Mi a teendő ilyenkor? Nem tudtam h lopott a bicikli én csak segíteni akartam! Most mi lesz? Nagy bajban vagyok?
Egyik nap hazafele összefutottam az egyik ismerősömmel. Elmesélte h összeveszett anyukájával es el kellett otthonról jönnie. Volt nála egy bicikli amit el akart adni h legyen pénze szállásra! Mondta h volt már bent az üzletben de nem vették meg tőle mert nem volt személyie! Ott azt mondták szóljon valakinek akinek van személyie h jöjjön el vele. Így megkért engem! ÉN szívességből segítettem! Most meg kaptam egy idézést a rendőrségtől h
gyanúsított vagyok erőszakkal elkövetett kisebb értékü lopás miatt! Ezek szerint a bicikli lopott volt!?
erőszakkal elkövetett kisebb értékü lopás
az az hogy a néni kezéből kitéped a táskát....
bemész elmondod hogy mi történt és kész...
jó kis barátod van...
és igen ügyvéddel menj el a rendőrségre, az is jó lenne ha ahol bevették még emlékeznének az eladás részleteire.
"az az hogy a néni kezéből kitéped a táskát....
"
Az még mindig rablásnak számít....
Lopás
Tipikus vagyon elleni bűncselekmény.
Lopást követ el, aki idegen dolgot mástól azért vesz el, hogy azt jogtalanul eltulajdonítsa.
A bűncselekmény a tulajdonjogot sérti, a cselekmény közvetlenül mindig a birtoklás ellen irányul. Értékkel bíró, idegen ingó dologra követik el.
Az elkövetési magatartásnak lényeges ismérve az elvétel más birtokából annak beleegyezése nélkül, jogtalan eltulajdonítási célzattal. A bűncselekmény az elvétellel válik befejezetté, a kár bekövetkezése a tényállásnak nem eleme.
A lopás tettese lehet bárki, kivéve a tulajdonost, továbbá azt, aki jogszerűen birtokolja a dolgot, akinek véletlenül vagy tévedésből került a tulajdonába, vagy azt, aki találta.
Szabálysértésnek minősül, ha az ellopott dolog értéke nem haladja meg a húszezer forintot.
Kisebb értékre elkövetett a lopás, ha az eltulajdonított dolog értéke meghaladja a szabálysértési értékhatárt, de nem haladja meg a kétszázezer forintot.
Társadalmi veszélyessége alapján a lopás és a rablás között helyezhető el.
A tettes a sértettet ittas, illetve öntudatlan állapotba juttatja, hasonlóan a rablás alapesetéhez, a különbség abban áll, hogy a sértett maga is jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy ilyen állapotba kerüljön.
Ha nem az elkövető részegíti le a sértettet, hanem állapotát kihasználva veszi el a dolgot, lopás állapítandó meg.
Rablásnak minősül, ha valaki idegen dolgot úgy vesz el mástól, hogy ennek érdekében erőszakot avagy élet vagy testi épség elleni közvetlen fenyegetést alkalmaz, illetőleg valakit öntudatlan, vagy védekezésre képtelen állapotba helyez . Rablásnak minősül az is, ha a tetten ért tolvaj alkalmaz erőszakot vagy közvetlen fenyegetést annak érdekében, hogy az eltulajdonított dolgot megtartsa.
Alapesetben a bűntett két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. A rablásra irányuló előkészület is bűncselekmény, mely vétség és két évig terjedő szabadságvesztést vonhat maga után.
A kár bekövetkezése nem tényállási elem. A bűncselekmény a dolog elvételével, valamint az erőszak, illetőleg a fenyegetés kifejtésével befejezett.
Lopás állapítandó meg, ha az erőszak vagy fenyegetés hatása alatt álló személy öntudatlan állapotát nem az elkövető idézi elő, vagy ha az erőszak nem személy, hanem a dolog ellen irányul.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!