Mi értelme van a gender studies szaknak? Van bármi haszna belőle az országnak?
6:
Nyitott kapukat döntesz, ez a szak csak önköltségesen indul.
Egyébként egyetem != szakképzés, a mester szakok meg különösen nem azok. Egyáltalán nem az a feladata, hogy konkrét munkakörökre betanítson, ez a mérnöki szakokra is igaz.
"Ez már a szaktárcák dolga...."
Itt, és most. Egyébkét a szaktárcák kussoljanak! Az egyetem (másutt) autonóm szervezet!
"a tudás _önmagában_ érték. Ha valaki 3-4-5 évet tanul egyetemi szinten, akkor az ezáltal sokkal több lesz, mint előtte. Szerintem ebből az ország is profitál."
Akkor abból is profitál az ország, hogy ha valaki mondjuk nagyon vágja a filmeket, meg a sorozatokat? Vagy mondjuk sci-fi vagy anime fanatikus? Hiszen nekik is nagy tudásuk van az adott területen. Engem például eléggé érdekel a Star Wars meg a Warhammer 40k univerzum, ezért sokkal többet tudok róluk, mint egy átlagember. Ezzel használok a társadalomnak?
Nem! Ezek csak hobbik, amit az ember csak saját örömére csinál, az ezekből származó tudás, ismeretek nem válnak hasznára a társadalomnak. Ezért nem minden tudás hasznos a közösségnek. Az egyetemek meg elvileg azért vannak, hogy olyan szakembereket képezzünk, akik a tudásukkal a társadalom hasznára vállnak, nem? Ez is fenn is áll például a mérnök vagy orvosképzésnél. De a gender studies
esetében nem látom ezt. A "hobbitudás" oktatása nem egyetemre való. Akit érdekelnek a nemi szerepek, sztereotípiák, ezek történelmi alakulása, akkor felőlem nyugodtan foglalkozzon vele, de ne egyetemi keretek között az adófizetők terhére.
"A létjogosultságát meg nem kérdőjelezem meg azok után, amilyen kijelentéseket tettek az újkommunistákhoz közel álló személyek, lásd pl. Ákos."
Mégis kik szüljenek, ha nem a nők? A férfiak nem tudnak szülni. Továbbá az nem nősovinizmus, hogy a szülni nem akaró nők érdekeit a társadalom elé helyezzük?
Adott esetben a sorozatok, filmek ismeretéből is megélhetsz, igaz ez keveseknek sikerül, hiszen írhatsz például kritikákat. A másik oldalon meg ismerek olyan embert, aki elvileg Linux guru, de soha sehol nem hasznosította a tudását pénzért, ma is az anyja nyakán él. De mondhatom példának, hogy a sport egy hobbi, ettől még van sportszervező szak, korabban egyébként volt például színháztörténet szak is, holott az nem színészeket, rendezőket képez, a színház a közönségnek meg szórakozás.
A gender studies meg alapvetően nem hobbi, hanem egy kutatási terület. Nem összekeverendő azzal, mint mikor kocsmai szinten vitatkozol arról, hogy az asszonynak hol a helye.
15: Amikről te beszélsz, az valóban csak a hobbi szint, de ezért senki nem is ad egyetemi diplomát. Ott ennél sokkal szélesebb és egyben mélyebb ismeretekre van szükség annál, mint hogy nagyon "vágd". De bármilyen meglepő, ha jó vagy benne, ebből meg lehet élni.
Baromi szomorú ezt olvasni, mert tulajdonképpen a kultúra létjogosultságát vitatod el. És még az sem tűnik fel, hogy a Star Wars-hoz is csupa ilyen "haszontalan" szakmával rendelkező emberek kellettek, nem pedig orvosok vagy mérnökök.
(Azt meg már mondták, hogy fizetős a szak...)
"ne egyetemi keretek között az adófizetők terhére."
Az "ez a szak csak önköltségesen indul" melyik részét nem érted?
"Mégis kik szüljenek, ha nem a nők? A férfiak nem tudnak szülni. Továbbá az nem nősovinizmus, hogy a szülni nem akaró nők érdekeit a társadalom elé helyezzük?"
Ha egy nő nem akar szülni, nem kényszerítheted rá. Az az ő döntése, illetve a férfié is, de semmiképpen sem a társadalomé. Nem, nem nősovinizmus, hogy nem mondhatod meg másoknak, hogy hogyan éljenek, bármennyire is szeretnéd is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!