Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Apám miért dicsőíti annyira a...

Apám miért dicsőíti annyira a Kádár-korszakot?

Figyelt kérdés

"Mert akkor mindenki dolgozott, meg lehetett élni, önerőből tudták a mostani házunkat megvenni, pedig a húsiparnál dolgozott, vissza kéne hozni azt az időt, stb."...

Már komolyan az idegeimre megy ezzel, mert egyfolytában erről beszél, ha híradót néz.

Meg hogy az Orbán Viktor mekkora szemétláda (mondjuk ebben van valami :D).


Tényleg ilyen jó volt a Kádár korszak? Mert ha jól tudom, az állam nagyon eladósodott abban az időszakban, meg habár mindenkinek volt munkája, de nem volt hatékony a munka, sok embernek szinte dolgoznia sem kellett, mert egy feladatra voltak mondjuk 5-en.


2012. máj. 13. 11:12
1 2 3 4 5 6 7 8
 21/73 anonim ***** válasza:
47%

Atyaég, mennyi kádárista hülye... Nem szoktam személyeskedni, de az itteni hozzászólások kihozzák belőlem az állatot...


El kell telnie 20-30 évnek, mire azok, akik a Kádár-rendszert szokták meg, és visszasírják, eltűnnek. Na akkor lehet egy valódi rendszerváltás és igazi fejlődés Magyarországon.

2012. máj. 13. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/73 anonim ***** válasza:
41%

A két hete nyilvánosságra került UD-felvételek is azt igazolják, hogy az OTP befolyásos elnök-vezérigazgatója napi szinten követi a hazai politika fordulatait, és ha érdekei úgy kívánják, akár be is avatkozik az eseményekbe. Csányi Sándor mindig kényesen ügyelt arra, hogy mindkét oldallal egyaránt kiegyensúlyozott legyen a kapcsolata: kormányváltások idején rendszerint állással kínálta meg a közigazgatásból kiszorult politikus barátait - védelmet és egzisztenciát biztosítva számukra. Ám az utóbbi hónapok eseményei arra utalnak, hogy a bankvezér befolyása is megcsappant.


„A barátaimat nem politikai szempontból válogattam. Különösen nem nyilatkozom azokról, akik pozícióban vannak. Inkább mindig az ellenzékben lévőket említem” – mondta a pályafutását két részben bemutató Magyar Narancsnak 2003. decemberében Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója, hogyan gondozza politikai kapcsolatrendszerét.


Több jel is arra utal, hogy a befolyásos bankvezér az utóbbi években, a kétpólusú rendszer felbomlását követően sem változtatott politikához való hozzáállásán: tavaly az előző kormány több szakemberét is leigazolta, ahogyan tette ezt az 1998-as és a 2002-es választások után is.

hirdetés


Amikor Benedek Fülöpöt, az agártárca korábbi államtitkárát, a Heves Megyei Bíróság 2009 decemberében – egy szövevényes földügy miatt – másfél év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte, és ezért távoznia kellett a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. vezérigazgató-helyettesi posztjáról, Csányi maga jelentette be egy debreceni mezőgazdasági konferencián, hogy az agrárszakember tudására „az OTP csapatában” szükség van. Benedeket az MNV-től elbocsátó Oszkó Péter tavaly októberben szintén a legnagyobb magyar bankhoz igazolt: a Bajnai-kormány pénzügyminisztere az OTP tulajdonában álló befektetés-kezelő PortfoLion Zrt. vezérigazgatója lett.


A két hete nyilvánosságra került, az UD Zrt.-ügyhöz kapcsolódó – vélhetően a nemzetbiztonsági szolgálat által készített – telefonbeszélgetés-felvételek pedig azt bizonyítják, hogy Csányi Sándor napi szinten követi a politikai eseményeket. Az OTP-nek bedolgozó vagyonbiztonsági cég vezetője egyenesen a bankvezérnek számolt be arról, hogy ismeretei szerint az MSZP-s Szanyi Tibor az ÖMV érdekében lobbizik a magyar olajipari céget a külföldi felvásárlástól védő lex MOL módosítása érdekében. (Csányi jelenleg is a MOL Nyrt. igazgatósági tagja.)

Közös szenvedély


„Csányi mindig is figyelt arra, hogy kormányváltás idején az előző kabinet hozzá közel álló befolyásos tagjainak egzisztenciát, adott esetben védelmet biztosítson. Ezzel tovább bővítette az üzleti életben oly’ fontos kapcsolati hálóját, illetve lekötelezte, adósává tette a pártokat” – mondta a Hírszerzőnek egy, a bankvezérrel korábban jó kapcsolatban álló, egy időben vele együtt sportoló volt szocialista politikus, aki az ügy kényes voltára hivatkozva kérte, hogy ne írjuk le a nevét.


Ám úgy tűnik, Benedek esetében az OTP-hez való csatlakozás nem jelentett menlevelet: november elején a korábbi államtitkárt hűtlen kezelés és magánokirat-hamisítás miatt vették őrizetbe azzal gyanúsítva, hogy 2005 és 2007 közt jogosulatlanul szervezett protokollvadászatokat. Az esetnek politikai vonatkozásai is vannak: Benedek ügyét kiemelten kezeli Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos, aki decemberben jelentette be, hogy tudomása szerint a volt államtitkárnál egy VIP-listát találtak, amikből rövidesen kiderül, kik voltak a nagyszabású vadászatok résztvevői.

Orbán Viktor és Csányi Sándor - lenyelt különadó Orbán Viktor és Csányi Sándor - lenyelt különadó Forrás: MTI


Információink szerint Benedek őrizetbe vételét Csányi igencsak nehezményezte, állítólag egy politikai lejárató hadjárat részének tekinti, de megakadályozni nem tudta. Az OTP elnök-vezérigazgatója egyébként régóta baráti viszonyt ápol Benedekkel, akivel rendszeresen együtt vadászott. A Magyar Narancs 2004-es portréja szerint Csányinak ez a kedvenc hobbija, és ez a szenvedély Suchman Tamással egykori MSZP-s parlamenti képviselővel, Hárshegyi Frigyessel, a Nemzeti Bank egykori alelnökével és a BKV-vezér Kocsis Istvánnal is összeköti.

Gyurcsány „halálos ölelése”


A Hírszerzőnek több, a bankvezérrel korábban kapcsolatban álló fideszes és szocialista politikus is az mondta, a Benedek-ügy arra utal, hogy a bankvezérnek már nincs olyan nagy ráhatása a politikára, mint néhány évvel ezelőtt. Nemcsak barátja letartoztatását, de az OTP nyereségének nagy részét felemésztő bankadó kivetését sem tudta megakadályozni, még annak nagyságát sem tudta mérsékelni.


Amikor a Gyurcsány-kormány 2004-ben különadót készült kivetni a bankókra, Csányi jelezte, legnyereségesebb tevékenységeit ki fogja vinni az országból – végül a miniszterelnök elzarándokolt a bankvezér irodájába egyeztetni, ígéretet téve, hogy amint csak lehet, kivezeti a pénzintézetekre kivetett sarcot. Idén nyáron az újabb bankadó bevezetése ellen már nem háborgott, beletörődéssel tudomásul vette az OTP-t is sújtó elvonást. A Wall Street Journalnak adott interjújában azt mondta, rendkívül fontos számára, hogy Magyarország kockázati értékelése és a kockázati felárak miképpen alakulnak, ehhez pedig szükség van a különadóra, így támogatja az Orbán-kabinet intézkedését.

Csányi és Pintér Sándor - régi cimborák Csányi és Pintér Sándor - régi cimborák Forrás: MTI


Más kérdés, hogy Gyurcsánnyal a különadótól függetlenül, az elejétől fogva ellentmondásos volt a kapcsolata. Információink szerint a bankvezér a korábbi kormányfőt hibáztatta azért, hogy az UD-ügy kapcsán rögzített, zömében magánbeszélgetéseket tartalmazó felvételek 2008 őszén nyilvánosságra kerültek, de sokat bírálta a miniszterelnök válságkezelő intézkedéseit is. Tavaly márciusban a banki eredmény-beszámoló sajtótájékoztatóján az OTP 2009-ben tervezett állami megsegítéséről Csányi egyenesen azt mondta: „a kormány ölelése majdnem halálos volt, rossz is rágondolni, hogy Gyurcsány mesterséges lélegeztetésbe kezd nálam”.

Barátok közt


Ugyan egy 2001-es HVG-nek adott nyilatkozatában a bankvezér a barátai közt említette az SZDSZ egykori elnökét, Kuncze Gábort, a volt szocialista képviselőt, Nagy Sándort, Medgyessy Péterhez pedig igen régi, még az előző rendszerig visszanyúló barátság fűzi, Csányinak a jobboldalon is jó kapcsolatai voltak és vannak. A 2002-es kormányváltáskor az első Orbán-kabinet több tisztviselője is az OTP-nél kapott posztot.


A cégnyilvántartás szerint a jelenlegi belügyminiszterhez, Pintér Sándorhoz fűzi a legszorosabb kapcsolat. Pintér már 1997-ben az OTP-hez igazolt – ebben az időszakban vádolták meg, hogy közokirat-hamísítást követett el, mert lehetővé, hogy egy álnévre kiállított útlevéllel hozzák haza a csalással vádolt Zemplényi György úszómenedzsert (a bíróság később felmentette Pintért). A jelenlegi belügyminiszter 1998-ig az OTP biztonsági tanácsadója, igazgatósági tagja volt, 2003-tól három éven keresztül a részvénytársaság felügyelő bizottságában foglalt helyet, majd 2006 és 2010 májusa között ismét vezető tisztséget töltött be a bankban.

Szász Károly - Szerbiában küzdőtt az OTP-ért Szász Károly - Szerbiában küzdőtt az OTP-ért Forrás: Horváth Szabolcs


Szintén az OTP igazolta le 2002 után az első Orbán-kormány lakáspolitikai koncepcióját a gazdasági tárcánál kidolgozó Hegedűs Évát, az állami tulajdonban lévő Magyar Fejlesztési Bankot 2002-ig vezető Baranyai László pedig elnöki tanácsadó lett.


A bank szerbiai terjeszkedésért volt felelős éveken keresztül a Pénzügyi Szervezetek Állami (PSZÁF) Felügyeletének 2004-ben leváltott vezetője, Szász Károly - Orbán Viktor családi jó barátja -, aki sokáig főtanácsadóként is dolgozott az OTP-nél. Innen tért vissza a tavalyi országgyűlési választások után a PSZÁF-hoz.

Barátból lett vetélytárs


Pár hónap erejéig az OTP-nek dolgozott Simicska Lajos, a Fidesz korábbi gazdasági igazgatója, az adóhivatal 1998 és 1999 közötti elnöke is. Az APEH-től való, botrányoktól övezett távozása után a volt pártpénztárnok pár hónapig az OTP Lakástakarék-pénztárat irányította, ám viszonylag hamar visszatért a köztéri hirdetési piacon meghatározó Mahír Rt. élére.


A sajtóban akkortájt megjelent cikkek szerint Simicska leigazolása az Orbán-kormány tett lényeges gesztus volt, mellyel Csányi megtörte a jeget. Ugyanis a miniszterelnök és a bankvezér viszonya a kabinet bankokkal kapcsolatos tervei miatt – melyek között szerepelt a megelőző években privatizált OTP feletti részleges állami kontroll visszaállítása – az ezredfordulóig kifejezetten ellenséges volt.

Simicska Lajos - megjárta az OTP-t Simicska Lajos - megjárta az OTP-t Forrás: Müller Judit


Ám röviddel a OTP-től való távozása után Simicska máris vetélytársként találta szembe magát Csányival. A bankvezér magánbefektetéseit kezelő cége, a Bonitás Kft. 2004-ben bevásárolta magát a Multireklám közterületi magáncégbe, majd Orbán Viktor korábbi külöpolitikai tanácsadóját, Tombor Andrást a cég élére állítva komoly terjeszkedésbe kezdett a Simicska cégei uralta területen. Ez a két üzletember között jelentős feszültséget okozott, ám Csányi 2007 novemberében eladta a céget az osztrák tulajdonú Epamediának, így becslések szerint közel 15 milliárdos nyereséggel lezárta ezt a kényes ügyet - egyben rendezve a kapcsolatát a Fidesz gazdasági köreivel is.""


Hogy sorba rendezzük, van itt minden: Pintér-Csányi-Orbán-gYURCSÁNY- Simicska....

Örök körforgás...mint a fociban: ma itt játszok, holnap ott... szűk kör, csak a csapatok változnak, de mindig ua. a nevek...

Fidesz=MSZP két legjobb barát, akik a birkáknak veszekednek, de a függönyök mögött egy csapatban játszanak...


El kellene gondolkozni...


Ja, és ne legyetek naívak, a Jobbik ahogy kis teret kap, szintén asszimilálódni fog a fazék mellé...mindenkit megvesznek kilóra... :-/

erről szól a mai világ...

2012. máj. 13. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/73 anonim ***** válasza:
48%

Komolyan, fáj látni mennyi sötét ember, mennyi kommiszár, mennyi agymosott él még mindig. Rájuk aztán hatott az ideológiai nevelés.

Az 1970-es évekre a magyar gazdaság nem tudott tovább növekedni, így a mesterségesen fenntartott jólétet (ami amúgy a nyugati országokéhoz képest vicc volt, ott még a legutolsó gyári munkás is jobban élt, mint itt a mérnök) csak hitelekkel lehetett finanszírozni. A rendszer képtelen volt megújulni. Az 1970-es évek közepére az állam adósságspirálba került, kedves kommunisták MI MÉG MA IS EZT SZ.PJUK!!!! Az általatok dicsőített rendszert fogják még a dédunokáitok is szívni. Sőt, még talán az ő dédunokáik is. Ilyen károkat nem végzett a magyar társadalomban és gazdaságban még a két világháború együtt sem. Tetszettünk volna inkább forradalmat csinálni...

2012. máj. 13. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/73 anonim ***** válasza:
68%

1.Miért most nem nőtt meg az államadósság?

Úgy csinál a sok marha, mintha most nem vennénk fel hiteleket, akkor legalább volt láthatja.

2.ahhoz képest, h állítólag mindenki faszxt vert mégis felépült nálunk fel Miskolc meg egyebek.....

Szál nem kell a parasztvakítás!

2012. máj. 13. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/73 anonim ***** válasza:
17%

Valószínűleg azért dicsőíti, mert az 50-es évek második felében született egy nem különösebben jó módú családba.

Így abba a társadalmi osztályba tartozott, akik profitáltak a Kádár korból és abban az időszakban éle le élete nagy részét, amikor viszonylag kellemes volt az élet, de nincs rálátása, hogy mibe került ez.

2012. máj. 13. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/73 Andizsuzsi ***** válasza:
59%

"A kommunizmusotok családokat tett tönkre és választott szét."


Sosem volt kommunizmus. És nem volt kolbászból a kerítés akkor sem. A nemesi származásotok mellé vagyonotok is volt, vagy csak címedet sajnálod?

2012. máj. 13. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/73 anonim ***** válasza:
19%

3.1990_ben a nagy újították feltették a kérdést, h visszaakarjatok fizetni a hitelt?

A sok birka mit mondott?ahhz dehogy, szál ennyit erről.

A mérnök meg most meg annyit se keres te idióta most meg nagyobb a szakadék.

2012. máj. 13. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/73 anonim ***** válasza:
17%

A család egy része külföldre költözött az ötvenes években , én még külföldön születtem, így megmaradt a vagyon is meg a cím is.Akik otthon maradtak rokonok ők rosszabbul jártak.1992-ben hazaköltöztünk.


A család Horthy párti volt.Én is őt igazi nemzetvezetőnek tartom.Sokkal nagyobb ember volt mint a hazaáruló Rákosi meg Kádár.

2012. máj. 13. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/73 Andizsuzsi ***** válasza:
54%

"Valószínűleg azért dicsőíti, mert az 50-es évek második felében született egy nem különösebben jó módú családba.

Így abba a társadalmi osztályba tartozott, akik profitáltak a Kádár korból és abban az időszakban éle le élete nagy részét, amikor viszonylag kellemes volt az élet, de nincs rálátása, hogy mibe került ez."


Bár nem én szólíttattam meg, és a 60-as évek második felében születtem, de én is egy nem különösen jómódú családban. És nem mondhatom, hogy ebből a családom sokat profitált volna. Bár igaz, hogy állami bérlakásban éltünk, szoba-konyha, folyóvíz az udvaron, ahogy WC is. A szüleim diplomások, de az én gyerekkorom mégis inkább arról szólt, hogy ha elszakadt a nadrágom, hogyan vegyünk másikat, ha "soron kívül" kaptam új ruhát, az rendkívüli dolog volt. A fizetést a megélhetéshez akkor is be kellett osztani, igaz, SZOT üdülőben nyaraltam.

2012. máj. 13. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/73 anonim ***** válasza:
0%

Figyi matematika 5. osztály még megvan?


[link]


2001-2006 között 53,6-63,2% -os adósság növekedés, azaz ~10%

5 év alatt...


ue. 1946-1989-ig 0-53,6%-ig

53,6% 40év alatt...


Az első évente 2%-os adósságnövekedést jelent, a második évente 1,3%-ot...


Az elsőnél ugyebár elismerem, a korábbi évek kamatait is fizetni kellett...


A másodiknál csak volt egy "kis" háborús jóvátétel, egy 0 ipar, és telt belőle egy ország újraépítésére is.


Az elsőnél ezzel szemben már volt mit eladni (privatizálni), gyakorlatilag úgy lett 2%-os növekedésű az évenkénti államadóság növekedése, hogy évente mintegy 2300milliárdnyi közvagyont adtak el...


Ugye nem kell mondanom, hogy ahol ekkora bevétel is befolyik, ott kicsit furcsa, hogy az államadósság mértéke még nő is azokhoz az évtizedekhez képest, ahol nem adtunk el semmit...

2012. máj. 13. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!