Fellebbezésnél miket kell megfizetni?
Egy ítélet ellen szeretnék fellebbezni. A levélben a következő szöveg áll: “Kötelezi a felperest, hogy 15 munkanapon belül fizessen meg az alperesnek 20 ezer ft perköltséget.”
A kérdésem az lenne, hogy csak ezt a 20 ezer forintot kell megfizetni vagy illetéket is kell? Vagy ez a perköltség az illeték csak más elnevezésben? Mert más összeg amit meg kéne fizetni nem szerepel a levélben, csak ez a 20 ezer forint perköltség.
Ha fellebbezel, akkor a perköltséget nem kell megfizetni, mert még a másodfok dönti majd el, kinek jár végső soron és mennyi perköltség.
Fellebbezés esetén jelenleg csak a fellebbezési illetéket kell megfizetnek (meg persze az ügyvéded munkadíját, ha van).
Ha azonban sikertelen a fellebbezés, akkor a 20.000,- Ft mellett még a másodfokú perköltséget is meg kell fizetned az ellenfélnek. Ha sikeres a fellebbezésed, akkor pedig a 20.000,- Ft-ot sem, hanem te kérhetsz a pervesztestől perköltséget.
Gondolom, fizetési meghagyással indult, majd perré alakult, azt elvesztetted, és az ítélet ellen akarsz fellebbezni, ugye?
Mert akkor 32.000,- Ft (8%).
Még lenne egy kérdésem, bocsánat csak nem igazán vagyok tisztában a dolgokkal, de eddig is sokat segítettél.
Ez konkrétan mit jelent?: “A fellebbezést a másodfokú bírósághoz kell címeznie, de a határozatot hozó, elsőfokú bírósághoz kell benyújtania.”
A levélben pedig így áll: Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül a Szegedi Törvényszékhez címzett, de jelen bíróságnál a felperes által írásban előterjeszthető fellebbezésnek van helye.”
Ilyen esetben hová kell a levelet címezni? A Szegedi Járásbírósághoz de mellé kell írni, hogy Törvényszék?
A fellebbezésben azt írod a fejlécbe címzésnek, hogy Szegedi Törvényszék a ......... Járásbíróság útján. Utána "Tisztelt Törvényszék!" és hozzájuk beszélsz. De a járásbíróságra küldöd, vagy ott adod be személyesen, mert nekik kell azt a teljes peres anyaggal majd felterjeszteni. Tehát 15 napon belül a Járásbíróságra kell effektív beadnod.
Az illetékbélyeget ragaszd rá az eredeti példány fellebbezésre, a többit meg úgy fénymásold, hogy látszódjon rajta. Az aláírásod és a tanúk mindegyiken eredetiben legyenek. Ahány fél van +1 példányszám. (Tehát alapesetben, ha csak egy felperes és egy alperes volt, akkor három.)
Ha akarod, hogy a Törvényszék tárgyalást tartson, és ott téged személyesen meghallgassanak, akkor ezt is írd bele, különben, ha senki nem kéri, másodfokon nincs már tárgyalás. Ez esetben viszont, ha te kéred a tárgyalást, köteles leszel elmenni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!