Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi történne, ha kirabolnának...

Mi történne, ha kirabolnának és én visszatámadnék?

Figyelt kérdés

Tegyük fel, a kapualjban kulcskeresés, kapunyitás közben kirabolnak/megkísérelnek kirabolni.

A közelben levő térfigyelő kamera pedig pont akkor "fordul" oda, amikor én ijedtemben (tehát még csak nem is bántani akarom szándékosan, csak bepánikolok) orrba verem vagy középen rúgom a rablót?


A kameraképen pedig abban pár másodpercben, amíg "arra néz", az látszik, ahogy én behúzok egyet a rablónak, majd az eltámolyog én meg bemenekülök a házba.


Mindezt úgy, hogy a pániktól esetleg képben sem vagyok azzal, amit csinálok.


Nálunk a hetekben történt rablás és elgondolkoztam, hogy ha velem történne, még én lennék bajban.


2018. szept. 9. 09:34
 1/9 anonim ***** válasza:
Erősen kétlem hogy a kiütött rabló feljelentene, úgyhogy a feltevésed életszerűtlen. Csak teljesen irreális körülményeket feltételezve lehetne neked bajod ebből, de persze teljesen nem kizárható az elvi lehetőség.
2018. szept. 9. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
47%

Nem mindegy, hogy kirabolnak vagy csak megkisérelnek kirabolni. Más tényállás.

De a kérdés jogos. Ha éppen van valaki a kamera másik végén és csak azt látja, hogy megversz valakit, akkor elvileg kötelessége értesiteni a hatóságokat. Minden állampolgárnak kötelező feljelentést tennie, ha bűncselekmény jut a tudomására!

Ha ez megtörténik csak abban bizhatsz, hogy az illetőnek már van egy jókora bűnlajstroma ezért a rendőrség elhiszi az állitásodat, hogy ki akart rabolni.

2018. szept. 9. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Ez már nem így működik, a törvényt jelentősen változtatták ahhoz, hogy a támadónak kell viselnie a következményeket.

Természetesen életére nem törhetsz és életveszélyes sérülés se okozz, de az hogy jól fofán rugod, és eltörik az álkapcsa az még belefér egy jó ügyvéd azt mondja ere hogy ijedtedbe tetted, egyszóval kimagyarázza.

Pl ha rád törik az ajtót éjjel pl 3-n -az már csoportos- és Te hirtelen nyakon szúrod az egyiket, az jogos önvédelem még ha bele is hal.

Ez lehet hogy képtelenségnek hangzik, mert honnan is van nálad kés?

Pl este az ágyba ettél és csak magad mellé tetted a tálcát amin rajta volt a kés is.

Szóval sok minden lehet és mind egyedi, de ha megtámadnak nyugodtan védekezhetsz de ésszerű határokon belül azért, pláne közterületen.

De két pofon nem a világ vége, még akkor se ha a másodikat a beton adja.

2018. szept. 9. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 kovpet ***** válasza:

#2: "Minden állampolgárnak kötelező feljelentést tennie, ha bűncselekmény jut a tudomására!"


Ez NEM IGAZ. Nincs általános feljelentési kötelezettség Magyarországon.

2018. szept. 10. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

#4-nek:

Ez részben igaz csak. Ha bűncselekmény jut a tudomásodra, és nem "jelented", avval segíted az elkövetőt, akadályozod a hatóságot, azaz BŰNPÁRTOLÁST követsz el. Vagyis nem kötelező jelenteni, csak erősen ajánlott!

2018. szept. 11. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

171. § (1) Bűncselekmény miatt bárki tehet feljelentést. A feljelentés kötelező, ha annak elmulasztása bűncselekmény.


(2) A hatóság tagja és a hivatalos személy, továbbá, ha külön törvény előírja, a köztestület köteles a hatáskörében tudomására jutott bűncselekményt – ha az elkövető ismert, annak megjelölésével – feljelenteni. A feljelentéshez csatolni kell a bizonyítási eszközöket, ha ez nem lehetséges, a megőrzésükről kell gondoskodni.

2018. szept. 11. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

#5, #6-nak:

Látom, te nem hitted el bemondásra úgy mint én, és utána néztél. Én sem tartottam valószínűnek hogy ne lenne kötelező, de elhittem neki.

2018. szept. 11. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 kovpet ***** válasza:

# 7: Nem tudsz olvasni, ember?


"A feljelentés kötelező, ha annak elmulasztása bűncselekmény."


Akkor kötelező, *HA* bűncselekmény az elmulasztása.

Mikor az? Ha van rá jogszabály, hogy az elmulasztása bcs. Pl emberrablás, terrorizmus, emberiesség ellenes bcs-k, meg állam ellenes bcs esetén.

Pl: 191. §, 263. §, ilyesmi, nem keresem mind ki, nektek is van szemetek.


"(2) A hatóság tagja és a hivatalos személy"


Ilyenek meg nem vagyunk.



A bűnpártolást meg nem lehet idekeverni, mert az tevéshez és szándékossághoz rendeli a büntetendő magatartást és nem valami tett hiányához.

2018. szept. 11. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Ha a térfigyelőben a közteres vagy a rendőr kiszúrja, hogy épp megütöm a rablót, mert ugye a fikció az, hogy a rablás/rablási kísérlet nem látszik a kamerán, hanem csak után az ijedt reakcióm

Szóval a rendőr köteles intézkedni (járőrnek szólni), a közteres feljelent, nem?

Illetve ha nem szúrják ki, mert 20 kamerát kell nézniük, akkor vagyok bajban, ha a rabló vagy más feljelentést tesz. 3. személy akár a rablási kísérlet miatt, csak abba nem gondol bele, hogy még nekem lehet bajom.

2018. szept. 11. 08:42

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!