Milyen sport az, ami ténylegesen egészséges?
Ami pont megfelelő módon edzi a szívet, nem terheli túl azt, de fejleszti, megfelelő szinten tartja az állóképességet és a tüdőt is "átmozgatja". Ezen túl átmozgatja a vázizomzatot és javítja a tartást is.
Ami ellensúlyozza az ülő életmódot.
Évezredeken keresztül mozgott az ember egész nap és csak az elmúlt pár évtizedben ül egész nap. Mi ellensúlyozza ezt?
Az úszást túl enyhének tartom, állóképességinek se az igazi (nálam pl. el se éri az aerob tartományt) és izomra is van olyan, ami egységnyi idő alatt jóval határozottabban erősít. A futás túl megterhelő az ízületeknek, rosszabb esetben szerintem a szívnek is. A túrázás egész napot igényel. A kerékpározást egyoldalúnak érzem és egységnyi idő alatt jóval hatékonyabban edzenek más mozgásformák, például a futás.
Ez az állandó ősemberrel, elődeinkkel, evolúciónkkal való példálózás egyébként már úgy 20 éve kezd kimenni a tudományos divatból. Az evolúcióra azért nem szokás már "funkcionális, elemi" szempontból hivatkozni egészségügyileg, mert rég tudjuk, hogy az evolúciónak rohadtul nem célja az egészség és a hosszú élet. Az evolúciónak bizonyítottan annyi a célja (egyébként célja sincs biokémiai szempontból, de mindegy), hogy szaporodjál, hímként spermát adja, nőstényként megtermékenyülj, aztán ha reprodukálódott a faj, akkor lehet meghalni. Sehol nem éltek az ősemberek, de egyébként még a 20. század első felében sem az emberek hosszú évekig, csak mondom. Ez a jólét a globalizmussal és a modern világgal köszöntött ránk. Nem véletlenül emelik lassan már évente a nyugdíjkorhatárt. Tovább élünk, mint évtízezredekkel ezelőtt.
Szóval ez olyan, mint amikor valaki azért ketogén/paleo diétázik, mert az ősember állítólag így táplálkozott. Azóta természetesen megállapították antropológusok, hogy az ősember is főleg növényi táplálékot fogyasztott, de hagyjuk. Ettől függetlenül a ketogén/paleo diétával kapcsolatban bizonyított, hogy ezerszer annyi egészségügyi hátránya van, mint előnye. Ergo hiába az ősember és az evolúció, ha nem szeretnél kardiovaszkuláris betegségtől szenvedni, akkor felejtsd el a ketogén/paleo diétát.
A futás is ugyanez. Lehet, hogy az ősember gyalog közlekedett, és nem futott két órákat. De most ebből a 2022-es emberre, rád vagy rám mi vonatkozik? Bizonyítottan jótékony hatásai vannak az érrendszerre, a szívre és egy csomó egyébre a kardió mozgásormáknak, különösen a futásnak. Akkor most mi van? Hol az evolúció? Hát ott, hogy az evolúció rohadtul nem akarja, hogy te 200 éves korodig éljél. Nem eszerint fejlődött.
"De elődeink gyalogolva közlekedtek, nem?"
Viszont a vadászathoz (vagy adott esetben a menküléshez és túléléshez) igen fontos tényező volt lefutni az állatot, ami egyszerűen hamarabb kifulladt.
Mégse változott az emberi szervezet jelentősen az elmúlt évezredekben.
Az evolúciónak nem célja a hosszú élet - pont ezért gondolom azt, hogy egy 50 éves ember már idős és 60-70 éves korunkig fogunk élni. Mert nem szelektálódott ki a 80-100 évig élő ember, mert nem volt rá szükség.
Még anno is sok helyen olvastam, hogy kb már a félmaraton is egészségtelen. Mindent tönkretesz az emberben. Ráadásul a sportszív becenevű szívmegnagyobbodás se sokszor vicces, mondjuk nem tudom, mi okoz ilyet. De mondjuk egy szívbillentyű-elégtelenség hajlamosít rá, tudtommal ezért is kell a gyakori ultrahangos vizsgálat.
Mindegy, én igenis úgy gondolom, hogy nagyjából úgy kellene használnunk a testünket, ahogy ezt évezredekig tették, illetve főleg az ősember tette.
A paleo és a ketogén diéta túl sok húst tartalmaz szerény vélemény szerint. Bár megmondom őszintén, ebben is úgy működik a logikám, hogy: őseink ettek minden nap húst? Valószínűleg nem, minden nap nem, de növényeket igen.
Olyan mozgásformát te igazából soha nem fogsz találni, aminek olyan a mérlege, hogy csak a pro-serpenyőbe tudsz dolgokat rakni, a kontra-serpenyőbe pedig egyáltalán nem. Nincs olyan mozgásforma, aminek a valamilyen jellegű negatív tényezőjéről ne született volna legalább egy tanulmány valahol Nagy-Brittaniában.
A futás fejleszti a szívizmokat, a vázizomzatot, az érrendszert, az anyagcserét, a tüdőkapacitást? Igen. Képes izületi problémákat, gerincbántalmakat okozni? Igen, ha túltolod vagy rosszul csinálod a dolgokat, akkor igen.
A súlyzós edzés fejleszti az izomerőt, javítja glikogén-háztartást és az inzulin-kiválasztást, csökkenti az időskori csontritkulás mértékét? Igen. Negatív hatással lehet a szívre, reumatológiai/ortopédiai diszfunkciókat eredményezhet, porckopást okozhat? Attól függ, de igen.
Most végig mehetnénk az összes sportágon? Van ennek értelme, de komolyan. Nem fogod megtalálni se a Szent Grált, se a Bölcsek Kövét, sajnálom.
Egy teljes, egészséges életet le lehet élni úgy, hogy gyógytornázol/jógázol, mellett pedig mondjuk elliptikus trénerezel. A gyógytornába és a jógába rendeltetésükből adódóan nem igazán lehet belekötni, az elliptikus tréner pedig egy rehabilitációs, no impact kardió gép gyakorlatilag. Viszont sportolói ambíciókkal, te beérnéd ennyivel? Kibírnád, hogy egész életedben abból áll a sporttevékenységed, hogy gyógytornázol és elliptikus trénerezel? Én nem, meg szerintem sok millióan rajtam kívül nem. Meghalnék, ha nem mennék a konditerembe, nem pakolnám fel a súlytárcsákat, és nem feküdnék be alájuk erőlködni. Egészségtelen? Semmiképpen, ha okosan és jól csinálod. Nem evolúcionális? Attól függ, de jó, rendben, nem evolúcionális. Felesleges? Igen, hiszen ellehetnék gyógytornával és elliptikus trénerrel is, de nem így működik az emberi psziché.
Nem vagyunk steril robotok.
Nekem gerincferdülésem van, tudom, hogy speciális izmokat kellene erősítenem speciális módon, kellene a gyógytornász. Jelenleg tényleg se idő, se pénz.
Az elliptikus tréner részben a gerincem miatt, részben szerintem az az egyetlen kardió, ami tényleg végezhető gyerek mellett, pláne kisebb gyerek mellett.
Addig meg futok, csinálom az általam ismert hátizomgyakorlatokat, néha bicaj, úszás, túra. Csak volt/van a fent említett mélypont.
De akkor te a súlyemelést nem is az egészséged miatt csinálod, hanem szerelemből.
Erőemelő vagyok, nem súlyemelő. Ez fontos, mert különböző sportág.
És amúgy az egészségemhez rengeteget ad az erőemelés számtalan szempontból. De nyilván tisztában vagyok a sérülésveszély lehetőségével. Azzal is, hogy mondjuk egy 200 kilós felhúzásnál azért van nyomás az ereken. Ezért kompenzálom a sportágatat sok kardióval és jógával.
Szerintem ez a lényeg. Űzhetsz te bármilyen sportágat, csak az előnyei mellett a hátrányait is ismerd, és kompenzáld felül őket. Ez az egyensúly.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!