Mit jelent az, hogy fellebbezés?
Az érdekeltnek az a joga, hogy az általa hibásnak tartott aktus semmisségének megállapítását, vagy az aktus orvoslását a fennforogni vélt jog- vagy érdeksérelem elhárítása végett kérje.
Az erre irányuló kérelem pedig a JOGORVOSLAT.
Az eljárás során hozott határozat okozata jogsérelem, orvoslása leggyakoribb formája a határozat elleni fellebbezés.
A jogorvoslati jogosultság Magyarország Alaptörvényében és a Szabálysértési tv.ben is biztosított jog, amelynek érvényesülnie kell a nyomozás során is.
Jogorvoslati lehetőségek a nyomozási főszakaszban:
-panasz
-kifogás
-FELLEBBEZÉS
A fellebbezésről:
A bíróság tárgyaláson hozott végzésével szemben az eljárás alá vont személy és a képviselője, valamint a bírósági tárgyaláson jelenlévő előkészítő eljárást lefolytató szerv, az okozott kár
megtérítésére kötelezés esetén, kizárólag e rendelkezéssel szemben a sértett is, a végzés közlésétől számított nyolc napon belül halasztó hatályú fellebbezést nyújthat be.
A törvényszék a fellebbezést annak kézhezvételétől számított harminc napon belül
tanácsülésen bírálja el. Ennek során az eljárás alá vont személy terhére - az előkészítő eljárást lefolytató szerv által az eljárás alá vont személy terhére bejelentett fellebbezés hiányában -nem szabhat ki, illetve nem alkalmazhat a megfellebbezett végzésben kiszabott büntetésnél, illetve alkalmazott intézkedésnél súlyosabbat.
A törvényszék végzésével szemben nincs helye jogorvoslatnak.
Úgy tudom általában szabálysértési elzárással sújtható szabálysértések esetén lehet fellebbezést kezdeményezni, a többi esetre ott a kifogás, a panasz (javítsatok ki, ha tévedek).
"javítsatok ki, ha tévedek"
Tévedsz.
A fellebbezés jószerivel minden olyan döntésre kiterjed, amit hatóság hoz valamilyen ügyben természetes vagy jogi személy(ek) vonatkozásában, az eljárás első szakaszában.
Ha valakit elitélnek, akkor fellebezhet és ha teszi, akkor az ügy másodfokon is elbírálásra kerül. Ahol korrigálnak vagy helyben hagyják az elsőfokú határozatot.
Ha valakit megbírságolnak, akkor fellebezhet a döntés ellen és az ügye magasabb szinten újfent elbírálásra kerül.
Horror!
Szeretném felhívni azok figyelmét, akik, nyilván jó szándékkal, de szakértelem nélkül válaszolgatnak, hogy a tevékenységükkel sokkal több kárt okoznak, mint hasznot.
Javaslom, inkább bírják ki válaszadás nélkül, de annak sok értelme nincs, hogy a máshonnan kikeresett, kimásolt és ide beillesztett hülyeségekkel terhelik a kérdezőket.
Gondoljanak bele abba, hogy mennyire élveznék, ha más valaki éppen őket vezetné félre ilyen sztyupid módon.
A jogismeret nem egyenlő azzal, hogy elolvasunk egy jogszbályt és ide bemásoljuk azt, amiről úgy gondoljuk, hogy megfelelő.
Nem ritkán még jogvégzett embereknek is nehéz egy-egy jogesetet megitélni, arra az érintettnek megfelelő választ adni. Hát még olyanoknak, akik összekeverik a sztalicsnaját a sztalin csajával.
5-6#
Rendben, elfogadom, hogy nincs igazam. Köszönöm a korrigálást.
Ezesetben én is szeretnék kérdést feltenni, hátha tudod. Szóval akkor a te véleményed szerint mi a különbség a fenti jogorvoslatok között?
Fellebbezést leírtam, de az véleményed szerint hibás. Következő:
A panasz a szabálysértési kényszerintézkedésekkel (elővezetés kivételével!!), továbbá a feljelentést elutasító- vagy az eljárást megszüntető határozattal szemben tehető. Amennyiben a szabálysértési hatóság a panasznak nem ad helyt, köteles az ügy iratait az ügyésznek megküldeni.
Az eljárás alá vont személy és képviselője, a
sértett és képviselője, valamint a rendbírsággal sújtott személy, továbbá egyéb, nem az ügy érdemében hozott határozatával, intézkedésével szemben - a törvény eltérő rendelkezése hiányában - panasszal élhet az, akire a határozat rendelkezést tartalmaz, illetve akit az intézkedés érint vagy érintett volna.
Amennyiben a szabálysértési hatóság a panasznak nem ad helyt, az iratokat három napon belül az illetékes ügyészségnek küldi meg.
Az ügyész a kényszerintézkedés tárgyában benyújtott panaszt három, egyéb esetekben nyolc napon belül elbírálja és a panaszt, mint alaptalant elutasítja, vagy a határozatot hatályon kívül helyezi, indokolt esetben a szabálysértési hatóságot az eljárás folytatására utasítja.
A kifogás a Szabs.tv.-ben meghatározott tartalmú határozatok (pl. pénzbírság kiszabása) ellen benyújtott jogorvoslati kérelem. A kifogást a határozatot hozó szabálysértési hatóság bírálja el, melynek során a határozatot módosítja vagy visszavonja. Ennek hiányában, vagy ha a módosított határozat ellen ismételten kifogást terjesztenek elő, az ügyben az illetékes helyi bíróság dönt.
Tehát te hogyan fogalmaznád meg?
Nyilván nem "jogvégzett emberek jogeset megítélését" kérdezem, egy-egy sima definícióról szól a kérdés.
Ez, amit te ide bemásoltál, a tartalmából itélve az eljárás alá vont személy lehetőségeit sorolja fel.
Aki eljárás alá van vonva, az lehet letartóztatva, őrizetbe véve, stb.
Ezek kényszerintézkedések, amlyelyek vagy jogosak, vagy nem.
Ha nem azok, akkor az érintettnek lehetősége van arra, hogy magasabb fórumon felülvizsgálatot kérjen.
Ezek, hogy fellebbezési lehetőség, vagy panasszal élni vmi ellen, azért vannak, mert mindenki tévedhet. Még egy jogvégzett bíró, vagy ügyész is.
Ezen tévedéseket hivatott felülvizsgálni a fellebbvitel mint jogintézmény.
Panasz mondjuk házkutatás ellen jelenthető be, mert azt így is, úgy is elvégzik.
De ha a panasz alapos, akkor kártérítés jár a házkutatás elszenvedőjének.
Igazából eljárás lehet akár büntetőeljárás, vagy szabálysértési eljárás is, nekem úgy tűnik most éppen ezen részleteken belüli eltérések végett vitatkozunk.
Ui.: A házkutatás szó még mindig szúrja a szemem ;))
Milyen eljárásról beszélsz, amikor azt sem, tudod merre van észak?
Igen büntetőeljárás is lehet, ahogy írtam, jellemzően hatóság végzése, döntése, határozata ellen lehet fellebbezni. Ebbe belefér a büntetőeljárás is, a szabsértési ügy okán indított eljárás is, ami lényegében azonos a büntetőüggyel, csak fajsúlyában különbözik attól.
De ide tartozik szinte minden hatósági döntés, ami ellen természetesen lehet jogorvoslattal élni.
A jogorvoslat egyik lehetősége a fellebbezés.
Annak kifejezésre juttatása, hogy az ügyben eljáró hatóság hibázott és ennek korrekcióját kéri valaki.
"A házkutatás szó még mindig szúrja a szemem "
Tudod kancs, a házkutatáshoz is kell egy hatósági határozat, amit épp úgy meg lehet fellebbezni, mint más határozatokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!