Tényleg elvehetik a jogsimat, vagy milyen büntetésre számíthatok hogyha történt egy koccanás és nem ismerem el a hibámat? Bővebben lent!
A srác KRESZ-ből nem rég vizsgázott, biztos, hogy pontosan tudta, hogy ilyen balesetekért az a fél felelős, aki nem tartott elegendő követési távolságot (persze azért vannak kivételek: hirtelen bevágás, büntetőfékezés...).
KRESZ
"Követési távolság
27. § (1) Járművel másik járművet csak olyan távolságban szabad követni, amely elegendő ahhoz, hogy az elöl haladó jármű mögött - ennek hirtelen fékezése esetében is - meg lehessen állni.
...
(3) A jármű sebességét hirtelen fékezéssel csökkenteni csak abban az esetben szabad, ha ezt a személy- vagy vagyonbiztonság megóvása szükségessé teszi."
Szerintem már ott rendőri intézkedést kért telefonon, illetve téged is felszólított arra, hogy személyazonosságod igazold neki.
/"Valahonnan megtudta a számomat." mondatod eléggé arra utal, hogy a személyazonosságod nem adtad meg neki.../
Borítékolom azt is, hogy ment a videófelvétel is, miközben hallottad a fényképek készítésének kattogását, és hogy tényleg bement a rendőrségre.
Ha tudja bizonyítani azt videófelvétellel, hogy felszólított arra hogy várd meg a rendőri intézkedést, illetve igazold személyazonosságodat add meg, akkor még rongálás miatt is eljárást indítanak ellened (50 ezerig szabálysértés, felette vétség kategóriájú bűncselekmény).
Szerencsés vagy, ha megúszod azzal, hogy csak közúti közlekedés rendjének megzavarása kiemelt szabálysértésben elmarasztalással megúszod. Ha együttműködő vagy akkor ezért 1-3 hónap eltiltásra, 50-100 ezer Ft pénzbírságra számíthatsz.
(Szabálysértési eljárásban megtagadhatod az önmagadra terhelő vallomást, de ez esetben 1,5-szeres büntire számíthatsz.)
KRESZ
"Közúti baleset
58. § ...
(3) Ha a rendőrhatóság értesítése a (2) bekezdésben foglalt rendelkezés értelmében nem kötelező, de valamelyik érdekelt a baleset miatt rendőri intézkedést kíván és a rendőrhatóságot (a legközelebbi rendőrt) haladéktalanul értesíti, a balesettel érintett járművek vezetőinek a rendőri intézkedést meg kell várniuk.
A rendőrhatóság értesítése, illetve rendőri intézkedés hiányában a balesetben érintettek kötelesek személyazonosságukat egymás számára, kölcsönösen hitelt érdemlően igazolni és megnevezni azt a biztosítót, amellyel a járműre felelősségbiztosítási szerződést kötöttek. Ha a baleset folytán megrongálódott jármű vezetője nincs jelen, a károkozó köteles személyi adatait és biztosítója nevét erre alkalmas módon a helyszínen hátrahagyni és az esetet a felelősségbiztosítási jogszabályok rendelkezéseinek megfelelően a biztosítónak bejelenteni."
"Szerintem már ott rendőri intézkedést kért telefonon, illetve téged is felszólított arra, hogy személyazonosságod igazold neki."
Jó a mondtad, hogy úgy kezdődik szerinted. Ergo fogalmad nincs az egészről, de ide valami hülyeséget. Miből következtetted ki, hogy már akkor rendőrt hívott? Te voltál a segélyhívós, aki fogadta a hívást vagy mi?
" Ha tudja bizonyítani azt videófelvétellel, hogy felszólított arra hogy várd meg a rendőri intézkedést, illetve igazold személyazonosságodat add meg, akkor még rongálás miatt is eljárást indítanak ellened"
Innen látszik, ötleted sincs az egészről. Rongálás miatt eljárást indítanak, egy közlekedési balesetben? Mivan?
Kérdező.
Ha minden úgy van ahogy leirtad, sok félni valód nincs. Fognak idézni, elmondod ugyan ezt és kész.
“#33 ha hívtunk is volna rendőrt már akkor sem lett volna reális mivel a dolog már ott megbukott amikor félre álltunk a kocc után.”
Ha nincs személyi sérülés, akkor pont az a helyes, ha a járműforgalmat nem akadályozva, félreállva intézitek a baleset utáni teendőket. Ettől meg kérhet bármelyik fél rendőri intézkedést. Ha az egyik fél kéri, akkor a másik is köteles megvárni azt.
KRESZ
Közúti baleset
58. § (1) A balesettel érintett jármű vezetője köteles a járművel azonnal megállni, a baleset folytán megsérült vagy veszélybe került személy részére segítséget nyújtani és az esetleges további balesetek elkerülése érdekében minden tőle telhetőt megtenni.
(2) * Ha a baleset halált vagy személyi sérülést okozott, a balesetről a rendőrhatóságot (a legközelebbi rendőrt) haladéktalanul értesíteni kell és a lehetőséghez képest gondoskodni kell a nyomok megőrzéséről; a helyszínt csak az intézkedő rendőr engedélyével szabad elhagyni. Ha a baleset veszélyes anyagot szállító járművel következett be, a balesettel nem érintett járművek vezetőinek is haladéktalanul értesíteni kell a rendőrhatóságot (a legközelebbi rendőrt) a balesetről, közölni kell a jármű narancssárga alapszínű tábláján feltüntetett számokat.
(3) * Ha a rendőrhatóság értesítése a (2) bekezdésben foglalt rendelkezés értelmében nem kötelező, de valamelyik érdekelt a baleset miatt rendőri intézkedést kíván és a rendőrhatóságot (a legközelebbi rendőrt) haladéktalanul értesíti, a balesettel érintett járművek vezetőinek a rendőri intézkedést meg kell várniuk.
A rendőrhatóság értesítése, illetve rendőri intézkedés hiányában a balesetben érintettek kötelesek személyazonosságukat egymás számára, kölcsönösen hitelt érdemlően igazolni és megnevezni azt a biztosítót, amellyel a járműre felelősségbiztosítási szerződést kötöttek. Ha a baleset folytán megrongálódott jármű vezetője nincs jelen, a károkozó köteles személyi adatait és biztosítója nevét erre alkalmas módon a helyszínen hátrahagyni és az esetet a felelősségbiztosítási jogszabályok rendelkezéseinek megfelelően a biztosítónak bejelenteni.
(4) Ha - akár a (2), akár a (3) bekezdés alapján - rendőri intézkedés válik szükségessé, a rendőri intézkedés megtörténtéig a vezetőnek szeszes italt fogyasztania tilos.
(5) * Személysérülést okozó baleset és jármű kigyulladás esetében a balesettel nem érintett járművek vezetői is kötelesek a tőlük elvárható segítséget nyújtani. A jármű vezetője a segítségnyújtáshoz a járművön készenlétben tartott elsősegélynyújtó felszerelést, valamint a tűzoltó készülékkel ellátott jármű vezetője a tűzoltó készüléket a kigyulladt jármű oltásához köteles használni, illetve a segítségnyújtó rendelkezésére bocsátani.
(6) A forgalom zavartalanságát - a lehetőséghez képest - baleset bekövetkezése esetén is biztosítani kell.
(7) A baleset folytán megsérült jármű közlekedésére, kivilágítására és vontatására az 56. § (2)-(7) bekezdésének, valamint az 57. §-nak a rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell.
37-es hozzászólására:
“ Innen látszik, ötleted sincs az egészről. Rongálás miatt eljárást indítanak, egy közlekedési balesetben? Mivan?”
Íme egy példa erre, ismert személy ügyében:
“ A vádlottal szemben a Budapesti VI. és VII. Kerületi Ügyészség közúti veszélyeztetés bűntette, és jelentős, illetve nagyobb kárt okozó rongálás bűntette miatt nyújtott be vádiratot az illetékes bíróságra. Az ügyészség a vádlottal szemben végrehajtandó börtönbüntetés kiszabására, és közügyektől-, valamint járművezetéstől eltiltásra tett indítványt a vádiratban.”
forrás: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!