mert ha leesel motorról, vagy bicikliről, akkor legalább úgy teszed, hogy nem töröd végtagjaidat... :D
a box azért nem annyira jó, mert az nem tanít meg csak a karjaidat használni... :) nézz meg egy K1-es mérkőzést, ha egyetlen bokszolót látsz nyerni, akkor csináld azt... a győztesen többsége Kick-box, vagy Kiokushin karate... az utóbbit én is csináltam 4évig, na meg cselgáncsoztam is... :)
Azért nem látsz bokszolót nyerni, mert abban sokkal több pénz van, és egy ereje teljében levőbokszoló nem fog a sokkal kevesebb pénzt hozó k1-ben indulni. Azok meg, akik indulnak, már öregek, és kiégettek. Mellesleg Francois Botha indult k1-ben, és több K1-es májert is megviccelt. A fénykorát élő Bonjasky ellen például a fejrúgásig vezetett. Le Bannert kiütötte. És ne feledjük, hogy Botha akkor már túl volt a fénykorán, és még fénykorában se számított kiemelkedőbokszolónak.(mondjuk akkor nagyon erős volt a mezőny, nem úgy, mint most) Az ütésállóságon, szívósságon, és persze a harci szellemen kívül nem volt semmilyen átlagon felüli képessége. Képzeld el, hogyha az öreg, középszerű Botha relatíve jó eredményeket tudott elérni, akkor a fiatal, ereje teljében lévő Lennox Lewis, Mike Tyson, Riddick Bowe, George Foreman, Sonny Liston, stb, mire letek volna képesek?
Mellesleg jó bokszolóból inkább lehet jó k1-est, faragni, mint jó k1-esből jó bokszolót.
"Nem boxoltam még de úgy gondolom ha eljön az ideje meg tudnék ütni valakit... Különösebb tehetség nem kell hozzá, legalábbis nem annyi amennyit a Judo igényel. "
És ezzel el is árultad, hogy semmit sem tudsz erről a sportágról. A boksz korántsem arról szól, hogy két izmos ember agyatlanul üti egymást. Tudni kell ügyesen védekezni, mozogni, taktikázni, keresztbe verni, stb. A box észjáték. Nem véletlen az a mondás, hogy a boksz két fizikailag felkészült ember szellemi sportja.
A fenti kijelentésed pedig kb olyan, mintha én azt mondanám,hogy a judo abból áll, hogy két ember egymás gijét ráncigálja.
Meg amúgy is, élesben hogyan kapsz el egy ütő kezet? Egy erős, gyors, pontos egyenes ütést nem lehet elkapni.
Mint már korábban leírtam, az önvédelem ott kezdődik, hogy megtanulsz egy horgot, egyenest, felütést, csapottat ütni, és ezeket kivédeni. Erre pedig a boksz a legjobb, akárki akármit is mond.
A k1-es válaszra meg még annyit írnék, hogy a nagymenő k1-esek is külön tanulnak bokszolni, mert ott is fontos a jó kéztechnika.
Mellesleg a bokszaz egyik legősibb küzdősport, a görög katonák a birkózás, és a pankrációmellett ezt tanulták közelharcra. És azért ők értették a dolgukat. Európaiként pedig európai küzdősportot tanulj, mert a távol keleti harcművészeteket itt általában nem tanítják jól. Meg amúgy is.
Mellesleg elkezdődött a GYIK-en egy divatváltás a küzdősportok terén. Eleinte az összes harcművészet/küzdősport semmit sem ért, később jött a wing chun, majd jött a thai boksz+bjj, ezután pedig jött a boksz+birkózás+savate kombináció. Most már ez sem menő, jönnek az új divat küzdősportok/harcművészetek. Legközelebb azt fogjuk olvasni, hogy a judo+wudang kungfu a király, a többi meg semmit sem ér.
Én maradok a jó öreg ökölvívásnál, ez még sosem hagyott cserben.(szemben a karatéval, aminek szinte semmi hasznát nem vettem)
Kínában, és Japánban ahonnan a legtöbb küzdősportot átvettük, teljesen másmilyen volt a civilizáció fejlődése.(pl.: háborúk, lázadások stb.)
Más a kultúrájuk is, máshogy is harcoltak egymás ellen.
Míg Európában a szemtől szembe harc ment, addig a távol keleten a "sunyi-láthatatlan- meglepetésszerűen támadó" gyilkosok voltak a "menők".
Ha megvédeni akarod magad, akkor elkerülöd az összetűzést a kötekedőkkel.Ha verekedni szeretsz akkor olyant választasz aminek rendeznek versenyeket (box, k1, kyokushin,karate, judo stb..)
Ha elkerülni szeretnéd az összetűzést olyat választasz ami szellemileg IS felkészít.Én 4 évig kyokushinkai-t tanultam, közben 2 és fél évig Togakure ryu ninjutsut.
Az utóbbiból sokkal többet tudtam használni a való életben is, mivel a szellemi felkészültségre, és a Japán kultúra egy részére is megtanított.
Hihetetlen, de ha szereted és megérted a lényegét meg tudsz olyanokat is tanulni amiről eddig azt hitted mese....
A Kyo edzéseken volt olyan előbb "éreztem" mit akar tenni az ellenfelem mielőtt láttam a mozdulatot, vagy gyakorlásképpen próbáltam minden ütés és rúgás elől ellépni stb... vagy például a Ninjutsu mesterem egyszer meglepett egy hétvégén egy összejövetelen, tök idegen helyen egy "hátulról ráugrok" figurával, és mindketten meglepődtünk amikor valamiért (a mai napig nem tudom leírni azt az érzést), félreléptem lazán, és mellém esett :))
Szóval én úgy vagyok vele hogy nem igazán érdekel melyik a jobb, én azt csináltam ami NEKEM a legszimpatikusabb volt.Nekem tetszett a Ninjutsuban a felfogása, a szellemi tanításai (gyógynövények, akupunktúra,akupresszúra, történelem, hagyományok stb..) , az oktatások kötetlensége (füvön, betonon, földön, teremben), és hogy mint egy család tartott össze a közösség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!