Ha egyszer munkaerőhiány van, akkor miért van az még mindig, hogy pályakezdőket keresnek de 25 év tapasztalattal?
Semmi nem változott. Gyurcsány idejében is az volt, hogy kerestek munkaerőt, de irreális feltételekkel. Akkor is százan álltak sorban egy reális elvárás/munkabér arányú állásra, most is százan állnak sorban az ilyen munkákért.
Tulajdonképpen mi az ami változott azóta? Miért mondják azt, hogy most munkaerőhiány van, Gyurcsány idején meg munkanélküliség volt? Miben nyilvánul ez meg?
Attól még, hogy 20 éves munkaerőt keresek 25 év tapasztalattal, ráadásul filléreket akarok fizetni neki, de profi munkát várnék el, még nem lesz munkaerőhiány, csak egy irreális ajánlat.
"400 nál alább szerintem már sehol sem kapnak kézbe."
Én ismerek olyan hegesztőt (10 év tapasztalattal), aki nettó 95 ezret keres és annyit is kap kézhez. Igaz nem túl szorgalmas, meg 4 hétből legalább 1 hetet ellóg fizetetlen szabadsággal, de akkor is.
Igenis találsz hegesztőt, csak nem superman hegesztőt.
Mondjuk az informatikus tipikusan az a terület, ahol hiány van, de a követelmények még sokszor magasak. Ahol nem, oda már felveszik a most divatos pár hónapos "programoló iskolák" végzőseit is, csak valahogy tákolják össze a "prodzsektet" olcsón.
Mert az a helyzet, hogy minőséget már egyre drágább előállítani, az igazi tapasztalt szakemberek sok pénzt kérnek a munkájukért, viszont a magyar megrendelő vállalkozások nem igazán fizetőképesek, de elvárnák, hogy egy projektet a 10 évvel ezelőtti árakon végezzenek el nekik, világszínvonalú minőségben. Ennek az az eredménye, hogy a profi fejlesztők a külföldi megrendelők felé fordulnak (mert azok fizetőképesek), a magyar megrendelőknek pedig egyre silányabb minőség jut, amit a képzetlen, gyakorlatlan munkaerő állít elő, majd a végén már egy cég sem lesz, amelyik működőképes produktumot tud letenni az asztalra.
Az egészet ott ette meg a fene, ahol van. Korábban kellett volna tenni valamit. Mert most mit lehet ezzel a helyzettel kezdeni? Követelj meg profizmust a programozódtól, de akkor őt meg is kell fizetned (mert különben külföldre dolgozik), de hogy fizeted meg, ha nem hajlandók, vagy nem tudják a magyar megrendelők megfizetni a sokba kerülő fejlesztéseket?
Gyanítom hasonló lehet a helyzet az építőiparral és sok más területtel is. Ide vezetett az elcseszett gazdaságpolitika.
A külföldi multik még egész jól elröfögnek Magyarországon hála az adókedvezményeknek, az olcsó munkaerőnek, nekik a reális árakon történő értékesítés sem probléma, mert az egész világon vannak vevőik. De a multik is ki fognak vonulni, ha nem lesznek elfogadható minőséget produkáló magyar szolgáltató vállalkozások. Mivel a multik léte nagyban függ az őket körülvevő helyi beszállítói ökoszisztémától.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!