Zsarolásnak számít?
Egy ismerősöm összejött egy nővel aki folyamat vásárolgatott neki drága holmikat. Egyátalán nem kérte amúgy az ismerősöm a nő alarta elhalmozni. Már egy jó ideje együtt voltak amikor a nő féltékenységi rohamokat kapott és kiadta az útját a srácnak. Tehát a nő küldte el a férfit. A srác nem is volt már vele kapcsolatban. Közben a srácnak elfogyott a pénze amiket kapott java részt eladott és közben összejött egy másik nővel.
Na már ezt megtudta az ajándékozós ex könyörgött neki hogy legyenek újra együtt. A srác már nem nagyon akart vele újra összejönni mert már ott volt neki a másik kapcsolata. Csak ugye mikor ezt elmondta neki akkor jött az hogy adja vissza az összes dolgok amit vett neki vagy feljelenti. Mivel eladott mindent így muszáj volt vele összejönnie mert fel akarta jelenteni.
Közben a másikkal nem akarta megszakítani a kapcsolatot mert nagyon szereti. Így próbált úgy mond kettős dolgot élni mert egyik részről ott volt a fenyegetés a másik részről meg a nő akit szeretett.
A sztori ott vált elég bonyolulttá, hogy amikor a srác éppen azzal volt akit szeretett otthon, megjelent a fenyegetős nő.
Nyílván a fenyegetős magánlaksértéssel behatolt a srác ingatlanában ahol elkezdett balhézni pofozkodni feljelentéssel fenyegetőzni.
Most a srác teljesen ki van idegileg mert nagyon szereti az új lányt de ez a nő nem engedi el. Folyamat fenyegetőzik feljelentéssel a srác új barátnőjét is felakarja jelenteni mert a nő megütette (önvédelemből amúgy mert a másik ütött először)
Szóval a srác teljesen ki van idegileg.
Elég furcsa ügy.
Bocs ha helytelenül írtam itt ott.
Szóval ez az egész ügyből kinek milyen problémája lehet?
Szerintem inkább a zsarolós nőnek.
A srác hülyébb a sok évtizedes átlagnál is.
Amit valaki ajádékba kap, az az ö tulajdona, azt csinál vele, amit akar, kidobhatja, eladhatja, elajándékozhatja, senkinek semmi köze hozzá.
Aki ilyen hülye, hogy ok nélküli fenyegetés miatt újra összejön egy olyan valakivel, akivel nem akar, az megérdemli.
Az ajándék visszakövetelésének egyik jogalapja, ha arra az ajándékozónak a létfenntartása érdekében van szüksége. Fontos, hogy csak a még meglévő ajándék követelhető vissza, és csak akkor, ha annak visszaadása a megajándékozott létfenntartását nem veszélyezteti. A megajándékozott akkor sem köteles az ajándék visszaadására, ha az ajándékozó létfenntartását járadék vagy természetbeni tartás útján megfelelően biztosítja.
Az ajándék visszakövetelhető a megajándékozott vagy vele együtt élő hozzátartozója által az ajándékozó vagy közeli hozzátartozója rovására elkövetett súlyos jogsértés miatt is. A fentiekhez képest ezen a jogcímen nem csak a meglévő ajándékot, hanem az ajándék helyébe lépett értéket is lehet követelni. Súlyos jogsértésnek számít a bűncselekménynek minősülő magatartás vagy valamilyen jogi kötelezettség megszegése azzal, hogy az igényérvényesítésnek nem feltétele, hogy erről jogerős bírósági vagy hatósági határozat álljon rendelkezésre, de önmagában a felek közötti viszony puszta megromlása vagy az ajándékozóval szemben tanúsított tiszteletlenség nem elégséges. Az ajándék visszakövetelésének nincs helye, ha az ajándék vagy a helyébe lépett érték a jogsértés elkövetése időpontjában már nincs meg.
Az ajándékozó végül visszakövetelheti az ajándékot abban az esetben is, ha utóbb véglegesen meghiúsult, olyan feltevésre figyelemmel adta az ajándékot, amely nélkül az ajándékozásra nem került volna sor. Ebben a körben három feltételt kell vizsgálni: i) a jogügylet alapjául egy feltevés szolgált; ii) a feltevés nélkül az ügylet nem került volna megkötésre; iii) a feltevés utóbb véglegesen meghiúsult. A vizsgálódásnál az ajándékozással kapcsolatos körülményeket alaposan mérlegelni kell, például „nagy jelentősége van annak, hogy milyen volt az a viszony, kapcsolat, amely az ajándékozást megelőzően az ajándékozó és a megajándékozott között fennállott; vizsgálni kell továbbá az ajándék tárgyának értékét, s ezzel kapcsolatban azt is, hogy az ajándékozás olyan jelentős-e, amelyre tekintettel is arra lehet alaposan következtetni, hogy az ajándékozót valóban az általa állított feltevés indította az ajándékozásra” [PK. 76]. Nem követelhető vissza az ajándék, illetőleg nem követelhető az ajándék helyébe lépett érték, ha az ajándékozás alapjául szolgáló feltevés meghiúsulását az ajándékozó felróható magatartása okozta.
A szokásos mértékű ajándék visszakövetelésének soha nincs helye, de akkor sem lehet az ajándékot visszakövetelni, ha az ajándékozó a sérelmet megbocsátotta. Megbocsátásnak, illetve a visszakövetelésről való lemondásnak számít, ha az ajándékozó az ajándékot megfelelő ok nélkül hosszabb idő után nem követeli vissza.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!