Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Legyen a munkát terhelő adó...

Legyen a munkát terhelő adó alacsonyabb, cserébe magasabb az öröklés és ajándékozás adója/illetékje?

Figyelt kérdés

Magyarországon elvileg a közeli hozzátartozók teljesen mentesülnek az öröklés és ajándékozás utáni adózás alól. Távolabbi rokonság v. egyéb személyek esetén pedig 18% ingatlanra és 35% egyéb dolgokra.


Nemzetközileg azonban vannak hosszú ideje működő példák jóval magasabb adózásra. Japán, Franciaország, Dél-Korea, UK, ezekben az országokban akár az örökölt/ajándékozott érték 55%-át is le kell szurkolni.


Magyarul, talán lehetne fokozni nálunk az öröklés és ajándékozás utáni bevételeket. Aztán pont ennyivel csökkenteni a munkát terhelő adókat.


tegnapelőtt 11:55
A kérdező szavazást indított:
Igen, legyen alacsonyabb a munka adóztatása cserébe a magasabb adózású öröklés/ajándékozásért
Nem, maradjon így, mert nem szeretek és nem tudok dolgozni.
9 szavazat
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
31%

Nem véletlen lett nulla az egyenes ági öröklés és ajándékozás adója, miért akarod ezt visszacsinálni?

A jövedelem adója most a legalacsonyabb és tervezik a további csökkentését, csak jelenleg nincs rá még lehetőség. Ennél alacsonyabb munkát terhelő adót nem nagyon találsz a közelünkben.

tegnapelőtt 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

"Nem véletlen lett nulla az egyenes ági öröklés és ajándékozás adója, miért akarod ezt visszacsinálni?"


Hogy megérje dolgozni, mert akire rászakad az ingyenpénz, a segély, stb az ugye nem fog dolgozni.


"Ennél alacsonyabb munkát terhelő adót nem nagyon találsz a közelünkben."

Erről nem lennék meggyőződve. Attól, hogy nem adónak nevezik még további levonások érik a bruttó munkabért mire eljut a bankszámlára.


Hogy igazságosabb legyen az ország. Most dolgoznia se kell annak aki jó helyre születik vagy házasodik. Viszont aki tényleg szorgalmasan tanul és keményen dolgozik, az meg gyakran hátrébb van anyagilag mint az említett ingyenélők.

tegnapelőtt 12:16
 3/15 anonim ***** válasza:
10%

#2 Megéri dolgozni. Csak 15% a jövedelemadó, míg korábban a legalacsonyabb adókulcs 18% volt.

Nézz körbe Európában, nézd meg a jövedelemadókat és várom a példádat hol van alacsonyabb jövedelemadó. Az "Erről nem lennék meggyőződve." csak annyit jelent hogy fogalmad sincsen arról milyen jövedelemadók vannak más országokban.

"A TOP 5 legnagyobb személyijövedelemadó-kulcs Európában (százalék)

Dánia 55,9

Franciaország 55,4

Ausztria 55

Portugália 53

Svédország 52,3

Belgium 50

Európát tekintve az országok legmagasabb személyijövedelemadó-kulcsai közül a legkisebbeket Magyarországon (15 százalék), Észtországban (20 százalék) és Csehországban (23 százalék) kell megfizetni.

A legkisebb, 10 százalékos adókulcsokat pedig Románia, Bulgária, Bosznia-Hercegovina, Koszovó és Észak-Macedónia határozta meg."

Ehhez hozzá kell tenni, hogy "Romániában a bruttó béredet összesen 45% adó és járulék terheli, amelyből:

25% a társadalombiztosítási járulék,

10% az egészségügyi járulék,

10% a jövedelemadó,

A munkaadódnak pedig a bruttó bér 2,25%-át kell adóként befizetnie. ...

Összehasonlításképpen Magyarországon a munkavállalók bruttó bérét 33,5% adó terheli, amelyből 15% a személyi jövedelemadó, 10% a nyugdíjjárulék, 7% az egészségbiztosítási járulék és 1,5% a munkaerő-piaci járulék. Magyarországon magasabbak a munkaadók által fizetendő adók.¹⁰"

[link]

[link]

tegnapelőtt 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Bukik az érvelésed. Az említett országokban csak az szja LEGMAGASABB kulcsa magas. Ugyanis többségükben progreszív szja van. Leírod, hogy 33,5% adó terheli a magyar munkavállalók bérét, szerinted ez nem csökkenthető? Ennek csökkentése nem javítaná a munkakedvet?


Amúgy nálunk a munkaadóknak a TB járulék nem 2,25%, hanem 13%.

tegnapelőtt 13:03
 5/15 anonim ***** válasza:
74%
Na ha megemelnék az örökösödési adót, aztán sírnál, hogy milyen szemetek, örököltél a szüleidtől vagy a házastársadtól, aztán el kell adni, mert nincs miből kifizetni az adót. Miért lenne jó, hogy pl. a szüleid házát vagy lakását, akik megdolgoztak érte, te nem tudnád élvezni.
tegnapelőtt 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
13:12 böszmeséget írsz. Mivel munkával több bevételhez lehet jutni, bőven lenne miből kifizetni az örökösödési adót. Kivéve aki nagyon lusta tanulni és dolgozni, őket meg nem kell sajnálni.
tegnapelőtt 13:18
 7/15 anonim ***** válasza:
47%
A magas öröklési adó egy sor problémát generál. Ennek köszönhetően van pl Japánban, de Olaszországban is vidéken egy csomó lakatlan szellem épület, melynek nem tisztázott a tulajdon joga se. Eladni nehéz, az állam viszont tartja a markát, ügyvéd, ingatlanos stb elviszi a maradék pénzt is. Így sokan nem is csinálják végig a procedúrát, akár már hagyatékira se mennek el.
tegnapelőtt 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

"A magas öröklési adó egy sor problémát generál."


Az állítás, miszerint a magas öröklési adó Japánban és Olaszországban számos lakatlan épülethez vezetett, részben igaz, de a helyzet ennél összetettebb.


Japán:


Japánban valóban jelentős probléma a lakatlan ingatlanok (akija), különösen vidéki területeken. Azonban ennek fő okai a demográfiai változások, mint például a népesség elöregedése és csökkenése, valamint a városokba irányuló elvándorlás. Az öröklési adó magas mértéke hozzájárulhat ahhoz, hogy egyes örökösök lemondanak az ingatlanokról, de ez nem az egyetlen vagy legfőbb tényező. Az ingatlanok fenntartási költségei, a piaci kereslet hiánya és a bonyolult öröklési eljárások szintén szerepet játszanak abban, hogy sok ingatlan lakatlanná válik.


Olaszország:


Olaszországban is találhatók elhagyatott épületek, különösen vidéki területeken és történelmi városrészekben. Azonban itt az öröklési adó kevésbé jelentős tényező. Az elhagyatott ingatlanok problémája inkább a gazdasági helyzet, a fiatalok elvándorlása, a munkahelyek hiánya és az ingatlanpiac stagnálása miatt alakult ki. Az öröklési eljárások bonyolultsága és a fenntartási költségek szintén hozzájárulnak ahhoz, hogy egyes örökösök nem veszik át vagy nem gondozzák az ingatlanokat, de az öröklési adó mértéke itt nem kiemelkedően magas.


Másrészt a magasabb örökösödési adó több problémát old meg mint amennyit generál. Egyébként van az a módja, amivel jól elkerülhetők az előállt problémák. Gondolok itt olyasmire, hogy az állam egy kis kockázatot vállal, például részletfizetés, halasztott fizetés.

tegnapelőtt 14:12
 9/15 anonim ***** válasza:
71%

6. Lehet, hogy én böszmeséget írtam, de hogy te óriási ostobaságokat írsz az biztos.

Gondolkodjál: 20 éves vagy, a szüleiddel laksz, de ők hirtelen meghalnak, te meg mehetsz az utcára, mert nem tudod kifizetni az örökösödési adót. Persze majd a te elméleted szerint az elkövetkező 10-20 évben megkeresed munkával az árát. Haha.

Vagy ott vagy 3 gyerekes özvegyként, és el kell adnod az ingatlant, mert ilyen idióták azt szeretnék, hogy 50 % legyen az örökösödési adó, mint más országban. Persze, majd ő is, meg a kisgyerekei is munkával megkeresik az elvesztett ingatlan árát.

Szerintem neked az a bajod, hogy valami ismerősöd vagy rokonod örökölt egy nagyértékű ingatlant és ezt most irigyled tőle.

tegnapelőtt 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

15:21 Nemcsak böszmeséget írsz, hanem óriási ostobaságokat is. Tudnád ha képes lennél értelmezni amit írtam.


A részletek szabályozásával vihető elegendő rugalmasság a rendszerbe, hogy csúf dolgok ne történjenek.


Az általad leírt két esetből egyikben sem kerülnének utcára emberek. Ingatlan esetén szabadon dönthetnének annak eladása vagy megtartása mellett. Az első megoldással kapnak pénzt amit többek közt lakhatásra is költhetnek, feltehetően kisebb lakásra, de mivel kevesebben lesznek ez nem is probléma.

Ha pedig megtartják, akkor kérhetnek részletfizetést vagy halasztást, ha majd lesz jövedelmük abból idővel könnyen ki tudják fizetni. Mivel nem 35%-a vonódik le a jövedelmüknek, hanem mondjuk 10-30%, ezért könnyen kigazdálkodják. A lakosság által befizetett össz adó ugye változatlan.


Egyébként, aki 18 évesen intézetből kikerül az életbe, annak esélye sincs semmiféle lakhatáshoz? Ne próbáld nekem bebeszélni, hogy lakhatás csak örökséggel oldható meg. Abban az országban ahol ez a helyzet k*** nagy baj van.

tegnapelőtt 15:46
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!