Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha az engem megruházó személyt...

Ha az engem megruházó személyt távoztában fújom le spray-vel, akkor az még jogos önvédelem?

Figyelt kérdés

Tehát mondjuk belémköt az utcán, elagyabugyál. Majd elindul, mint aki jól végezte dolgát. Én ekkor előveszem a nálam lévő önvédelmi spray-t, utánamegyek, hátulról megrúgom, majd ahogy megfordul, ráfújom a spray-t. Ez még jogos önvédelem? Vagy belém állhatnak, hogy ekkor már elmúlt a veszély, és így jogtalanul használtam?

Vegyük azt verziót is, hogy elvette a tárcám, és én a lefújás után visszaveszem tőle. Meg vegyük azt is, hogy nem rabolt ki, és én csak szimpla bosszúreakcióként megyek utána és fújom le.



2022. szept. 28. 21:10
1 2 3 4
 1/38 anonim ***** válasza:
30%
Nem. Nem arányos
2022. szept. 28. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/38 anonim ***** válasza:
84%
Nem.
2022. szept. 28. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/38 A kérdező kommentje:

Mert az elképzelhető, hogy nincs időm elővenni a spray-t, mert váratlanul köt belém.

De mi a helyzet a tárcás verzióval?

2022. szept. 28. 21:13
 4/38 anonim ***** válasza:
100%
Nem az arányosság miatt, mert igenis arányos. Csak nem támadást hárít.
2022. szept. 28. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/38 anonim ***** válasza:
83%

"De mi a helyzet a tárcás verzióval?"


Ott meg önbíráskodás.

2022. szept. 28. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/38 A kérdező kommentje:
5: Tehát hagyni kellene, hogy elvigye, és majd a rendőrség esetleg megtalálja személyleírás vagy homályos kamerafelvétel alapján?
2022. szept. 28. 21:16
 7/38 anonim ***** válasza:
69%

Az a baj, hogy az európai jogrend szerint, amint nincs támadás, mert mondjuk már megszerezte a tárcád, onnantól már te minősülsz a támadónak. Jogos védelem csak a támadás elhárítására irányulhat.


Még a rendőr is csak akkor lőheti hátba, ha fegyveresen menekül, te még akkor sem.

2022. szept. 28. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/38 árokpart ***** válasza:
80%
Jaj jaj jaj de nagy butaságokat írnak itt. Simán vissza lehet tőle venni a tárcát és vissza is kell.
2022. szept. 28. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/38 anonim ***** válasza:
100%

A törvényeket szó szerint értelmezve ebben a helyzetben mindketten szorultok, ő a jogtalan támadásért, te meg azért, mert önbíráskodtál.

Csak hát a valóságban az írott jogot és törvényeket ilyen ügyekben nagyon nehéz szó szerint értelmezve érvényesíteni, pláne nehéz bizonyítottan kibogozni az ügyet.

És főleg, a gyakorlat meg az elmélet más külön dolog - egy ilyen helyzetben valószínűleg sem te, sem a támadó nem fogtok a rendőrségre szaladni.

Nem pont ugyanez, de a sémát tekintve hasonló szitukat láttam már, amikor még falun laktam - italmérő egységben szóváltás, Béla helybenhagyta Józsit, a pultos mindkettőt kidobatta a presszóból, Józsi meg utána elkapta Bélát sunyiban, mindkettőn 8 napon túl gyógyuló sérülések, de egyik se jelentette fel a másikat, se a tanúk, se a pultos senkit, és ennyiben maradt az ügy, másnapra kijózanodott mindkettő, bocsánat-bocsánat, megbeszélték, aztán ment tovább az élet.

Persze egy nagyvárosban ez lehet hogy máshogy megy.

2022. szept. 28. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/38 árokpart ***** válasza:
93%
9-es Saját tulajdon visszavétele nem önbíráskodás. Akkor lenne önbíráskodás ha pl. önként adsz kölcsön pénzt valakinek és nem jogi úton akarod behajtani, hanem pl. megfenyegeted az illetőt. Itt a sértett jelen esetben nem önként adja oda a tulajdonát.
2022. szept. 28. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!