Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Osztatlan közös tulajdonú...

Osztatlan közös tulajdonú telek? Problémák?

Figyelt kérdés

Édesanyám még ezelőtt 45 évvel vásárolt egy osztatlan közös tulajdonú telekből még az 1/1 tulajdonostól. A hosszabb telek elején volt akkor is és most is egy ház, a telek végét és a többi részt "adogatta" el az első tulaj. Az eladó akkor pontosan megmondta, hogy a telek mettől meddig a miénk, használhatjuk, ez körbe is lett akkor egyből kerítve, külön bejárat, teljesen önálló és elszeparált. A 45 év alatt a tulajdonosok cserélődtek a többi területen, a ház is többször gazdát cserélt, mi viszont továbbra is használtuk a mi telek részünket, mindenkinek így megfelelt. A nagy telek teljesen elszeparált részekből áll. Ezzel semmi gond nem volt egészen mostanáig.


Valaki megvette a házat és sorra a többi telekrészt az utóbbi években (Egyben az egész telek 5000m2). Jött a megkeresés pár napja és a sokk. A tulajdoni hányadunk 20%?!, viszont a lekerített telkünk kb. 2000m2?!. Értetlenül állunk az egész előtt mivel, amit anyukám vett az 1/1 tulajdonostól 45 éve és birtokba, használatba lett adva az a mostani lekerített rész, és ismételni tudom magam, hogy ezzel 45 évig senki nem foglalkozott, mi sem tudtuk ezt. Nem birtokoltunk el semmit. Anyukám is azt mondta, hogy mi éppen ezt a részt vettük meg, drága is volt az, ami most van nekünk, teljes sokk.


Az ingatlanárak felmentek, a terület felkapott lett, beépült. A jelenlegi többségi tulajdonos megszüntetné az osztatlan közös tulajdont és igényt tartana a telkünkből az ő részére, azaz a telkünk felére. A földhivatal szerint a telek nem osztható szét (4000/1000m2-re). A többségi tulaj továbbá megvásárolná a mi telkünket is nyomott áron, sajátjából nem adna el, pedig úgy felosztható lenne 1/2 1/2-re. Konkréten kitúrna minket. 45 évig úgy hittük van egy jó kis kertünk, szerettük, gondoztuk, most meg ez mind összeomlik. Hogy eshet meg ilyen, hogy amit több tíz évig gondoztunk az nem is akkora? Mi semmiképp nem akarjuk eladni, félbevágni a miénket, mert fizikaileg nem lehet, de a többségi tulaj sem hajlandó egyezségre. Ezzel az egésszel mi óriási kárt szenvedünk és ő pedig csak nyer, ha megszerzi, amit akar. Meddig mehet ez az ügy? Milyen esélyünk van? Hogy történhet ilyen? Bármi hasznos jól jön. Köszönjük.



2023. febr. 26. 15:42
 1/4 anonim ***** válasza:
"Hogy eshet meg ilyen, hogy amit több tíz évig gondoztunk az nem is akkora?" Mivel ezt ti csináltátok, nektek kell rá tudni a választ, nem másnak. Az ingatlannyilvántartás a döntő. Szerintem csak az új tulajjal kell megegyezésre jutnotok valahogy, nincs más megoldás.
2023. febr. 26. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon katyvaszra sikerült az írásod, jogi ügyekben az érzelmi töltet senkit sem érdekel, csak a rideg tények.


Szóval, előről; az osztatlan közös tulajdon jogi értelemben azt jelenti, hogy MINDENKINEK MINDENHEZ UGYANANNYI JOGA VAN, az osztatlan szó ezt jelenti. Ez akkor is úgy van, hogyha egyébként le van kerítve.

Osztatlan közös tulajdon esetén meg lehet azt csinálni (közös megegyezéssel), hogy bizonyos részeket elszeparáltok saját használatra, DE ENNEK NYOMA KELL, HOGY LEGYEN A FÖLDHIVATALI LAPON, ezt hívják természetbeni megosztásnak. Tehát ha meg is egyeztek, jogilag az elkülönítéssel kisajátítás történik, ha nem szerepel semmi a tulajdoni lapon, ami azt jelenti, hogy az a tulajdonos, aki részben vagy egészben ki van zárva az osztatlan közös tulajdonról, többlethasználati díjat követelhet, és ezt nem befolyásolja az sem, hogy kinek mennyi eszmei tulajdoni hányada van. Tehát ha ti 20%-ban tulajdonosok vagytok, az nem azt jelenti, hogy ti csak a 20%-ra tarthattok igényt használatban, hanem az EGÉSZRE, viszont ez AZ ÖSSZES TÖBBI TULAJDONOSRA is igaz. Ezért szar ügy osztatlan közös tulajdonba bevásárolni magadat.


A lényeg: olyan nincs, hogy titeket perel, hogy bontsátok le a kerítést, viszont olyan van, hogy a ti részetekre is bejárást KELL biztosítanotok.


Az osztatlan közös tulajdon megszüntetése több lépcsős folyamat és évekig is tarthat;

-Első körben a tulajdon természetbeni felosztására tesz kísérletet a bíróság.

-Ha ez nem megy, akkor jön a kivásárlósdi.

-Ha a kivásárlás nem sikerül, akkor a bíróság próbálja rávenni a feleket, hogy közösen adják el az ingatlant.

-Ha ez sem sikerül, akkor kényszerárverésre megy az ingatlan. Viszont van valami szabály, hogy a forgalmi érték 80%-a alatt nem értékesíthető kényszerárverésen az ingatlan, tehát olyan nincs, hogy valaki bagóért jut hozzá.


A ti érdeketekben érdemesebb lenne minél hamarabb valahogy peren kívül megegyezni.

2023. febr. 26. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Ügyvéd


De a ház is a közös tulajdon része ;)

2023. febr. 26. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Jó lenne tudni, miből jött ki a 80-20% tulajdoni hányad. Esélyes, hogy korábban egy értékbecslő beszámította a tulajdonostárs házát is, így simán adódhatott rá 80%, noha az ő telekrésze kisebb.

Helyedben beszélnék a közjegyzővel, a település ingatlanjainak ilyen adottságaival tisztában kell lennie, vagy utána kell néznie. Illetve jó lenne ügyvédet is fogadnotok.

NE dőljetek be annak, amit az új tulaj mond, valószínűleg őt is az ügyvédje okította ki, mit mondjon, még ha nincs is igaza, de pszichoterrorral szeretne könnyen célt érni. Túl azon, hogy ez egy külön állatfajta, aki szereti azt hinni, ő bármit is megtehet. Hát nem.

2023. febr. 26. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!