Valaki megmagyarázná, hogy mi a jelentősége annak, hogy nem pénzből, hanem állampapírok által csökkentették az államadósságot?
""Erre a dolgozók nyugdíjjárulékaiból volt pénzük"? Hogyan?? Tessék??"
Továbbra is tartom azt az állaspontomat, hogy vagy tényleg nagyon buta vagy, vagy csak direkt megjátszod. Az előbbi felé hajlok, de legyen! Mégegyszer, hátha.
Nyugdíjjárulék: Ez az egyik adó, amit a fizetésedből vonnak. Van a nyugdíjjáruléknak egy másik része (ez a magasabb!), amit a béred után a munkáltató fizet. A bruttó bérednek (jelenleg) a 34%-áról beszélünk! Ebből a pénzből, - ami korábban (1997, az mnyp-k előtt) kizárólag az állami nyugdíjkasszába folyt be - kapott meg a bruttó béred 8%-ának megfelelő összeget az mnyp. Tehát az állam odaadta a neki bejövő pénzt az mnyp-nek. Az állam KÖTELEZTE az mnyp-ket, hogy a befolyó pénz egy részét (felét) magyar állampapírban tartsa, a többit bizonyos szabályok betartásával közel szabadon fektethette be. Tudni kell, hogy az állampapír tulajdonképpen egy hitel: amikor az állampapírt megveszik, pénzt adnak az államnak, majd az állam a megvett állampapírokért hozamot fizet (az infláció felett vagy fix kamattal vagy az inflációt követően). Tehát az állam pénzt adott az mnyp-nek, hogy aztán az odaadott pénzt magas kamatra kölcsönkérje onnan! Holott ugye azt is csinálhatta volna, hogy azt a pénzt eleve oda sem adja az mnyp-nek, így annyival kevesebb állampapírt kell kiadni (annyival kevesebb hitelt kell felvenni), annyival több kamatteher marad az államnál. Ez a rövidtávú hatás. Az értelme kb 30-40 év múlva jött volna elő, amikor az állam nyugdíjkiadásai csökkennek, és a pénztárak valóban elkezdenek kifizetni. Nade őszintén... Van Magyarországnak többezer milliárd forintja befektetni? A 13 év alatt kiderült: NINCS. Tehát most gyakorlatilag megszüntették ezt a rövid távon óriási adósságot termelő intézményrendszert. Az állampapírok visszakerültek az államhoz, vagyis a kibocsátóhoz. Így ezek visszafizetési kötelezettsége gyakorlatilag megszűnt (magának fizesse vissza az állam?), ebből történt ez az adósságcsökkentés. A jövőben pedig olyan hatása lehet, hogy az újabb állampapír-kibocsátásoknál (mert lesz ilyen, ebben biztos vagyok, hiába "nem veszünk fel több hitelt") kevesebbet is elég lesz kibocsátani, mivel több pénz folyik be az állami kasszába.
Ha így sem érthető, akkor feladom és a végképp reménytelen kategóriába sorollak :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!