Miért várják azt el egyesek, hogy azokat akik nem jól keresnek, azok tartsák el akik megdolgoznak a több pénzért?
"Én csak azt várom el, hogy a hajléktalanokat, meg a munka nélkülieket ne az én adomból tartsák el, hanem menyenek el dolgozni."
Jelenleg sajnos munkanélküli vagyok, nem kapok semmit az államtól, ellenkezőleg nekem kell fizetni havi 7500 ft-ot a semmiből. Mennék én dolgozni, de nincs hova, hónapok óta pályázgatok eredménytelenül, hirdetés alig, amire megfelelne a végzettségem vagy a tapasztalatom, ha meg végzettséget nem igénylőre pályázom, akkor vissza se jeleznek. Újabb tanfolyamra most nincs keretem, a munkaügyiben meg nem indítottak idén semmit.
Azért tisztázzunk már pár dolgot.
"Nem csökkent az állam bevétele, hanem nőtt."
Ez tényszerűen nem igaz. Ha az Szja-nál maradunk, akkor az egykulcsos rendszerre való átállás 500 milliárddal csökkentette az abból származó adóbevételeket.
"Nem Bajnai húzott ki minket, hanem Orbán adóreformja. "
Orbán adóreformja egy az egyben Bajnai megszorításainak a folytatása volt. Csak 2013 környékétől jöttek különösebb változások.
"Egy tény az hogy mindenki fizetése jelentősen nőtt, és jelentős életszínvonal javulás is volt."
Az is tény, hogy a minimálbéremelések csak 2017-ben kezdődtek, holott 2010 óta gyűlik az infláció. Ez egyrészt, másrészt pedig az emberek ma több munkaórát is dolgoznak mint régebben, azt hiszem 10%-kal. Harmadrészt pedig nincs mindenki benne a statisztikákban. Ezek ELLENÉRE is beszélhetünk valós béremelkedésekről, de ez kb. 10-20%-ot jelent.
"Nagyobb keresetűektől sokkal többet vonnak le, mint a kisebb keresetűektől."
Forint összegben ez tökéletesen igaz, de vegyük észre eközben, hogy Magyarországon szűkül a középosztály, ami egy stabil gazdaság magja kellene, hogy legyen.
Vegyük észre azt is, hogy minél gazdagabb valaki, annál inkább vásárol országon kívülről, ergo külföldre realizálja a jövedelmét, ahelyett, hogy a saját országát támogatná vele. Ezzel szemben a "szegények" tartják fent a magyar bolthálózat és termékek zömét.
Az, hogy egy ország milyen adórendszert alkalmaz, az sok minden függvénye, de a szegénység felszámolását fix, hogy nem segíti az egykulcsos adó például.
Így van, sokan élnek a támogatásokkal akik tehetik. Miért ne használnák ki a lehetőséget. De te is leírtad, hogy nem sikerült megállítani a népesség fogyását. Ennek oka, hogy ők akkor is vállaltak volna gyereket, ha nincs támogatás.
A párok együtt maradása saját maguktól függ, nem ilyen külső tényezőtől, mint a CSOK. Akinek volt már kapcsolata, az ezt tudja. Ha már paprikás közöttük a helyzet, akkor úgyis elválnak útjaik.
A CSOK az utóbbi évek számait csak annyiban módosíthatja, hogy nem válnak el, de szétköltöznek, hogy a dolgaik rendezéséig így nyerjenek időt. Ez megfordítva is előfordulhat úgy, hogy a már régóta élettársi kapcsolatban élők összeházasodnak, de csak a papír miatt. Ezzel indokolható a házasságkötések számának emelkedése.
A válások számát már csak azért sem írhatjuk ennek a kormánynak a számlájára, mert már 33 éve csökkenő számokat mutat. 86-ban tetőzött a válások száma.
A szinglik, vagy ha úgy tetszik egyedülálló fiatalok léteznek, attól még, hogy ezt tagadjuk.
A népesség alakulásának trendjét biztos, hogy nem fogja tudni a kormány megfordítani. Egyszer régen csak radikális ráhatással sikerült elérni, a Ratkó korszakban. Ma már ez nem sikerülne. Társadalmi ellenállásba ütközne.
A szaporulat magától pozitívba fog fordulni, akkor várható lesz, hogy az akkor aktuális kormány majd saját érdemeként tekint majd erre. Már a most nem elért eredményekre is büszkék.
Egyáltalán nem gondolom, hogy ez a legégetőbb probléma. De ezért is vannak fidesz szavazók, akik átveszik és kritika nélkül befogadják a kormány magyarázatait és elveit, míg vannak nem fidesz szavazók, akik elgondolkoznak önállóan mindenen és megengedik maguknak, hogy a központi akarattól eltérően másként gondolkozzanak.
"Haver! Te fordítva ülsz a lovon. Döntéseket meghozni ami sok ember sorsát befolyásolja. Ja hogy ők figyelembe veszik ezt hogy az ő *z@r döntéseik után nekem milyen lesz? Nőttek a bérek? A minimálbér tényleg nőtt, de én a valós bérekkel szemben én csak a polcokon látom hogy emelkednek a számok. Kb csak a közmunkások keresnek többet, de azon kívül aki nem minimálbérért dolgozott senki nem érzi meg a nagy bérfejlődést. Eddig a minimálbér volt 72 ezer forint. A kenyér volt 120-130 forint, a tej 250 forint, egy üveg Cola 300 forint, a pékáru 100-110 forint. Most a minimálbér 98 ezer forint, a kenyér 300 forint,a tej 350 forint, egy üveg Cola 400 forint. A pékáru 250 forint. Qrva nagy üzlet volt ez a minimálbér emelés! Számoljunk csak. 130*30=3900 (legyen 4 ezer). 300*30=9000. Nagyszerű, 27%-kal emelkedett a minimálbér cserébe 44%-kal emelkedtek az árak. Qrva nagy buli volt!"
Minimálbéreseket főleg a kisebb, néhány fős cégek foglalkoztatnak, s minél nagyobb egy vállalat, annál kisebb az arányuk: az ezer fős cégeknél már alig éri el a 25 százalékot. A garantált bérminimum 129.675, az átlagbér pedig 2019. januárjánan a bruttó átlagkereset 356.900 forint, áprilisban 371.100 forint volt, ami jelentős emelkedést jelent. Ez is bizonyítja, hogy nagyon nagy ütemben nőnek a bérek. A nettó átlagkereset jelenleg 246.782 kedvezmények nélkül. Amilyen gyorsan nőnek a bérek, ugyanolyan gyorsan nőnek az árak is. Ez mindenhol így van, csak az gondolja másképp aki nem élt még máshol. Ha a kormány nem emgedné hogy emeljék az árakat, veszteséges lenne a piac, vagy pedig a forint gyengülne. Ha ilyen ütemben nőnek a bérek, a drágulások egy idő után nem lesznek érezhetőek. A minimálbér jövőre netto 107 ezer forint adókedvezmények nélkül, a garantált bérminimum pedig 210.600.
"Ez is bizonyítja, hogy nagyon nagy ütemben nőnek a bérek."
De azt nem mondja meg, hogy a szegények bére nő-e, vagy épp a nagyobb keresetűeké. Az átlagszámítás érzékeny a szélsőértékekre.
"Ez tényszerűen nem igaz. Ha az Szja-nál maradunk, akkor az egykulcsos rendszerre való átállás 500 milliárddal csökkentette az abból származó adóbevételeket."
Hogy bírta volna csökkenteni, hogyha a sok munkanélküli, meg a kevesebb jövedelműek kisseb adókulcsát eltörölték. És csak egy adókulcs van, ami mindenkitől egységesen vesz el. Ha meg csökkentette is átálláskor, akkor sokat is vissza adott, mivel az áll vagyona jelentősen nőtt, vissza tudtuk fizetni az IMF hitelt, és nőttek a bérek is. És ez mind az Orbán kormány alatt, nem is ment ez mind egycsapásra, hanem kellett 5-6 év.
"Az is tény, hogy a minimálbéremelések csak 2017-ben kezdődtek, holott 2010 óta gyűlik az infláció. Ez egyrészt, másrészt pedig az emberek ma több munkaórát is dolgoznak mint régebben, azt hiszem 10%-kal. Harmadrészt pedig nincs mindenki benne a statisztikákban. Ezek ELLENÉRE is beszélhetünk valós béremelkedésekről, de ez kb. 10-20%-ot jelent."
De a bruttó minimálbér már így is több mint a felére nőtt, a jó gazdasági viszonyok miatt, amelyet az Orbán kormány teremtett meg. Persze nem ment minden azonnal, mivel vissza kellett fizetni az IMF hitelt, rendezni az államadósságot ami 80 százalék felett volt, rendbe tenni az ország monetrális politikáját. Abban hogy mi most itt tartunk, a 2010 előtti kormanyok a felelőssek, akik felélték az ország tartalékait.
"Forint összegben ez tökéletesen igaz, de vegyük észre eközben, hogy Magyarországon szűkül a középosztály, ami egy stabil gazdaság magja kellene, hogy legyen."
Ez már csak a növekvő bérek miatt sem igaz, vagy pedig gazdagabbak lesznek, mert a szegényebb réteg is jelentősen csökkent, ahogy a munkanélküliség is ami 3 százalék, 8 helyett.
"Vegyük észre azt is, hogy minél gazdagabb valaki, annál inkább vásárol országon kívülről, ergo külföldre realizálja a jövedelmét, ahelyett, hogy a saját országát támogatná vele. Ezzel szemben a "szegények" tartják fent a magyar bolthálózat és termékek zömét."
Ez sem igaz, mivel egyre kevesebben mennek ki, és jönnek vissza ide családot alapítani.
"Az, hogy egy ország milyen adórendszert alkalmaz, az sok minden függvénye, de a szegénység felszámolását fix, hogy nem segíti az egykulcsos adó például."
De ez az egyik elönye a munka alapú társadalomnak, hogy felszámolják a szegényebb réteget. A munkanélküliség adatokból is látszik, hogy az csak 3 százalék. És ez az előnye annak is , hogy a jövőre tervezett adócsökkentést mindenki fogja élvezni, és senki sem él meg masok adójából, úgy hogy ő semmit sem dolgozik
15% vesznek le a fizetéséből? Hát aki feketézik, annak biztos, de aki bejelentett, annak...
-tudd meg a munkáltatódtól a szuperbruttód, és hasonlítsd össze a nettóddal (és akkor még utána jön az áfa)
-nézz meg egy 2011-es számlán gáz egységárat ( ft/kj ), és nézd meg ma a "rezsicsökkentettet" ;)
A válságból a válság vége húzott ki, képzeld, nem apró szeméttelepünktől lódult meg 2010 után az USA, kína, németország, stb... hanem fordítva.
Sőt azok növekedtek folyamatosan, míg magyarország elég egyedülálló módon minuszba ment az istenbarma kuszaszemű eltolcsy, és gazdája miatt.
"Így van, sokan élnek a támogatásokkal akik tehetik. Miért ne használnák ki a lehetőséget. De te is leírtad, hogy nem sikerült megállítani a népesség fogyását. Ennek oka, hogy ők akkor is vállaltak volna gyereket, ha nincs támogatás."
De eddig nem is kaptak ilyen nagy támogatást a családok. Ez nem csak Magyarországon egyedülálló, hanem az egész világ. Annak érdekében, hogy ne fogyunk el, egyre nagyobb támogatást kell nyújtani a családoknak. Eddigi politikának is voltak eredményei, mégpedig hogy nagyobb lett a házasságkötések száma, csökkent a vállasok száma, csökkent az abortuszok száma, növekedett a termékenységi ráta. Most a kormány ennek a dupláját adja, tehat a legkisebb becslésesk szerint is több tízezer gyerek fog születni.
"A párok együtt maradása saját maguktól függ, nem ilyen külső tényezőtől, mint a CSOK. Akinek volt már kapcsolata, az ezt tudja. Ha már paprikás közöttük a helyzet, akkor úgyis elválnak útjaik."
Ezt mutatja a statisztika, hogyha segítik a családokat, támogassák őket, beszélnek a család szépségéről akkor sokkal többen maradnak együtt, értelem szerűen megnövekszik a házasságok száma is, mert csak úgy lehet gyereket csinálni.
"A CSOK az utóbbi évek számait csak annyiban módosíthatja, hogy nem válnak el, de szétköltöznek, hogy a dolgaik rendezéséig így nyerjenek időt. Ez megfordítva is előfordulhat úgy, hogy a már régóta élettársi kapcsolatban élők összeházasodnak, de csak a papír miatt. Ezzel indokolható a házasságkötések számának emelkedése."
Nem, mivel annál jóval több házasság kötés volt, és nem csak kényszerből maradnak együtt, mivel régen is pontosan egy az egyben így volt, még is több volt a vállások száma. Szóval ne próbáld ellkenyni!
"A válások számát már csak azért sem írhatjuk ennek a kormánynak a számlájára, mert már 33 éve csökkenő számokat mutat. 86-ban tetőzött a válások száma."
Igen, de a kormány politikája is jelentősen benne van, hogy ilyen nagy számmal csökkent a váklások száma. Ez minden féleképp egy pozitív eredmény.
"A szinglik, vagy ha úgy tetszik egyedülálló fiatalok léteznek, attól még, hogy ezt tagadjuk."
Mikor tagadta, és ki?
"A népesség alakulásának trendjét biztos, hogy nem fogja tudni a kormány megfordítani. Egyszer régen csak radikális ráhatással sikerült elérni, a Ratkó korszakban. Ma már ez nem sikerülne. Társadalmi ellenállásba ütközne."
De hiszen akik eddig terveztek egy gyerket, a felvehető nagyobb támogatások miatt, megfordul a fejükben még kettő. A kormány eddig politikája is sikeresnek bizonyult, de ahhoz hogy megfordítsuk a fogyást magyobb támogatásokra van szükség.
"A szaporulat magától pozitívba fog fordulni, akkor várható lesz, hogy az akkor aktuális kormány majd saját érdemeként tekint majd erre. Már a most nem elért eredményekre is büszkék."
Nem fog saját magától pozitívra fordulni, mert eddig sem fordult meg teljesen jó írányba, amilyen szükséges lenne.
"Egyáltalán nem gondolom, hogy ez a legégetőbb probléma. De ezért is vannak fidesz szavazók, akik átveszik és kritika nélkül befogadják a kormány magyarázatait és elveit, míg vannak nem fidesz szavazók, akik elgondolkoznak önállóan mindenen és megengedik maguknak, hogy a központi akarattól eltérően másként gondolkozzanak."
Ez a legnagyobb probléma, mert ez miatt van a munkaerő hiány is, és a valószínükeg, az elöregedett társadalom nyugdíját sem lesz miből fedezni. Ennél égetőbb probléma jelenleg nincs és nem is lesz amennyiben nem fordul meg a fogyás.
"Ha meg csökkentette is átálláskor, akkor sokat is vissza adott, mivel az áll vagyona jelentősen nőtt, vissza tudtuk fizetni az IMF hitelt, és nőttek a bérek is."
Nincs itt "ha", ez tényszerűen így történt, művelődj. Vissza adna pedig csak a felső 2 max. 3 jövedelmi tizednek adott vissza, az összes többi tizedbe tartozók rosszabbul jártak.
"Persze nem ment minden azonnal, mivel vissza kellett fizetni az IMF hitelt, rendezni az államadósságot ami 80 százalék felett volt, rendbe tenni az ország monetrális politikáját. "
Ne fárassz már az IMF-fel, egyrészt nagyobbik részét le sem hívtuk, másrészt pedig drágább hitelezési formával váltottuk fel. Ennek is megvan a maga története és körülményei, de az IMF hitel a legkevésbé hibás bármiért is. Az államadósságnál pedig csak az összetételét kellett rendezni, amit a manyup összegéből végre is hajtottak (elvenni egy rendszerből a pénzt nem teljesítmény), nominális értékét tekintve még nagyobb is, mint 2010-ben, csak ált. GDP arányában nézzük. A monetáris politika pedig most sincs teljesen rendben, mert a független jegybank jelenleg a kormánynak van behasalva. Ez lehet jó, vagy rossz, de eredeti elképzelését tekintve egyáltalán nincs rendben.
"Ez már csak a növekvő bérek miatt sem igaz, vagy pedig gazdagabbak lesznek, mert a szegényebb réteg is jelentősen csökkent, ahogy a munkanélküliség is ami 3 százalék, 8 helyett."
Ez még a növekvő bérek mellett is igaz lehet. Ha én 10%-os emelést, te pedig 20%-os emelést kapsz, akkor a kettőnk közti különbség akkor is kiszélesedik, ha egyébként ugye mindketten emelést kaptunk.
A munkanélküliségről pedig csak annyit, hogy egyrészt 3 százalékponttal egyből lecsökkentette a statisztikát a közmunka, másrészt 2015-től mennek/mentek nyugdíjba a Ratkó korszak gyerekei, harmadrészt a válság okozta üresedések visszatöltése nem bravúr, hanem természetes konjunktúra, negyedrészt pedig félmillió magyar kapásból kikerül a statisztikából, amiért kivándoroltak. Itt is elismerendő a kormány munkássága, de utálom, ha egy jelenség 100%-át akarják rájuk visszavezetni, mert egyszerűen nem igaz.
"Ez sem igaz, mivel egyre kevesebben mennek ki, és jönnek vissza ide családot alapítani."
Importról hallottál már? Nem kell ahhoz kiutazni, hogy más ország gazdaságát erősítsd.
"De ez az egyik elönye a munka alapú társadalomnak, hogy felszámolják a szegényebb réteget. A munkanélküliség adatokból is látszik, hogy az csak 3 százalék."
A szegénység és a munkanélküliség nem szinonimák. Munkaalapú társadalmunkban is bőven beszélhetünk szegénységről.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!