Tamogatnatok egy kockazat alapu egeszsegugyi rendszerre valo atterest?
"Ugyanakkor a " ha nem tudjuk kitermelni" nem felteteles, hiszen nem tudjuk kitermelni."
Ha minden sarokra telik egy stadion, akkor nincs feltételes mód arra, hogy az egészségügynek nem kéne a béka segge alatt lenni. Egyre több ember ér egyre több ideig és valamiben egyszer mindenkinek muszáj meghalni. Ha ezt nem tudjuk érdemben kitolni és mindenre ráfogjuk, ha nem tudunk nekik segíteni, ha nem tudunk mindenkinek méltó életet biztosítani, ha mindenre ráfogjuk, hogy "ő tehet róla", akkor mondom kár volt lejönni a fáról.
Te kezeled büntetésként.
Egyébként az állami felelősségvállalás hol van? Az egészséges levegő, a megfelelő munkakörülmények, játszóterek stb.? Mert a munka törvénykönyve szerint elég hat órát adni két műszak között arra, hogy összepakolj, hazamenj, egyél-igyál, aludj, családdal foglalkozz, bevásárolj, beérj újra a munkába, előkészülj.
Lényeg a lényeg, az állam jelenleg egészségtelen életmódba kényszeríti az embereket, segítség nincs (se információ, se terápiák, anyagi dolgok), így nehezen elvárható, hogy azért maguktól oldják meg, hogy egészségesebbek legyenek.
Egyébként kérdező, neked van valamilyen anyagcsere-betegséged, megélhetési gondod, egyéb nehézséged, vagy csak pálcát törsz azok felett, akiknek van? Érintettként nem olyan könnyű valami, mint kívülről. Nekem légcsőszűkületem van, s emiatt fáradékonyabb vagyok, nem tudok pár percnél tovább futni, úszni, és én is sokszor megkaptam azt a hülyeséget, hogy csak nehezebb így, ha jobban odateszed magad, akkor jobb leszel stb.; őszintén megvallom, ennél demotiválóbb, dühítőbb megjegyzéseket el sem tudnék képzelni.
#22 Ezt nem vitatom, irtam is az egyik hozzaszolasban, hogy ez komplex problema es, hogy sok minden szoba kerul ezzel kapcsolatban politika peldaul, en pusztan egy masik, kevesbe hangoztatott aspektusra hivtam fel a figyelmet. Nevezetesen arra, hogy a egeszseges jarulekfizetok (akik a szolgaltatasokat nem, vagy csak korlatozottan veszik igenybe) szamanak csokkenesevel a szolgaltatas minosege tovabb romlik. Itt pedig az egeszseg minel hosszabb tavu megorzeseben van potencial, mind az egyen, mind a kozosseg szintjen.
Eddig ezt csak egy hozzaszolonak (aki hozott peldakat Norvegiabol) sikerult megertenie.
#23: En sehogy sem kezelem. Feltettem egy kerdest es valaszoltam nehany valaszra. Nem all hatalmamban kezelni a problemat.
Allami felelossegvallalas? Van, lathatod a minosegèt. Oszinten: ez segit rajtad? Vagy csak jobb, mint a semmi es a semmitol jobban felsz, mint a rossztol.
En oszinten megmondom, nem ertem ezt a mentalitast. Tudom, hogy letezik, latom a kornyezetemben is, de nem ertem. Sosem volt igenyem arra, hogy mas vallaljon ertem felelosseget, hisz az a dontesi szabadsagomat is erintene. Akkor vagyok biztonsagban, ha en dontok magamrol.
Bizonyara leteznek nehezito korulmenyek, ezt nem tagadom. Ugyanakkor ismet: ha azt ismetelgeted magadnak, hogy nincs informacio, az allam nem segit stb., attol jobb lesz neked barmivel is? Talaltal egy bunbakot es akkor minden ok? Neked is csak egy eleted van, es nem ertem miert nem az van a fokuszban, hogy az a leheto legteljesebb legyen.
Az allam kapcsan pedig: ezt sokan ugy kezelik, mintha egy szemely lenne, egy kiraly vagy mi, aki lehet josagos meg gonosz. Az allam mi vagyunk, es olyan lesz, amilyenne a tarsadalom formalja.
Nincsenek veleszuletett problemaim, vagy nem tudok rola. Szerzett betegsegeim sincsenek, egyelore legalabbis. Viszont mindent meg is teszek, hogy ne legyenek, vagy csak joval kesobb.
Megelhetesi gondjaim most eppen nincsenek, de nekem is voltak nehez idoszakaim es meg lehetnek is. Minden esetben a sajat donteseim kovetkezmenyeit viseltem, legyen az jo vagy rossz.
Nem érted, nem minden körülmény a saját döntésed, s ha direkt ellened dolgozik valami, ill. nincs aki segítsen, irányt mutasson, akkor cseszheted a saját döntéseidet, mivel nem irányíthatsz mindent.
Egészségügy legnagyobb problémáit nem a társadalombiztosítást fizetők alacsony hozzájárulásai okozzák, sokkal mélyebb, politikai, gazdasági okai vannak. Például az épületek karbantartására nem figyelnek, csak amikor már komoly bajok vannak, akkor pánikolnak, s próbálnak százmilliókat összeszedni. Ne felejtsük el azt sem, hogy OEP sem finanszíroz mindent logikusan, pl. csonttörések kezelését is bizonyos szám fölött az intézménynek magának kell állnia, a baleseti osztályok alig kapnak pénzt, ha van jól lobbizó, sok pénzt kapó osztályok, mint az onkológia vagy kardiológia, akkor azok tartják fenn gazdaságilag a balesetit is. A műtőkapacitások fele kihasználatlan, mert nincs támogatás, pedig ha lenne, akkor a páciens előbb térhetne vissza mondjuk dolgozni, gazdaságot élénkíteni. Az külön poén, hogy az elektromos kerekesszékekkel nem lehet csak úgy szerelőhöz menni, az orvosnak kell ráírni a probléma okát, s ha téved, akkor mehet az újabb kör, mert ugye a szerelő csak azt az egy dolgot javíthatná meg.
Szóval itt az igazi problémát nem a páciensek jelentik, komolyabb a baj, amit viszont nem akarnak orvosolni.
Olyan ez az egész, mintha áradáskor szidnád a lakost, aki nem tud ruhában úszni, miközben azzal senki sem foglalkozik, hogy nincs megfelelő gátrendszer, építési engedélyeket adnak ki ártérre, folyók szabályozása miatt alig van kiegyenlítődés, erdőirtások és beépítések jelentősen csökkentik a vízmegtartó-képességet, környezetszennyezés szélsőségessé teszi az időjárást stb.
#27 Tisztaban vagyok vele, hogy rendszerszintu problemak vannak az egeszsegugyben (es nem csak ott). En viszont ugy latom, hogy ez csupan visszatukrozi azt, ami a tarsadalomban is lathato. En nem allitottam, hogy az egyen mindent iranyit, csak azt, hogy a maximumra kell torekedni. (Ami meg igy sem erheto el, azert is kell arra torekedni, hisz minel alacsonyabbra teszes a mercet magaddal szemben, annal kevesebbet ersz el.) Amig az egyen nem erzi magenak a problemat, nem erez felelosseget sem.
Mi elbeszelunk egymas mellett. En a mentalitasrol beszelek, az egyen hozzaallasarol. Vannak, akiknek az elso a bunbakok keresese, a korulmenyek hibaztatasa es a felelosseg haritasa, mikozben ez a probleman mit sem valtoztat.
"hisz minel alacsonyabbra teszes a mercet magaddal szemben, annal kevesebbet ersz el"
Szülők, rokonok, tanárok, osztálytársak majd munkatársak és főnökök tesznek róla, hogy minél kevesebb önbizalmad és motivációd legyen. Stressz, depresszió, állandó falakba ütközés, folyamatos kritizálás nagyon demotiváló. Terápia, s az emberek környezetének javítása nélkül ezen változtatni gyakorlatilag lehetetlen. A lakosság harmada depresszióban szenved, a többség kimerült, nekik nagyon nem segítség, ha annyit mondasz, küzdjenek jobban, legyenek tettrekészebbek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!