Mi az "elbirtoklás" jogintézménye mögött meghúzódó törvényalkotói szándék?
Miért találták ki, hogy meg lehessen egy társadalomban szerezni egy ingó vagy ingatlan vagyont azáltal ha a tulajdonosa nem birtokolja, de viszont egy idegen szakadatlanul birtokolja azt?
Gondolom római jogig nyúlik vissza ez.
A Ptk. az ingók és ingatlanok esetére eltérő elbirtoklási időt állapít meg: „Elbirtoklás útján megszerzi a dolog tulajdonjogát, aki a dolgot ingatlan esetén tizenöt, ingó dolog esetén tíz éven át sajátjaként szakadatlanul birtokolja.”
#24-nek:
Pontosan így van. És abban a pillanatban hogy tájékoztatja a tulajdonost, vége a történetnek. Akár lejárt az elbirtoklási idő, akár nem.
Ha az ingatlan tulajdonosa kifogást emel, a bíró lezárja az ügyet.
Az elbirtoklás jogkövetkezménye, hogy az eredeti tulajdonos tulajdonjoga a maga egészében megszűnik, ugyanakkor az elbirtoklással új tulajdonjog is keletkezik.
„Az elbirtoklás jogi hatása tehát az, hogy egyrészt jogcímet ad a tulajdonjog megszerzésére, másrészt az elbirtoklás ténye tulajdonjogot létesít. Az ingatlannak elbirtoklás útján történő megszerzéséhez nincs szükség a tulajdonjognak az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzésére, mert a tulajdonjog megszerzése ingatlan-nyilvántartáson kívül következik be.” (Petrik Ferenc – Pomeisl András: Az új Ptk. magyarázata IV/VI. kötet - Polgári Jog – Dologi jog; szerkesztette: dr. Wellmann György; HVG-ORAC Lap és Könyvkiadó Kft. Budapest, 2013. 73.o.)
#24-nek:
És ezt most miért idézted?
5:49. § [Az elbirtoklás megszakadása]
(1) Az elbirtoklás megszakad, ha
a) a tulajdonos a dolog kiadása iránti követelését bírósági úton érvényesíti.
Az ELBIRTOKLÁSI jog nem azonos a tulajdonjoggal, bár nagyon hasonló! Ha el is birtokolsz egy ingatlant, azt az eredeti tulajdonos bármikor visszaveheti mivel neked ELBIRTOKOLT jogod van.
Amit addig gyakorolhatsz, amíg a tulajdonos fel nem lép ellened.
"Ha el is birtokolsz egy ingatlant, azt az eredeti tulajdonos bármikor visszaveheti mivel neked ELBIRTOKOLT jogod van."
Na menj a pitttsókába te álllatfarm!! :)))
#26-nak:
Te sűrűn vitába szoktál szállni tényekkel? XD
5:49. § [Az elbirtoklás megszakadása]
(1) Az elbirtoklás megszakad, ha
a) a tulajdonos a dolog kiadása iránti követelését bírósági úton érvényesíti.
Az elbirtoklás (ingatlan esetén) egy 15 éven át tartó folyamat.
Ez alatt az idő alatt a tulajdonos rendelkezési joga él, ami azt jelenti, hogy az elbirtokolni kivánót bármikor kivághatja az ingatlanból. Egy év birtoklás után már csak bírói úton, ezt megelőzően jogos önhatalom gyakorlásával is.
Ám ha ezt, hogy visszaköveteli az ingatlant, 15 éven át nem teszi meg, akkor utána már nem is teheti, mert már nem ő a tulajdonos, hanem az, aki eredményesen elbirtokolta tőle az ingatlant.
A 15 év letelte után, ahogy írták is, az ingatlan minden jogcselekmény (pl. bírósági határozat) nélkül, a jog erejénél fogva (ipso iure) az elbirtoklóé lesz. Ő lesz az új tulajdonos.
"Az elbirtoklással ipso iure, tehát a törvény erejénél fogva következik be a tulajdonszerzés, ha az elbirtoklás törvényi feltételei fennállnak."
Tehát innentől kezdve a régi tulaj elmehet a bánatba, mert megszűnt a jogalapja, már nem tulajdonos, így nem is követelhet.
Veled az a gond, hogy túl hülye vagy a dolgok megértéséhez és ezért rendre olyasmit olvasol ki a jogszabályok szövegéből, ami nincs is bennük. Így aztán félreérted azokat.
"Az elbirtoklás fogalmának meghatározása során szinte minden tankönyv azzal kezdődik, hogy megállapítja, hogy az elbirtoklás a tulajdonjog megszerzésének eredeti módja. Ez azt jelenti, hogy az elbirtoklással az elbirtokló tulajdonszerzése az elbirtoklás feltételeinek megvalósulásával, a törvény erejénél fogva (ipso iure) bekövetkezik, ahhoz külön nyilatkozat vagy egyéb eljárás nem szükséges, és az elbirtokló a tulajdonszerzésével megszünteti az eredeti tulajdonos tulajdonjogát."
Itt van, olvasgass, bár nincs sok reményem rá, hogy meg is fogod érteni:
24. 'Az ingatlannak elbirtoklás útján történő megszerzéséhez nincs szükség a tulajdonjognak az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzésére, mert a tulajdonjog megszerzése ingatlan-nyilvántartáson kívül következik be.'
Adás-vétel vagy öröklés sem az ingatlan nyilvántartásba történő bejegyzéssel keletkezik, hanem hiteles okirat útján, hiszen ha nem nyújtod be a földhivatalba igaz szabálysértés, de attól még érvényes szerződés szerint te vagy a tulajdonos pl. egy adás-vételnél.
Valamint az elbirtoklás ténye is feljegyzésre kell kerüljön a földhivatalban, de nem attól származik a tulajdonjog, hogy a tulajdoni lapra bejegyezték.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!