Hogyan legyen enyém a ház? Mi a megoldás?
Nagymamám házát szeretném, 1/1 ő a tulajdonos.
Utána az öröklés úgy történne, hogy anyukám és a testvére örököl, tehát ha a nagyim a következő években meghalna, az ajándékozási szerződést a nagybátyám megtámadhatná (és amennyire a házra fáj a foga, meg is tenné). Anyukám mondta, hogy ő világ életében értem dolgozott, nekem akart jót, nem fog pereskedni velem nyilván.
Egyik jogásznak tanuló barátnőm azt javasolta, hogy ne ajándékozási szerződés legyen köztem és a nagyim között, hanem adásvételi szerződés, és a vételárról írassunk átvételi elismervényt is, mintha tényleg kifizettük volna készpénzben a ház árát a nagyimnak.
Ez így működhet? Vagy később lenne belőle bármi gondunk?
Mondjuk elhunyna 2 év múlva (ne így legyen), és a nagybátyám keresné a pénzt, tehet bármit?
(beszélünk ügyvéddel a jövő héten, csak ez most fúrja az oldalam:D)
"Amúgy meg számít mennyiért adja el neki a nagyi? Szerintem ahhoz sincs sok köze senkinek ha én 2millióért veszem meg a szomszéd házát"
Számít. Gyanúsan olcsón nem adhatja el.
Ingatlan átruházása csakis ügyvédi ellenjegyzés esetén érvényes. Ha meg már úgyis kell ügyvéd, akkor kérdezd meg, van-e buktatója annak, ha színlelt adásvételi szerződést köttök. Úgyis kell egy előzetes megbeszélés, amikor elmondjátok, mit szeretnétek.
Egyenesági leszármazott esetén nincs adó, nincs járulék ajándékozás esetén se, tehát a NAV valószínűleg nem foglalkozna vele. De irreális összeget akkor se szabad írni, mert abba a nagybátyád is beleköthet utólag, és feljelentésre már utánanéznének.
Általában kápés fizetés esetén alá is írja az ügyvéd, hogy a pénz átadása előtte történt. Tehát ebben az esetben így nem fog menni, mert nyilván nem akar belemenni egy hamis tanúzásba. De azt is lehet írni, hogy a tegnapi napon át lett adva a pénz. Az már nem érdekli az ügyvédet, hogy igaz-e, mert nem lehet rajta számon kérni.
Igen, igaz, egyenesági rokonok között nincs illeték.
Akkor csak azt az aggályt tartom, hogy a nagyon alacsony vételár esetén a kérdező nagybátyja megtámadhatja, mert igazából a nagyi ajandékként, töredékáron adta oda az ingatlant, tehát ajandekozás volt.
Ha pedig piaci árat írnak, de nincs valódi pénzmozgás, szerintem az is visszanyomozható, ha a nagybácsi ügyvédje alapos. A kérdező, egyetemista, a lakását nem adta el, jelentős bevétele nincs, a számlatörténetében nincs nyoma ekkora összegnek, hitelt nem vett fel, akkor honnan volt pénz? Ha felszólitják, hogy tanúzzon, akkor a hivatalos eljárás soran kell hazudnia, hogy volt neki készpénzben, ami azért meredek egy olyan embernek, aki nem ilyen típus.
Én a szabályos ajándékozásit javasolnám, és inkább próbálkozzon a nagybacsi, ha akar, de nem szabálytalankodnék.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!