Mit gondoltok a halálbüntetésről? Én a következők miatt ellenzem.
A véleményem az, hogy a jelenlegi keretek között kizárólag az elítéltekkel kapcsolatos anyagi és nem anyagi ráfordítások teszik indokolhatóvá a halálbüntetés kérdésének felmerülését. Magyarán a rabokat el kell tartani, ami nem olcsó mulatság. Úgy látom, hogy minden más érv a halálbüntetés ellen szól. Én az alábbiak miatt utasítom el:
1. A halálbüntetés elrettentő ereje. Semmilyen hiteles bizonyíték nincs a halálbüntetés elrettentő erejéről.
2. A halálbüntetés, mint megtorlás. A halálbüntetés nem okoz fájdalmat, szenvedést a bűnöző számára, ellenben az élete végéig tartó céltalan, kilátástalan, reményt vesztett vegetációval.
3. A halálbüntetés, mint a korrupció táptalaja. A halálbüntetés kiváló lehetőség a hatalom és a kellő befolyással rendelkezők számára a nem kívánatos személyek likvidálásához.
4. A halálbüntetés kivitelezése. Milyen személyiséget eredményez, ha valaki legálisan, hivatásszerűen, pusztán a munkája gyanánt embereket mészárol? Nem gondolom, hogy egy egészséges ember erre képes, vagy ha el is kezdi, az marad. Nem örülnék, ha hóhér volna a szomszédom.
5. A halálbüntetés etikai oldala. Mennyiben tartozik a halálbüntetés a fejlett világ értékrendjéhez? Mennyivel járul hozzá a civilizáció előre haladásához? Hová vezet az azonos megtorlás elve? Azt hiszem, mindegyik kérdés költői...
6. A halálbüntetés visszafordíthatósága. Számtalan esetben bizonyosodott már be „bűnözőről”, hogy ártatlan. A szabadságvesztés megszüntethető, a halál nem.
7. A halálbüntetés jogi kivitelezhetősége. A halálbüntetés ellentmond számos nemzetközi és nemzeti alkotmányos rendelkezésnek.
8. A halálbüntetés, mint az erőforrások elvesztegetése. Megfelelő gazdasági modellben, megfelelő jogi feltételek mellett a szabadságvesztés alatti kényszermunka növeli a szenvedést, anyagilag kompenzálhatja a sértettet és/vagy hozzátartozóit, illetve fokozhatja a büntetés elrettentő erejét. Persze, ez elég utópisztikus gondolat, de ha lenne rá lehetőség, támogatnám. Akár egy iparágat is építhetnénk rá. :D
"akkor te hideg fejjel nem kívánod őket a halálba"
Ezért ítélkezik érdekkek és érzelmek mentén független bíróság ahelyett, hogy a rokonság gyűlne össze lincselni és minden sértődés párbajokhoz és klánháborúkhoz vezetne.
"a társadalmi igazságérzet egy létező dolog"
Ez nagyon veszélyes terület. Soha nem szabad az ítélkezést a társadalmi igazságérzetre bízni! Abból alakul ki a boszorkányüldözés, a nyilvános lincselés, a megkövezés, a vérbosszú meg egyéb hasonló finom jogintézmények. Ráadásul a társadalmi igazságérzet elég szubjektív dolog,pl. az én "társadalmi igazságérzetem" alapján a torkán nyomnám le a kutyasz*rt annak a kutyatulajdonosnak aki nem szedi össze a döge után.. ehhez képest gyakorlatilag semmi szankció nem jár érte, nincs az a hatóság aki foglalkozna vele, tele van a város fekáliával.
Tudomásul kell venni, hogy a büntetőjog alapvetően az elkövető és az állam közötti jogviszonyt szabályozza és nem az elkövető és sértett viszonyát, pláne nem a társadalommal való viszonyát. Az állam dolga, hogy megbüntesse az elkövetőt, nem pedig a sértetté. A pedig társadalom politikai, demokratikus úton hathat az állami szabályozás szigorára. Megjegyzem hazánkban nagyon sokat szigorodtak az elmúlt 10 évben a büntetőjogi szabályok, vélhetőleg éppen a "társadalmi igazságérzet" kielégítése céljából.
23
Teljesen egyetértek veled. Fentebb párszor leírtam már ezt.
Igen kérdező, a társadalmi igazságérzet tényleg létező dolog. Egyetlen baj van vele, hogy vagy igaz, vagy hamis. Merthogy a társadalom jelentős rétegei erősen befolyásolhatók. És egy szűk csoport megfelelő hatalommal (amit szintén ugyanígy szerez) el tudja érni, hogy a társadalom az ő nézetelit vallja. Mondjuk, akár egy kiflilopásért karlevágás. Egy éles kritikáért, vagy egy verésért nyilvános megkövezés. Ez létező, tehát ne mondd, hogy lehetetlen.
A társadalmi nézetek csak normális körülmények között lehetnek jók. És ki dönti el a normalitást? Ugyanaz a társadalom?
4 most is vannak hóhérok képzeld
2 hogyne lenne.nézd már meg ilyen igazság értéke van.pl ted bundy kivégzésénél ünnep volt.
ráadásul sok bünözö a halálbüntetést akarja elkerülni hogyne okozna büntetést.
5 az azonos megtorlás elve igazságossághoz vezet illetve a szigor ahhoz hogy kevesebb bünözö lesz.szent istván idejében pl csökkent a bünelkövetés vagy mikor.igaz az már aránytalan de egy középutat találva csökkenthető a bünözés
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!