Miért mondja Orbán mindig, hogy az egykulcsos adó növeli a gazdaságot, könnyebb a cégeknek stb?
Szerintem nem.
Én egy 3 kulcsós adórendszert vezetnék be, méghozzá a következők lennének a kulcsok:
10 - 15 - 20
Gondolkozzunk egy kicsit. Tételezzünk fel egy boltot. Egy sima eladó és még a kicsit magasabb rangúak (osztályvezető stb.) is 300.000 huf alatt keres.
Az első kulcs mondjuk 200.000 ft-ig, a második 500.000 ft-ig, míg a 3. efett lenne érvényes.
A boltban dolgozók 90%-nak kisebb lenne a SZJA-ja.
Most minden dolgozónak egyforma.
Mégis miért kell akkora badarságot bemondani, hogy ösztönzi az egykulcsós adó a vállalatokat? Fenéket. Épp ellenkezőleg.
Csak az igazgató főnökök meg egyéb nagyfejek kapnák a 15-20%-os kulcsot, ők meg őszintén meg is érdemlik.
Akkor miért van ekkora hülyeség a hegyén hátán? Azt gondolják a kormánypártiak hogy egy bolti eladó többet keres mint 150-200 ezer huf?...
Egyetlen kifogásolni valóm a jelenlegi kormány alatt ez a hülye adórendszer. Nem hogy nem vállalkozóbarát de igazságtalan is.
Aki 200.000 huf-on felül keres, annak érdemben nem sokat jelent az az 5%. Aki meg 500.000 huf felett, arról meg ne is beszéljünk. hol itt az igazság?
Nem védeni akarom őket, egyszerűen csak arra számítottak, hogy a gazdagabbak ezáltal többet költhetnek, ami ugye növeli a fogyasztást, az meg termelést... stb.
Más kérdés, hogy nem jött be. Egyébként talán az a hosszútávú cél, hogy minél kevesebb legyen a jövedelemadó, míg az ÁFA minél magasabb. Ezáltal azok adóznának többet, akik többet is fogyasztanak, tehát tehetősebbek.
ÁFÁ-t 2 okból is hülyeség növelni:
csökkenti a fogyasztást
növeli a feketegazdaságot
Számoljunk.
Egy 300 ezer forintos bruttó fizetésből a gyermektelen munkavállaló a következő terheket fizeti:
- személyi jövedelemadó: 48 ezer forint
- tb-járulék (ami már nem járulék, de ez most irreleváns): 51 ezer forint
- munkavállalói járulék: 4500 forint
A 300 ezer forinton felül a munkáltatója fizet még 81 ezer forint szociális hozzájárulást (ha még ez a neve), és 4500 forint munkáltatói járulékot. Ez azt jelenti, hogy a munkáltató 385.500 forintot fizet ki, amelyből a munkavállaló kézhez kap 197 ezer forintot. Aztán azt a 197 ezret kb. akármire költi is, mintegy 20-25 százaléka fogyasztási adók (áfa, jövedéki adó stb.) formájában szintén az államnál köt ki, legyünk engedékenyek és számoljunk 20%-kal, ez 39.400 forint. A 385.500 forintos fizetésedből így összesen már 236.900 forint van az államnál, az egésznek mintegy 62%-a. A 48 ezer forintnyi szja a 385.500-nak kb. 12,5%-a, az összes adóteher ötöde.
Konklúzió: azt hiszem, cseppet túl nagy súlyt fektetünk az szja-ra, amikor az adókat vitatjuk meg.
ez most nem tudom hogy érv vagy ellenérv akar lenni, de helyesbítek egy kicsit.
ÁFÁ-t mindenki fizet, így ezt ne vegyük bele. Ha 80.000-et ha 500.000-et kapsz készhez, annak arányos része ÁFÁ-ban megy vissza. Semmit nem tudsz (szinte) ÁFA nélkül venni.
A bruttó feletti összeget, megint ne vegyük figyelembe, mert az béren felül van, így 300.000-el számolj.
Ezen felül minden vállalkozó fizet, de ez egyéb adó. Téged nem 385.000-el vettek fel a munkahelyen hanem 300.000-el ennyi van a te fizetési papírodon is.
Így ha ezeket elfedjük (mivel felesleges nézni, hiszen arányos részét a kisebb keresetűt is érinti), akkor visszavezet oda az út, hogy kisebb keresetűnek jogosan kellene kisebb SZJA-t fizetni.
Egyébként az hogy 300.000 ft alatt 10% felett 15% az még 1%-al a mostani helyzetnél is jobb... Mármint a 300-500 ezer között.
Ezt a kérdést már én is feltettem:
http://www.gyakorikerdesek.hu/politika__magyar-politika__494..
Én sem értem, teljesen logikátlan ez az adórendszer, minden környező országban progresszív adózás van, próbálják erősíteni a középréteget hogy legyen fogyasztás.
Talán az egyetlen logikus indok hogy így a pénzt kevesebbszer kell ellopni. :)
Könyebb a cégeknek, mert kevesebb adminisztrációt jelent, hiszen a könyvelés könyebben előállítható, mert nem kell több kulccsal számolni, és ha a főnök valakinek fizetésemelést akar adni, nem kell, hogy elgondolkozzon azon, hogy most az adókulcsok miatt az 50 -ezres emelés 95 vagy 110 ezer forintjába fog kerülni. Legalábbis elméletben, a gyakorlatban viszont a kieső bevételek miatt bevezettek egy sor új adót, tehát összességében amit nyertek a réven, elvesztették a vámon.
"ÁFÁ-t 2 okból is hülyeség növelni:
csökkenti a fogyasztást
növeli a feketegazdaságot"
Ez minden adóra igaz.
"A bruttó feletti összeget, megint ne vegyük figyelembe, mert az béren felül van, így 300.000-el számolj."
Miért? A vállalkozónak mindegy, hogy kinek fizet, nem ajda szívesebben az államnak a pénzt, mint az alkalmazottjának. Neki mindenképp 500 000 ezer forintot kell kifizetnie, azzal, hogy ebből az alkalmazott kevesebbbet kap, ő nem jár jobban.
Ott csak arra céloztam hogy azt állítátották hogy a bruttó béren belül amit fizet a munkáltató 85.000 huf, az már nem a bére a dolgozónak, hanem a munkás utáni illeték (vagy mi a neve most).
Azaz annak a 85.000 ft-nak semmiképp nem szabad azt nézni hogy ez a dolgozó bére.
Dolgozó bére az a bruttó bér. Sokan gondolják azt, hogy ami bruttó béren felül fizetendő a dolgozó "érdeme".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!