Férjem az alábbi indokokkal felmondhat azonnali hatállyal? Megállják a lenti okok az egyoldalú munkaszerződés módosítás való azonnali felmondást? Az új munkakörben töltött 11 hónap a munkatörvény szerint közös megegyezést jelent?
Tényleg azt javaslom, hogy forduljatok munkajogászhoz, addig ne küldjön és írjon alá a férjed semmit, max ha a cég mond fel neki, és benne van a kéthavi végkielégítés. Az, plusz a 35 nap felmondási idő akkor is jár neki, ha a munkáltató kezdeményezi a rendes felmondást. Táppénz alatt is fel lehet mondani, nincs védelem.
Ami problémás, hogy a férjed eszerint szóban már felmondott.
Köszönöm a válaszokat. Mindenképp megírom, hogy alakult az esetünk. A 2 havi végkielégítést nem hagyjuk úszni, és jövő héten egy munkajogászt meg is keresünk. És ha ő azt mondja, hogy van esély így tutira nyerni, akkor elindítjuk a pert.
További szép napot kívánok minden válaszolónak.
Én is azt tartom neccesnek, hogy a férjed "elfogadta" az új helyzetet, hiszen abban dolgozott elég sokáig.
A bíróságon meg fogják kérdezni, hogy a problémákat jelezte-e a férjed a munkáltató felé, vagyis volt-e "kommunikáció" a két fél között.
Az tény és való, hogy a túlórával a munkáltató törvényt szegett, de megint bejön a képbe az, hogy a dolgozó ezt jelezte felé vagy sem?
Ugyanis azonnali hatályú felmondással akkor lehet a munkaviszonyt megszüntetni, ha a másik fél a munkaviszonyból származó LÉNYEGES kötelezettségét SZÁNDÉKOSAN vagy SÚLYOS GONDATLANSÁGBÓL JELENTŐS mértékben megszegi, vagy egyébként olyan magatartást tanúsít, amely lehetetlenné teszi a munkaviszony fenntartását.
A kötelezettségszegő fél "vétkességét" az eset összes körülményei alapján fogják megítélni, és ez még szerencsésen is alakulhat.
Ha a férjed felmond azonnalival, és önként nem fizeti ki a végkielégítést a munkáltató, akkor a felmondás közlését követő 30 napon belül a keresetnek a bíróságon kell lennie! A 31. napon már elkésett, mert a határidő jogvesztő!
Ugyanígy 30 napja van a munkáltatónak is arra, hogy megtámadja a férjed azonnali felmondását jogellenességre hivatkozva. Tehát akár mind a ketten egyszerre bírósághoz fordulhattok ugyanabban az ügyben.
Munkajogászt mindenféleképpen ajánlok, mert nagyon alaposan át kell gondolni ezt a felmondást, ha harcba akartok szállni, mert mind formailag, mind alakilag, mind határidőkben meg kell felelnie az MT-ben előírtaknak!
Sziasztok! Köszönöm mindenkinek a választ, hasznosak voltak. Minden jól alakult, férjem összeírta az általa vélt szabálytalanságokat és így végül közös megegyezéssel a munkaviszony mai nappal megszűnt (már meg is vannak a kilépő papírok) és a 2 havi végkielégítést kifizetik. Tehát végül is, ha rendkívülivel mondunk fel, akkor is ennyit kapnánk, de így azért jobb, hogy nem kell félni, hogy munkaügyre kerül az esetünk. :-)
További szép napot mindenkinek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!