Politika elmélet? Miért nem működő rendszer a meritokrácia?
Tehát kell írnom egy esszét arról hogy mennyire meggyőzőek Platón érvei a demokrácia ellen. A könyv amit írt a témában arról is beszél hogy szerinte a legelőnyösebb rendszer a meritokrácia lenne amivel nem értek egyet egyrészt mert ha a tanult emberek vezetik az országot a legjobb tudásuk szerint és nem a nép akarata szerint akkor a nép úgy érezheti hogy ők csak másodrangúak és ezért szerintem rövid életű lenne egy ilyen rendszer. Erre konkrét bizonyítékot nem találtam de ha valaki alá tudná támasztani annak örülnék mert így ez csak feltevés. A másik gond az hogy a demokrácia egy természetes szelekcióval gondoskodik arról hogy aki nem tud felmutatni eredményeket az ne legyen hatalmon, de a meritokrácia erre nem képes., meg a vezetők sem annyira felelősségre vonhatók.
Valaki tudna esetleg további érveket felhozni a meritokrácia ellen és elmagyarázni valahogy rendesen h miért nem működhet soha? Tudom az én érveim nincsenek nagyon alátámasztva de nem vagyok jártas politikaelméletben úgyhogy nem igazán tudom hol keressek bizonyítékot :/ bármilyen segítségért nagyon hálás vagyok
Csak hogy a filozófusok, akik, Platón Államában az állam vezetői úgy vezetik az államot, hogy az mindenkinek ideális legyen.
Három réteg van benne: a dolgozók, az őrök és a filozófusok. Na, most az egész állam úgy van berendezve, hogy mindenki boldog a helyén (kivéve tkp. a filozófus, mert ő nem akar az állam vezetője lenni, de mivel muszáj neki, hogy ideális állam alakulhasson, még is azzá válik). A dolgozók nem akarnak őrök/filozófusok lenni, és visszafelé sem.
Tehát az az állításod nem igaz, hogy másodrangúnak érzik magukat. Mindenki tisztában van vele, hogy szükséges alkotó része az állam ideális működésének.
Platónnál a demokrácia valójában egyet jelent az anarchiával. Ugyanis a szegények felteszik a kérdést, hogy a gazdagok, ugyan miben jobbak, mint ők. És mivel a szegények többen vannak, a gazdagok fölé kerekednek. Mindenki azt csinál, amit akar. Ez csak a naiv ember számára egyenlő a szabadsággal és csak nekik tetszhet, ez az államforma, inkább kaotikus.
Platón ideális állama azonban valóban nem működhet. Ha mindezt ha hosszút elolvasod, és válaszolsz, megírom azt is, hogy miért ;)
Másodk válaszoló, szerinted miért nem működhet Platón által elképzelt meritokrácia?
Egyébként inkább arra kéne koncentrálnom h miért jók v nem jók az érvei a demokrácia ellen de hát ez akarva akaratlanul is összefolyik azzal h az ő általa ajánlott megoldás azaz a meritokrácia miért nem működne.
Nagyon gyakorlatias oka van, hogy miért nem működhet. :)
Ki nevelné fel az ideálisan működő állam első filozófusait, akik aztán az állam vezetői lennének?
{Amúgy a demokráciában az van hatalmon, akinek sok pénze van. Például lehet, hogy van egy szegény család, ahova születik egy nagyon okos gyerek. De mivel állandóan a földeken kell dolgoznia ki sem derül, hogy mikre lenne képes. Helyette a gazdag család, elkényeztetett sarja, aki a szülők pénzén elvégzi az iskolát, utána el tud helyezkedni, és nyilván több beleszólása lesz bármibe, mint egy napszámosnak [Platón a nevelés elméletével ezt a lehetőséget kiiktatta, így nála ez NEM fordulhatott volna elő. Minden gyermek azonos oktatásban részesült volna, és ki-ki akkor hagyta volna abba, mikor már nem lett volna képes az adott dolgok elsajátítására]}
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!