Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Eladnánk egy ingatlant, amin...

Eladnánk egy ingatlant, amin van haszonélvezeti jog, megtehetjük?

Figyelt kérdés

Édesapám a haszonélvezője a háznak, élete végéig, de szeretnénk eladni, mert nincs pénzünk javítgatni, illetve erre nem költenénk már. Testvérem örökölt 1/4-ed részt édesanyánk halála után a házból, de édesapánkkal én élek együtt jóideje már, én gondoskodom róla.

Ellenben testvérem nem egyezik bele a ház eladásába, nem hajlandó aláírni az adásvételi szerződést(volt kísérlet eladásra már) mert fél, hogy akkor lekerül a házról a tulajdonjoga. Kifizetni nem tudjuk, pénzünk nincs. Legfeljebb abból, amikor eladtuk a házat. De olyan kis értékű az ingatlan, hogy az 1/4 résszel kevesebb összeggel még nehezebben találnánk másik házat.

Sosem élt ebben a házban a testvérem, szüleiről sosem gondoskodott, és jóideje tulajdonosa ő is, beleszállni nem akart semmilyen felújításba sem, pedig megtehetné.

De végül is jogos, mert sosem lakott itt.

Köszönöm.



2016. okt. 8. 21:06
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
44%
Eladni természetesen nem lehet. A felújításokat elvégezheted, utána benyújtod a számlák részét a testvérednek, ha nem fizet, akkor perelheted. De kinek hiányzik ez!?
2016. okt. 8. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:
85%

Itt két kérdés van:


Egy haszonélvezettel terhelt házar el lehet adni, de a haszonélvezeti jog megmarad, azaz a vevö addig nem tudja birtokba venni, amíg a haszonélvezö él.


A másik kérdés a közös tulajdon eladása: ebben az esetben minden tulajodonosnak bele kell egyeznie az eladásba. Ha nem teszi, kérni lehet a közös tulajdon megszüntetését.


Ami viszont érthetetlen számomra, hogy hogyan maradhatna meg a testvéred tulajdonjoga, ha eladjátok a házat?

2016. okt. 8. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 anonim ***** válasza:
68%

1) Haszonélvezettel el lehet adni egy házat, de ha a haszonélvezetről nem tájékoztatod a vevőt, utólag pórul járhatsz!


2) A saját részedet te adhatod el, az ő részét meg ő. Az mindenféleképp prosztó dolog, ha az ő 1/4 részét gyakorlatilag ellopnád.


3) Haszonélvezetet megválthatnak, sok pénzért, apád a döntnök abban, hogy feladja-e. De az a pénz pedig neki jár.


4) Ha eladjátok a teljes házat az 1/4 rész őt illeti, innentől kezdve nincs olyan, hogy "nem tudjuk kifizetni".

2016. okt. 8. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 A kérdező kommentje:

Köszönöm.

Valahol olvastam egy olyat is, hogy közös tulajdon megszüntetése miatt, a nem haszonélvező tulajdonosoknak "tűrniük" kell az ingatlan eladását, és majd a haszonélvező halála után juthatna az ingatlan megfelelő hányadához a tulajdonos. Lehet, ezt egy panasznapon hallottam, lehet, már valamit keverek, de jó lenne egy ilyen variáció.

2016. okt. 8. 21:27
 5/27 anonim ***** válasza:
9%

"Egy haszonélvezettel terhelt házar el lehet adni, de a haszonélvezeti jog megmarad, azaz a vevö addig nem tudja birtokba venni, amíg a haszonélvezö él."


Ez így ebben s formában az adott kérdés esetében nem igaz, hiszen az egyik eladó maga a haszonélvező!


Kérdező: a tulajdonostársnak elővásárlási joga van az ingatlanra, ha erről lemond, akkor eladható és kifizethetitek, vagy az új ingatlan tulajdonjogát ilyen értékben bejegyezhetitek a nevére. Pl. ha a mostani ingatlan forgalmi értéke 10 millió, akkor a tesód része 2,5 millió. Ha vásároltok apáddal közösen egy 12,5 milliós ingatlant, akkor a tesód nevére írtok 20%-ot, és mindenki boldog lesz.


Beszéljétek meg a dolgot a tesóddal, ha nem bízik bennetek, akkor foglaljátok ügyvédi szerződésbe a dolgot.


Szerintem.

2016. okt. 8. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:

Eladhatjátok haszonélvezeti joggal terhelten, ha így kell valakinek, akkor élete végéig édesapád bentmaradhat, te elvileg nem, mert neked nincs haszonélvezei jogod. A kapott pénzt elosztjátok a tulajdonosok között és a testvéred is megkaphatja a részét.

Kérdés, hogy te hol fogsz tovább lakni?

Talán édesapád albérletbe fogadhat téged, mert a ház hasznát is ő élvezi. Erről egy ügyvédet kellene megkérdezni.

2016. okt. 8. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:

# 4/6 Időpont ma 21:27


Valamit keversz. Olyan nincs (ebben a helyzetben), hogy eladom a tulajdonrészem, és nem kapok belőle pénzt.

2016. okt. 8. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 A kérdező kommentje:

Köszönöm Mindenkinek! Természetesen az öreg jönne velem a másik ingatlanba, és cipelnénk magunkkal a haszonélvezeti jogot, ha ilyen lehetséges, az ő részére. Csak ilyenkor van valami értéke a haszonélvezetnek is, gondolom ez is levonható a tesónak adandó összegből.

No nem bonyolítom tovább, köszönöm. :)

2016. okt. 9. 04:06
 9/27 anonim ***** válasza:
64%
Apád haszonélvezeti joga a _T I_ 1/4-1/4 részeteken áll fenn, nem az ő 1/2 részén. Ha együtt akartok továbbmenni, úgy egyszerűen csak le kell mondania a haszonélvezetről akkor amikor eladjátok az ingatlant. Eladjátok, tesó kap 1/4-et a pénzből, s tiétek a többi.
2016. okt. 10. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:
Az édesapádra forditott gondozási költség felét ráterhelheted a testvéredre, hiszen ő nem vesz részt a gondozásában. Bizonyos számlákat érdemes gyűjtögetni, ha édesapád eltávozik, akkor a hagyatéki tárgyaláson be lehet mutatni... Egyébként ha ilyen a helyzet, akkor a testvéred akár le is mondhatna arról az egynegyed részről, annak a fejében, hogy egyedül te gondozod apukádat, ez korrekt megoldás lenne.
2016. okt. 10. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!