Mennyire kötelező a válás utáni gyerek láthatása? Miért ítélik az anyát cca.18 év "fogságra", amiért ő neveli a gyereket?
Mi a kérdésed? Már ami a jogot illeti...
Ez eddig leginkább panaszkodás és a Családi kapcsolatokban lenne a helye.
Kérdésem ott van a címben.
Valaki úgy válaszolt, mintha vagy tartásdíj és láthatás vagy nincs tartásdíj és nincs kötelező láthatás.
Ez így van?
Polgári törvénykönyv:
4. A kapcsolattartás
4:178. § [A kapcsolattartás joga]
(1) A gyermeknek joga, hogy különélő szülőjével személyes és közvetlen kapcsolatot tartson fenn. A gyermeket nevelő szülő vagy más személy köteles a zavartalan kapcsolattartást biztosítani.
(2) A gyermekétől különélő szülő - ha a bíróság vagy a gyámhatóság eltérően nem rendelkezik - jogosult és köteles gyermekével kapcsolatot tartani.
Vagyis a gyereknek joga van az apjához, az apának meg kötelessége a gyerekével kapcsolatot tartani.
Ha bármin változtatni akarsz, keress fel egy ügyvédet.
A tartásdíj/láthatás kérdése nem ilyen egyszerű. Az ügyvéd majd kioktat.
Köszönöm. Ez sajnos a helyzet, most már látom.
Tehát a gyermeket nevelő számára 18 év rabság a gyermeket nem nevelő szülő számára 18 év basáskodás. Ügyes jog ... talán lehetett volna kissé szofisztikáltabb a törvény, mert a bíró nem térhet el a jogtól (nem igazságszolgáltatás, hanem jogszolgáltatás).
Szar ügy.
Vajon miért nem a gyermeket nevelő döntheti el, hogy mikor láthatja a másik, és mikor nem? Ha visszaél ezzel pereljen a másik - annak van erre ideje, pénze, energiája. A másiknak kelljen mindenért utána kapaszkodni, perelni, ha nem képes úgy együttműködni a gyermeket nevelővel, hogy az közös megegyezésben működhessék. Semmiféle előjog, vagy kötelezettség nem illeti meg, majd a bíró dönt. Így aztán közel egyenlő a gyermek körüli terhelés és ügyködés, no meg a megérdemelt öröm is.
BUÉK mindenkinek.
Még jó hogy nem a szülő dönthet a láthatásról! Ugyanis sokan visszaélnének vele csak hogy zsarolják az exüket -.és nem, nem megkeseredett elvált férj vagyok, hanem egy harminchét éves nő.
Ha annak a szülőnek a tulajdon gyereke csak fogság, találja meg a módot hogy átadhassa a másik szülőnek a felügyeleti jogot, így ő lehet a "basáskodó" . A gyereknek mindenesetre jobb lenne ha nem olyan nevelné aki csak koloncot meg korlátot lát benne. A bíróság jól teszi ha a gyerek jogait védi - sajnálatos módon ezt olykor kénytelen a saját szüleivel szemben is megtenni, Főleg ha azok sértettségből, önös érdekből csorbítanák a gyerek jogait. És amennyiben az a szülő, aki nem kapta meg a felügyeleti jogot, veszélyt jelent a kicsire. azt a legtöbb esetben lehet bizonyítani. Ilyenkor el kell érni hogy a veszélyeztető ne kerülhessen a gyerek közelébe. DE az nem indok hogy anyu nem bírja apu pofáját, ezért nem engedi a kicsi közelébe.
"Vajon miért nem a gyermeket nevelő döntheti el, hogy mikor láthatja a másik, és mikor nem?"
Azért, mert a másik ugyanolyan szülő, mint a nevelő. Nem ismerlek, lehet, hogy nálatok tényleg bunkó az apa, lehet, hogy nem. De általános esetben egyik szülő se rosszabb, mint a másik, de lehet, hogy nem békében válnak el. Te a nem nevelő szülőtől azt a heti/kétheti pár órát is sajnálnád?
Több észrevétel is újra meg újra felmerül:
Fogság? Nem a gyerek tart fogva, hanem a rendszer tartja fogságban a gyermeket a gyermeket nevelő szülővel közösen. A rendszer meghatalmazottja a kvázi "fogvatartó", akinek az engedélye nélkül semmi se történhet, az a másik szülő.
Mint írtam, közös megegyezések alapján kellene ennek működnie, azaz megértve egymást (ami általában nem áll fenn: válóok). A megegyezést ki kell kényszeríteni mindkét félből, de a mostani jog indokolatlan előnyhöz juttatja a basáskodó másik felet. Dolgozzon meg ő is a láthatásért és az egyéb jogokért. MINDENNEK ÁRA VAN - neki is.
Javaslatom nem venné el a másik, nem nevelő szülő jogát a gyerekének láthatásától, nevelésétől, csak éppen arra kényszerítené, hogy a nevelő szülővel Ő egyezkedjen és kérje a beleegyezését.
Hogy nem bírja a nevelő szülő a másik szülő képét ... hát erre mondtam a pereskedést, de már ne az kezdjen pert akinek amúgy is rengeteg tennivalója van a gyerek körül.
Azt, hogy az egyik szülő alkalmatlan (esetleg veszélyes) a gyermek nevelésére (nem a poroszos értelemben) érzelmi, értelmi fejlődésére egyik bíró sem meri kimondani, csak un. szakértői vélemény alapján, ami ugye csak a súlyosan degenerált eseteket diagnosztizálja. A válásokban legtöbbször nem degenerált, elvetemült emberek válnak szét, hanem olyanok akiknek életvitelük, életfelfogásuk nem egyezik és ebben a zavarban a gyermek súlyosan károsodhat.
Szerintem - most ne keverjük bele a gyermek iránti szeretetet - a feleknél a jogok és kötelezettségek egyensúlyára kellene törekedni. Most a nevelő szülőnél túlsúlyban vannak a kötelezettségek a jogokhoz képest, míg a nem nevelő szülőnél a jogok indokolatlanul erősek a kötelezettségeihez képest (tartásdíj nevetséges indok).
(Példák: Később a gyermek nyárra kb 2 hónapra a vidéki nagyszülőkhöz kerülne nyaraltatásra. Kéthetente hurcolni kellene a gyereket 24 órás láthatásra? Vagy: a nevelő szülő külföldön vállalna munkát, ami ma nem meglepő, nem teheti - csak a gyermeke nélkül? Vagy: a melyik óvodába, iskolába kerüljön a gyermek, állami, magán, egyházi, kinek kell "végigélveznie" a gyermekének szellemi "megrontását" és jó-arcot vágni hozzá, mert a másik csak ezt engedi, még ha nem neki kell feladatokban segíteni stb).
A közös egyetértés kikényszerítése, ha másképp nem megy, mert a bíró nem pszichológus csak egy bürokrata.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!