Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha az engem megruházó személyt...

Ha az engem megruházó személyt távoztában fújom le spray-vel, akkor az még jogos önvédelem?

Figyelt kérdés

Tehát mondjuk belémköt az utcán, elagyabugyál. Majd elindul, mint aki jól végezte dolgát. Én ekkor előveszem a nálam lévő önvédelmi spray-t, utánamegyek, hátulról megrúgom, majd ahogy megfordul, ráfújom a spray-t. Ez még jogos önvédelem? Vagy belém állhatnak, hogy ekkor már elmúlt a veszély, és így jogtalanul használtam?

Vegyük azt verziót is, hogy elvette a tárcám, és én a lefújás után visszaveszem tőle. Meg vegyük azt is, hogy nem rabolt ki, és én csak szimpla bosszúreakcióként megyek utána és fújom le.



2022. szept. 28. 21:10
1 2 3 4
 11/38 árokpart ***** válasza:
91%
Szóval a saját tulajdon visszavétele nem önbíráskodás ha azt kényszerrel tulajdonítja el valaki. Sőt a támadó egyből rablásért felnen, mert az adatokból kiderülne, hogy a sértetté a tárca.
2022. szept. 28. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/38 árokpart ***** válasza:
100%
Legalábbis a jogalkalmazó az önbíráskodást szinte mindig a jogos követelés törvénytelen úton történő érvényesítésére szokta a gyakorlatban alkalmazni.
2022. szept. 28. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/38 árokpart ***** válasza:
100%
A példa alapján a sértett egy rablás áldozata. Tehát az értékeit is mentheti ilyen esetben.
2022. szept. 28. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/38 A kérdező kommentje:
Okés, akkor most nézzük azt a verziót, amikor nem rabol ki!
2022. szept. 29. 09:07
 15/38 anonim ***** válasza:
100%

#10

"9-es Saját tulajdon visszavétele nem önbíráskodás"


Az nem, de van egy olyan verzió is a kérdésben, hogy nem vett el tőle semmit, ő csak bosszúból lefújja.

2022. szept. 29. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/38 anonim ***** válasza:
77%
Nézzük azt a verziót, hogy nincs térfigyelő
2022. szept. 30. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/38 A kérdező kommentje:
Magyarországon amúgy nem kapni azonosító habspray-t? Hollandiában például azt árulják, mert ott nem legális a paprika- vagy a gázspray. A lényeg, hogy az áldozat lefújja vele a támadót, és annak a fejét beteríti kék színű habbal, és amíg az levakarja magáról annyira, hogy látni tudjon, addig el tud iszkolni. És nagyon nehéz teljesen lemosni, állítólag majdnem egy hét, addig az illető arca kék színben pompázik. És azért azonosító, mert ha a támadott elmegy a legközelebbi rendőrörsre jelenteni, hogy mi történt, akkor így könnyen megtalálják a támadót, mivel egy kék fejű valakit kell keresni a környélen. De a holland szabályok szerint standardban is, ha a rendőrök meglátnak az utcán egy kékfejű személyt, akkor azt lecsukják, és beviszik, mivel valószínűsíthetően lefújta valaki önvédelemből. Magyarországon nincs ilyen? Mert ez meg hozza azt a kérdést, hogy egy ilyen habbal legális-e távoztában lefújni, mert mondhatom, hogy azonosítás céljából csináltam, hogy a jelentésem után könnyebben megtalálhassák.
2022. szept. 30. 08:29
 18/38 anonim ***** válasza:
72%

#17

Amúgy ez nem rossz ötlet.


De én inkább a fegyverviselést legalizálnám, persze ésszerű keretek között.

Pl. bármelyik büntetlen előéletű felnőtt állampolgár vásárolhasson önvédelmi célra .38as kaliberű maroklőfegyvert, természetesen fegyvervizsga és pszichológiai vizsgálat után.

A fegyvert és a lőszert is csak szigorúan ellenőrzötten, a rendőrségen lehetne megvásárolni, kötelező lenne havi egyszer bemenni egy lőgyakorlatra, ilyenkor el kellene számolni a fegyverrel és a lőszerrel is, kötelező lenne ellőni a gyakorlat keretében azt az egy tárnyi lőszert, amit arra a hónapra kaptál, és utána vásárolhatnál még egy tárat a következő hónapra.

Ha itt nem tudsz elszámolni a lőszerrel, az bcs, mész a böribe, és mivel büntetett vagy, soha többé nem is kaphatsz legalábisan fegyvert, mert egyékbént ha bármilyen, rajtad kívül álló ok miatt eltűnik akár lőszered, akár fegyvered, betörtek hozzád, kiraboltak az utcán, akkor azonnal, késlekedés nélkül jelentened kell a rendőrségen.


A fegyvert csak nyíltan lehetne viselni, azaz rejtve tilos, magának a fegyvernek is valami nagyon feltűnő, rikító színe lenne.

A fegyverekbe bele kellene építeni valami elektronikus azonosítót is, ami egyértelműen azonosítja a fegyver jogos tulajdonosát, és innentől kezdve bankokban, plázákban, mozikban, hivatalokban, iskolákban, stb. lehetne beléptető kapukkal ellenőrizni, hogy ne tudja senki bevinni.

Eleve a nyílt viselés miatt már nehéz lenne, de ha valaki mégis rejtve próbálná bevinni, az már kapásból törvénysértés, azonnal letartóztatás.

Ilyen helyeken a bejáratnál le kellene adni a fegyvert, aztán amikor kimész, visszakapod.


Szerintem meg lehetne ezt az egészet szervezni úgy, hogy a visszaéléseket minimalizálják, viszont egy igen hatásos önvédelmi eszközhöz jutnának azok, akik szeretnének.

2022. szept. 30. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/38 A kérdező kommentje:
18: Majdnem egyetértek, kivéve avval, hogy nyíltan kellene viselni. Hisz így, aki fegyvert akar szerezni, ki tud ötleni egy ésszerű módszert a megkaparintásra, pláne, ha renszeresen látja az illetőt fegyverrel járkálni.
2022. szept. 30. 09:45
 20/38 anonim ***** válasza:
73%

#19

Aki fegyvert akar szerezni, annak ott a legális út, ez mindenkinek nyitva áll.

Aki meg büntetett, és legálisan nem szerezhet, az meg egy ilyen rablás után élete végéig rohadna a sitten.

2022. szept. 30. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!