Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A munkáltató levonhatja a...

A munkáltató levonhatja a fizetésemből a szerszámjavítás költségeit?

Figyelt kérdés

Az lenne a kérdésem, hogy egy több százezer forintos szerszám javítási költségeit levonhatja a cég a fizetésemből? 50 ezer forintot vontak le a kollégám fizetéséből, csak azért mert fordítva rakott be egy szerszámot a gépbe (figyelmetlenségből), és mivel nem volt érzékelő, ezért az eltörött.

A fizetése a bérpapír szerint 50 ezer forinttal többet kellett volna kapnia mint az át utalt összeg, és rá kérdezett az irodában, majd közölték vele, hogy az általa okozott kárt fogják vonni 3 hónapig.

Jogilag meg teheti a cég az ilyet? De erről semmilyen dokumentumot nem kapott, és nem is írt alá.



#Munkáltatói levonások
2021. dec. 10. 22:49
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Mi van a munkaszerződésében ?? Lehet olyan passzus ami anyagi felelőssegről szól..
2021. dec. 10. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

általában úgy szokták ezt, hogy aláír egy jegyzőkönyvet az okozott kárról.

majd kap egy elszámolást a szerszám és a javítási költségről.

és akkor ezek után lehet alkudozni az összeg havi levonásának a felosztásáról.


a dolog lényegét tekintve a hivatalos papírnak csak akkor van értelme, ha azonnal mész a munkaügyi bíróságra, mert ezek a cégek, akik nulla felelősséget vállalnak és mindent a dolgozóra vernek, azok megmondják, hogy aláírod, vagy felmondás.

2021. dec. 10. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Igen levonhatja HA a munkavállaló nem a tőle elvárt gondossággal járt el (betanították hogy csinálja, de nem figyelt). Az Mt. szerint ilyenkor 2 havi átlagbérig vonható a költség (ha ezt a munkaszerződésben külön nem szabályozták). A szándékos károkozás iránti kárigény viszont korlátlan mértékig érvényesíthető!

A munkáltatónak jegyzőkönyvet kellett volna felvennie és utána írásban tájékoztatni a munkavállalót, abban leírva azt is hogy mennyi a javítási költség és miben hibázott a munkavállaló, lehetőséget adva neki abban hogy felszólalmlással éljen. Ezt a munkáltató elmulasztotta, így egy munkaügyi pert a munkavállaló egyébként meg tudna nyerni. Az más kérdés, hogy mennyire jó ötlet beperelni a munkáltatódat 3x50k-ért ha még ott akarsz dolgozni...

2021. dec. 11. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Én max. 3 havi átlagbér levonásról tudok, de igen, le lehet vonni. Ha bizonyítható a szándékos károkozás, akkor pedig a teljes kárt be lehet vasaltatni a károkozón, de ahhoz már bíróság határozat is kell.
2021. dec. 11. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Nem szándékos volt, hanem véletlenül rakta be fordítva a szerszámot. Azóta már fel került egy érzékelő, ami tiltja az indítást ha a szerszám rosszul van behelyezve. Jegyzőkönyv nem készült és nem tájékoztatták róla, hogy le fogják vonni. Utólag derült ki.
2021. dec. 11. 15:43
 6/6 anonim ***** válasza:
De attól, hogy nem szándékos volt, még megtörtént a dolog - mégpedig a kollégád hibájából! Mert nem figyelt!
2021. dec. 11. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!