Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha egy 3 meletes családi...

Ha egy 3 meletes családi házhoz (ahol 3 különböző család alkik) 1 nagy udvar tartozik,akkor meg lehet-e osztani az udvart?Ha 1 autóbejáró van,de mellette még van bőven hely,akkor fel lehet-e osztani jogilag az udvart? Mi a menete?

Figyelt kérdés

2021. jan. 22. 15:47
 1/6 anonim ***** válasza:

ha ez egy társasház és a társasház tulajdonában van az udvar (nem egy önkormányzati bérházról van szó) akkor mg lehet osztani az udvart, közös megegyezés alapján. Azonban be kell tartani a szabályokat, vagyis mindenkinek szabad bejárási lehetőséget kell hogy ez a megosztás biztosítson és egyéb munkavégzések vagy éppen a közművekhez való hozzáférésnek is meg kell lennie, ahogyan nem lehet olyan módon megosztani pl. kerítéssel, hogy az balesetveszélyes legyen.

Ez nem fog külön magántulajdont jelenteni csak használati jogot és nem mentesít a közös területek kezelése alól sem. Vagyis ki lehet jelölni akár festékkel vagy virágcserepekkel is hogy az udvar egyes részei melyik lakáshoz tartoznak, de ha ott kell valamiféle munkálathoz hozzáférni, azt meg kell engedje az akié a terület (pl. szolgáltatónak vezetéket kell cserélnie a 2. emeleten akkor a 3. emeleti lakó területére is rá kell engedjék a szerelőket ha onnan lehet elvégezni) és a közös kocsibejárót utána is közösen kell tisztán tartaniuk, a ház körül a havat közösen kell ellapátolni (bár lenne mit).

Az új társasházak eleve így is vannak tervezve, hogy a kertrész - ami lehet belső udvar is akár - már lakások szerint meg is van osztva. Velünk szemben is így van a társasház, annak is van saját kertrésze aki emeleten lakik.

Ha utólag kell ezt megosztani akkor közgyűlést kell összehívni és ott megszavazni, de 3 lakás esetén szerintem megoldható úgy is hogy megbeszélik, leírják és minden lakó aláírja.

Ha bérház, akkor csak úgy osztható meg a terület ha az nem hivatalos, mert erre csak a tulajdonosnak van joga. De ettől még a lakók megbeszélhetik hogy kinek melyik lesz a területe. de ez scak addig működik amíg ezt a többiek tiszteletben tartják.

2021. jan. 22. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Ez egy családé volt. Egy telekre építkeztek. Szülők az egyik szinten, gyerekek az elsőn és másodikon. Minden lakás külön helyrajzi számon van és külön van gépészetileg, külön van a fűtése stb.MOst mindenki eladja így a közös udvar most 3 családé lesz.Érdemes egyáltalán ilyen házat venni? Meg lehet jogilag egyezni kié, melyik rész? Úgy tudom a telek 480 m2. A ház alapterülete 100m2.
2021. jan. 22. 16:45
 3/6 A kérdező kommentje:
Ha pl a másik család akar állatot, én pedig nem, akkor mi van?
2021. jan. 22. 16:46
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. Még annyi, hogy még egyik lakás sincs eladva.
2021. jan. 22. 16:47
 5/6 anonim ***** válasza:

Ez akkor elvileg már társasháznak minősül és vagy eleve már megvan a helyrajzi számmal együtt az udvar felosztása is vagy egyszerűen a földszinthez tartozik az egész udvar és a lakások szerepelnek külön. Ezt meg kell nézni a tulajdoni lapon. Ha van már saját helyrajzi szám akkor ahhoz pontosan megadott ingatlan terület tartozik. A tulajdoni lapon szerepel az hogy az ingatlan egy lakás, vagyis csak belső területe van, vagy társasház amiben van saját tulajdon és mellette közös tulajdon, esetleg hogy már tartozik a lakáshoz hivatalosan is rész az udvarból.

Utólag is lehet megosztani az udvart, de ez nem tudom milyen módon célszerű. Amíg a család tulajdonában van addig ajándékozással illetékmentesen is lehetséges egyenes ágon, vagyis a szülők nekiadhatják az udvar 1-1 részét a most még tulajdonos gyereküknek aki utána ezzel együtt adja már el az ingatlant. Ezt mindenképpen még a vásárlás előtt le kell játszani mert utána sokba kerül és a földszinti lakás tulajdonosát már semmi nem kötelezi rá hiszen ő úgy veszi meg a maga lakását a szülőktől, hogy ahhoz tartozik az egész udvar.

Mikor eladják a lakásokat akkor a vevőknek egyben a közös költségeket is vállalni kell, a legjobb ilyenkor ha már eleve társasházzá alakítják és akkor a társasház alapító okiratában még a szülők és gyerekei szabhatják meg az udvar használatát, megosztását is akár. Gondolni kell arra, hogy később a felújítási költségeket közösen kell a 3 lakás tulajdonosának viselni, akár külső szigetelése a háznak, akár a tetőt érinti vagy ha pl. egy közmű sérül meg még az udvar és a ház között.

Ehhez hasonló segítséget te is találsz a neten: " [link]

Az udvar megosztható úgy is hogy a lakások tulajdonosai egy kisebb részt használhatnak de nem válik a tulajdonukká, meg úgy is hogy eleve tulajdonrészként a lakáshoz kötik. Gyakori ha úgy építkeznek hogy a telek egy sávját levágják, hogy a felső lakás tulajdonosa is be tudjon hajtani autóval és legyen kis saját területe, miközben nem lép be az alsó lakás kertjébe, de ez nem mindenhol megvalósítható.

2021. jan. 22. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2021. jan. 22. 18:46

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!