Saját testúlyos edzésnek milyen előnyei vannak a súlyzós edzéssel szemben (ha van egyáltalán)?
hogy jön ide gyurcsány? :D ő talán saját testsúlyal edz?
nyilván troll kérdés, de válaszolok
az első években kissebb a sérülésveszély, kevesebb igénybevételnek vannak kitéve az izületek, inszalagok.
később mikor már pl 1kezes húzódzkodásokat csinál az ember akkor jóval nagyobb a sérülésveszély, + az ilyen muscle up és hasonló trükköknél talán még nagyobb is mint súlyzózásnál.
más nem nagyon jut eszembe
de csirkelábaid lesznek egész életedben ha saját testsúlyal edzel, és összességében is jóval kissebb izomtömeged lesz mint a súlyzós edzést végzőknek, szóval ha izmosodás a cél akkor inkább gyúrjatok.
Feri a saját testsúlyának négyszeresével edz, azért ilyen jó a teste
egyébként főleg arra gondolok, hogy az izomerőt nem fejlesztik-e jobban a saját testsúlyos gyakorlatok, amiknél pl hosszabb ideig feszülnek az izmaid, mert ezeknél sokszor sokkal jobban el is lehet fáradni, mintha súlyzóval csinálnál gyakorlatokat
nem
súlyzózásnál nagyobb terhelés éri az izmokat, ezért több izomrost kénytelen becsatlakozni a munkába, így nagyobb lesz az effort is.
azért fáradsz el jobban a saját testsúlyos gyakorlatoktól, mert azokból jóval többet megtudsz csinálni mint a súlyzós alternatívájukból, ezért jobban próbára teszik az állóképességedet, illetve a fájdalom érzet is nagyobb az izomban a gyakorlat végzése közben a savasodás miatt, aminek következtében sokkal nehezebben tudod megitélni milyen messze vagy a bukástól.
Attól függ, hogy mit értünk saját testsúlyos edzés alatt. Ha a szertornát, a street workoutot, a calisthenicset, akkor ezek nyilván remek mozgásformák, remek erősportágak, amelyekben olyan elemeket, trükköket, gyakorlatokat tud megtanulni az egyén hosszú évek kőkemény munkája és gyakorlása által, hogy az valami elképesztő. Hány ember képes egy kézzel húzódzkodni szériában, hány ember képes egy kézen állni, hány ember képes kitartani a támaszmérleget, hány ember képes kitartani a front levert, hány ember képes a 360 swingre? Ezekhez az elemekhez felfoghatatlan erőszint (meg hajlékonyság, meg mobilitás, meg robbanékonyság, meg állóképesség, meg egy csomó minden) kell, ami nyilván az izomzatodban is vissza fog köszönni. Haladó tornászok vagy street workoutosok között nagyon jó formákat lehet látni. Ezekbe a sportágakba viszont akkor érdemes belevágni, ha téged ezen elemek, trükkök, gyakorlatok megtanulása és kivitelezése érdekel. Ha szimplán csak szeretnél izmos lenni, akkor ne ezeket a sportágakat válaszd, hiszen progresszív konditermi súlyzós edzés és egy jó étrend mellett 3 év alatt el tudod érni azt az izomtömeget, mint egy tornász 8 év alatt.
Rohadt jó fizikumot lehet építeni saját testsúlyos edzéssel, de a saját testsúlyos edzésformákat nem izomépítésre találták ki. Saját testsúlyos edzésformáknál az izomépítés csak melléktermék, nem pedig maga a cél. Egy szertornát vagy egy street workoutot magas szinten kell ahhoz űznöd, hogy annak komoly izomépítő hatása legyen. Otthoni fekvőzgetéssel, felülésezéssel, meg saját testsúlyos tolódzkodással-guggolgatással nem leszel izmos, és egyébként erős sem.
Azt meg most hagyjuk, hogy saját testsúllyal edzeni kevésbé sérülésveszélyes, mint súlyzóval. Ez egy baromság. A legtöbb konditerembe járó gyúrós sajnos olyan lószar intenzitással és munkasúllyal edz, hogy az semmivel sem sérülésveszélyesebb, mint egy saját testsúlyos otthoni maszatolás. Amúgy is rengeteg erőemelőt ismerek, aki 20 év powerezés után sem szerzett semmilyen érdemi sérülést, és rengeteg olyan ügyfelem van, aki otthoni saját testsúlyos bohóchkodással szétcseszte a vállizületét, a könyökét, a csuklóját, a szalagjait, mert technika, edzésprogram, load management nélkül állt neki otthon a nappaliban gyilkolni magát.
Így van, ahogy az előző írja. Annyit tennék csak hozzá, hogy szerintem a legideálisabb erősítő és izomnövelő edzés a súlyzós és a saját testsúlyos gyakorlatok ötvözése, egyfajta "hibrid ellenállásos edzés", akár push-pull, akár izomcsoport szerinti beosztással. Egy push/mell/tricepsz edzésen a sulyzós gyakorlatok mellett a tolódzkodásnak, míg egy pull/hát edzésben a húzódzkodásnak van nagy szerepe. Emellett a súllyal guggolás mellé olykor be lehet tenni egy kis egylábas guggolást (akár ketlebellel), remek gyakorlat az is.
Sokan elkövetik azt a hibát, hogy pl. hátedzésnél csak lehúzást végeznek, mert az kényelmes, és több év edzés után sem képesek 8-10 szabályos, teljes mozgástartományos húzódzkodás végrehajtására, ami pedig alap kéne, hogy legyen. Egy igazán erős ember pedig a súlyokkal és a saját testsúlyával is jól bánik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!