Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A szabálysértésre való felkéré...

A szabálysértésre való felkérés az szabálysértés?

Figyelt kérdés

2016. okt. 20. 09:53
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem nem. Ha például megkérem a havert lopjon nekem is egy sört a Tescoból és elkapják akkor hiába mondja hogy én kértem, ő felel.
2016. okt. 23. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

ha nem értesz hozzá, akkor minek szólsz hozzá, ráadásul olyant, aminek semmi köze a kérdéshez


nem azt mondtam, hogy a szabálysértőt fölmentené, de attól még a felbújtó is követhet el szabálysértést ettől teljesen függetlenül


hogy így van-e nem tudom, de amit írtál annak az ég világon semmi köze hozzá

2016. okt. 23. 18:23
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Már hogyne lett volna jó a példa!

Na jó, lehet a lopás nem szabálysértés, akkor mondok egy másikat:

A busz megáll a piros lámpánál, én meg nagyon sietek, vár a feleségem a vacsorával. Odamegyek a sofőrhöz és felszólítom hajtson már át. Erre ő áthajt, és a lámpa után ott is a rendőr, megállitja. Mit fog mondani a buszsofőr? Hogy az én utasításomra követett el szabálysértést?

2016. okt. 23. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Nem azt kérdeztem, hogy mi van ha áthajt, hanem azt, hogy mi van ha valaki megkéri hogy hajtson át, és az mindegy, hogy utána áthajt-e vagy sem, az nem érdekel. Az a kérdés, hogy megkérni valakit, hogy hajtson át, az szabálysértés-e, szabad-e?
2016. okt. 24. 11:46
 5/13 anonim ***** válasza:
Mondtam már hogy szerintem nem.
2016. okt. 24. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%
Tudod, mit kérdező? Válaszoljon neked aki szóba akar állni egy ilyen arrogáns... majdnem mondtam mivel. Ha nem tudsz normális emberi hangnemben kommunikálni, akkor mi a bánatnak írsz ki kérdést?
2016. okt. 25. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 Senki Márk ***** válasza:
100%

2012. évi II. törvény 2. § (2). Szabálysértés miatt a felbujtó és a bűnsegéd is felelősségre vonható.


A felbujtó definíciója:

2012. évi C. törvény 14. § (1). Felbujtó az, aki mást bűncselekmény elkövetésére szándékosan rábír.


Egyszóval a szabálysértésre való felkérés esetén ugyanúgy elkövetőként kezel a jog.

2016. okt. 26. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Felbujtó az, aki mást bűncselekmény elkövetésére szándékosan rábír.


De a bűncselekmény és a szabálysértés nem ugyanaz jogilag.

2016. okt. 26. 21:26
 9/13 Blossom Bright válasza:

Hello! :)


Én ezt találtam:


"2. A szabálysértésért való felelősség

2. § (1) Szabálysértés miatt az vonható felelősségre, akinek a cselekménye szándékos vagy gondatlan, kivéve, ha a szabálysértést meghatározó jogszabály csak a szándékos elkövetést bünteti.

(2)4 Szabálysértés miatt a felbujtó és a bűnsegéd is felelősségre vonható."


És itt találtam: [link]

2016. okt. 27. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 Blossom Bright válasza:
100%

Ami meg lemaradt az előbb:


Én ezt úgy értelmezem, hogy felbujtó az illető akkor is, ha nem bűncselekményre, hanem "csak" szabálysértésre vesz rá valaki mást.


(Hiszen különben ez a fenti meghatározás nem szerepelne ott ebben a formában, kifejezetten a szabálysértésért való felelősség meghatározásánál.)


Az egyébként érdekes lehet, amit említettél, kedves Kérdező, hogy vajon járhat-e jogi következményekkel a szabálysértésre való felbujtás abban az esetben, ha maga a szabálysértés nem valósul meg.

(A példánál maradva: a buszvezető nem hajt át a piros lámpánál.)

Szerintem ilyen esetben nem, mivel a szabálysértés nem történt meg.

2016. okt. 27. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!