Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi a különbség az idézés és a...

Mi a különbség az idézés és a tanú meghallgatás között? A tanú és az eljárás alá vont személy között? Mit jelent a tulajdon elleni szabálysértés?

Figyelt kérdés

Mi a különbség az idézés és a tanú meghallgatás között?

Mi a különbség a tanú és az eljárás alá vont személy között?

Mit jelent a tulajdon elleni szabálysértés?



2016. júl. 27. 18:30
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
google a barátod.
2016. júl. 27. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
köszi, próbáltam
2016. júl. 27. 18:41
 3/12 anonim ***** válasza:
15%

Az ügyvéd a barátod.


Tulajdon elleni szabálysértés


105. § (1) Aki ötszáz forintot meg nem haladó érték tekintetében lopást, sikkasztást, csalást, jogtalan elsajátítást, szándékos rongálást vagy hűtlen kezelést követ el, úgyszintén aki e cselekmények bármelyikét megsérti,


ötezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.


(2) Aki ötezer forintot meg nem haladó érték tekintetében hanyag kezelést vagy társadalmi tulajdont károsító gondatlan rongálást követ el,


háromezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.


(3) Nem szabálysértés az (1) bekezdésben meghatározott cselekmény, ha


a) a lopást, a sikkasztást, a csalást, a rongálást vagy a hűtlen kezelést


1. visszaesőként (Btk. 311. §), vagy


2. bűnszövetségben (Btk. 114. §),


b) a lopást vagy a csalást hivatalos személyként, e jelleg felhasználásával, vagy hatósági megbízatás vagy jelleg színlelésével,


c) a lopást


1. helyiségbe jogtalanul behatolva, vagy a megőrzésre szolgáló zárat vagy készüléket feltörve illetőleg hamis vagy lopott kulccsal felnyitva,


2. másnak a lopás elhárítására képtelen állapotát kihasználva,


3. zsebtolvajlás útján,


4. közveszély színhelyén,


5. közforgalmú közlekedési vagy szállítási vállalat járművén,


6. a tolvajjal házközösségben vagy közös háztartásban élő vagy közös munkahelyen dolgozó személy sérelmére,


7. közüzem megbízottjaként vagy ily megbízhatás színlelésével,


d) a hűtlen kezelést idegen vagyonnak hatósági megbízás vagy jóváhagyás alapján történő kezelése során (gyám, gondnok) követték el.


(4) Az értékhatár megállapítása végett értékegybefoglalásnak van helye, ha az elkövető az (1) bekezdésben meghatározott cselekmények bármelyikét egy vagy több alkalomból (többször) követte el. Értékegybefoglalásnak van helye a (2) bekezdésben meghatározott cselekmények találkozása esetén is.


(5) Ha a cselekmény tárgya élőfa, döntött fa, faanyag, vagy erdei termék, a dolog értékét, illetőleg az okozott kár összegét az Országos Erdei Érték- és Árszabályzat alapján kell megállapítani.


(6) tulajdon elleni szabálysértés miatt szabálysértési eljárásnak csak magánindítványra van helye, ha a sértett az elkövető hozzátartozója.


106. § (1) Községekben a 105. § (1) bekezdésben meghatározott szabálysértés miatt az eljárás a községi tanács hatáskörébe tartozik.


(2) A közúti közlekedési szabályszegéssel összefüggésben elkövetett társadalmi tulajdont károsító gondatlan rongálás [105. § (2) bek.] miatt az eljárás a rendőrség hatáskörébe tartozik.


(3) A tűzrendészeti szabályszegéssel összefüggésben elkövetett társadalmi tulajdont károsító gondatlan rongálás [105. § (2) bek.] miatt az eljárás a tűzrendészeti hatóság hatáskörébe tartozik.


Ha családtagról van szó akkor megtagadhatod a tanúskodást.

2016. júl. 27. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
93%

#2, te egy igen régi jogszabályt hoztál ide, részben az 500 Ftos értékhatár, részben az "... az eljárás a községi tanács hatáskörébe ..." gyanút kelthetett volna.


Itt a ma hatályos, az az 500 értékhatár Ft ma már 50 ezer forint, ami így helyes, mert ahogy az 1980-as évek elején az kb 10 napi átlagfizetés volt, ma az 50 eFt szintén kb 10 napi átlagfizetés.


132. A tulajdon elleni szabálysértés


177. § (1) Aki

a) ötvenezer forintot meg nem haladó értékre lopást, sikkasztást, jogtalan elsajátítást, orgazdaságot,

b)386 ötvenezer forintot meg nem haladó kárt okozva csalást, szándékos rongálást,

c) ötvenezer forintot meg nem haladó vagyoni hátrányt okozva hűtlen kezelést

követ el, úgyszintén, aki e cselekmények elkövetését megkísérli, szabálysértést követ el.

(2) Aki idegen, nem gépi meghajtású járművet mástól azért vesz el, hogy jogtalanul használja, szabálysértést követ el.

(2a)387 Aki földmérési jelet vagy az államhatár megjelölésére szolgáló jelet elvisz, áthelyez vagy elmozdít, szabálysértést követ el.

(3)388 Aki a kulturális örökség védett elemeit, a megye-, város-, községhatár vagy a birtokhatár megjelölésére szolgáló hivatalos jelet vagy létesítményt, tömegközlekedési vagy távközlési eszközt, közúti jelzést, parkot vagy ahhoz tartozó felszerelést, természetvédelmi hatósági és tájékoztató táblát vagy egyéb közérdeket szolgáló jelet vagy létesítményt gondatlanul megsemmisít, megrongál, elvisz, áthelyez vagy elmozdít, szabálysértést követ el.

(4)389 Az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott szabálysértés miatt a közterület-felügyelő, az erdészeti hatóság arra felhatalmazott ügyintézője, a halászati őr, valamint a mezőőr, a természeti, védett természeti és Natura 2000 területeken a természetvédelmi őr, helyi jelentőségű védett természeti területen az önkormányzati természetvédelmi őr is szabhat ki helyszíni bírságot.

(5) Az (1) és (2) bekezdésben meghatározott szabálysértés miatt szabálysértési eljárásnak csak magánindítványra van helye, ha a sértett az elkövető hozzátartozója.

(6) Az elkövetési érték, kár, illetve okozott vagyoni hátrány összegének megállapítása céljából érték-egybefoglalásnak van helye, ha az eljárás alá vont személy az (1) bekezdés a)-c) pontjában meghatározott ugyanolyan cselekményt több alkalommal, legfeljebb egy éven belül követte el és ezeket együttesen bírálják el. Nincs helye érték-egybefoglalásnak, ha az üzletszerű elkövetés megállapítható.

2016. júl. 27. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Az idézés az az irat, amiben a hatóság a tudomásodra hozza, hogy mikor és hol kell megjelenned.

Az eljárás alá vont személy, aki ellen a szabálysértési eljárás folyik. A tanú az, akinek a bizonyítandó tényről tudomása van, azt a tanúmeghallgatás során kell elmondania. A tulajdon elleni szabálysértést az előző jól megválaszolta.


Az az előtti ügyvéd úrnak gratulálok, esetleg levehetné a falról az 1952-es naptárt.

2016. júl. 27. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Kedves 2. és 3. hozzám szólóm!

Leírom a történetemet, hogy mit írtok arra:

Vettem egy 305 cm-es trambulint, de a főbérlő nem engedte a kis kertjében felállítani, így eladásra kényszerültem.

Jött a vevő, megnézte, alkudott, majd kb. másfél hét múlva felhívott fenyegetőzni, hogy feljelent, mert a több, mint 50 kg-os trambulin nincsen 305 cm, csak 250 cm. Mondom jó, akkor egyezünk meg, hogy mi legyen. Erre mondta, hogy már feljelentett, de ha adok neki 20 ezret vissza vonja. Adtam neki 20 ezret, amiről megírtuk a papírt, amin (én hülye) csak az aláírása szerepel. Valamit sejtettem, hogy kell papír, de nem gondoltam, hogy nem vonja vissza, ha (fel is jelentett egyáltalán gondoltam én). Aztán rá kb. 1 hónapra jött ez az idézés. Mit tegyek? Mit tennétek a helyemben?

2016. júl. 27. 19:41
 7/12 anonim ***** válasza:

Semmit nem tehetsz.

Elmész a meghallgatásra, ott elmondod a verziódat, a feljelentő elmondja az ő verzióját.

Megkérdezi a meghallgatást tartó ülnök hogy mik a bizonyítékok és az alapján majd vagy bűnös leszel a végén vagy nem:)

Ha ő elkért tőled pénzt és azért ígért valamit és azt nem teljesítette akkor te is tehetsz ellene feljelentést.

Szerintem ha ügyesen elmondod a meghalgatáson mi történt(ha tényleg így történt ahogy itt leírtad) akkor ebből nem lesz semmi:)

2016. júl. 27. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

A feljelentő is ott lesz?

Szembesítésről nem ír a levél.

2016. júl. 27. 21:11
 9/12 anonim ***** válasza:

Már ne haragudj, de éktelen nagy bolond vagy.


1. Amit leírták, abban fel sem merül szabálysértés. Látta az árut, alku után megvette, azért, mert egy adatában van egy 20 %-os eltérés (amit látott), fel sem merül, hogy ez csalás (az a tulajdon elleni szabálysértés egyik elkövetési magatartása) lenne. Gyanítom, hogy a feljelentésben nem ezt a sztorit írhatta le, mert ez alapján azonnal megszüntetnék az eljárást.

2. Jól átcseszett téged a 20 ezer forinttal, a feljelentést ugyanis nem is lehet visszavonni. Úgyhogy te jelenthetnéd fel sokkal inkább.

3. Mondjuk azt nem értem, hogy mi az, hogy a papíron csak az ő aláírása volt, de ha abban elismerte a 20 ezer forint átvételét, az neked elég.

2016. júl. 28. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 Liztaylor válasza:

Kedves kérdező és néhány válaszoló!

A kérdésedből sajnos sok lényeges dolog nem derül ki.Ami kiderül az alapján szabálysértési eljárásban kaphattál idézést,csak az nem mindegy eljárás alá vontként vagy tanuként. Mindkettőre más más szabályok vonatkoznak. Az eljárás alá vont ellen folyik az eljárás, ha ekként kaptad nem ajánlatos nem megjelenni, mert annak vannak szankciói.

A tulajdon elleni szabálysértés a bíróságok kizárólagos hatáskörébe tartozik, tehát nem rendőrség vagy önkormányzat, illetve más hatóság jár el,hanem bíróságon (törvényszéken) bíró vagy bírósági titkár, és nem ülnök,ahogy valaki ezt említette a válaszában. Egyszerűsített bizonyítási eljárás folyik a szabálysértési tárgyaláson, remélhetően ott ki fog derülni egyáltalán megvalósítottál e valamilyen cselekményt a feljelentő sérelmére,ami szankcionálható, vagy csak egy egyszerű polgári hétköznapi jogügyletről van szó, amit más módon kell rendezni, nem büntetőbíróság előtt.

2016. aug. 17. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!