Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A Kádár rendszerben vagy a...

A Kádár rendszerben vagy a mai rendszerben volt könnyebb a fiatal generációnak?

Figyelt kérdés
Én most vagyok a 20-as éveim közepén. Jó munkám és tűrhető fizetésem is van. De most készülök megvenni életem első autóját használtan, használt lakásom ki tudja mikor lesz? Ellenben az ismerősi körömben, az ÖSSZES most 60 körüli család aki Kádár idején volt fiatal, sokkal jobban élt. Mindegyiküknek 18 évesen vadonat új motor, 20 évesen vadonat új autó, és legkésőbb 28 éves korukra új építésű emeletes családi házuk volt egyszerű melósként. Sokan 4 év munka után 22 évesen építkeztek, úgy, hogy ebből 2 év katonaság volt, és autó meg motor már megvolt, vadonat új. Nyaralás a TSZ üdülőben,ott 3-szori főtt étkezés ingyen (reggelire pacal stb.) A legundorítóbb, amikor sokuk kérkedik vele, hogy nekik ennyi idősen már mennyi mindenük megvolt, "bezzeg a mai fiatalok". Aztán hogy? hogynem? a rendszerváltás után csórók lettek mindannyian a megszűnő TSZ miatt.. Akkor kinek is volt nehezebb fiatalnak lenni? Az én korosztályom, ahol jó diplomával és 2 nyelvvizsgával is csak álmodhatsz új házról, új autóról?
2016. febr. 21. 14:24
1 2 3 4 5
 11/42 anonim ***** válasza:

A nagyszüleim ugyan ma tisztes körülmények között élnek, de lényegében egyszer nem voltak nyaralni életükben. Másik ágon földbirtokosként meghurcolták őket, a földeket államosították, és ellehetetlenítették azt, hogy pusztán a hivatásukból megéljenek.


Viszont az is igaz, hogy pl. sok családi ház épült a 70-es 90-es évek közt, míg jelenleg éppen az építőipar egy mélypontjából kecmergünk ki épp.


Lényegében az élet olcsóbb volt akkor, nem volt ekkora bizonytalanság a munkahelyeken, viszont cserébe korlátozva volt az emberek szabadsága, és nem igazán voltak olyan értelemben gazdagok, mint pl. most a felső-középosztály és felette. Alacsonyabban volt a szint, de a szórás kisebb volt. (Pld. semmiből nem volt nagy választék, hiába volt az átlagnál jobb kereseted)


Igazából az is belejátszik a képbe, hogy anno korábban kezdtek el dolgozni a fiatalok (sokan már 15-16 éves korukban), korábban házasodtak, illetve valószínűleg ők sem szülői támogatás nélkül vették meg az első autójukat, lakásukat. Már a 80-as évek végén is így volt - sokan 16 éves pályakezdéssel már megteremtették az életük alapjait, mire valaki mondjuk 24 évesen végzett a felsőoktatásban. Az már más kérdés, hogyan fordult a helyzet 10 éven belül.


Szerintem ma nehezebb fiatalnak lenni, mint anno, viszont ami pozitívum, hogy a szülők jobb anyagi támogatást tudnak nyújtani, illetve az utóbbi pár évtized az a korszak, amikor 1 vagy 2 generáció alatt ki lehet törni az alsóbb osztályokból - azaz ha veszünk egy munkás családot, annak egy mai értelmiségi taníttatású generációja 30-35 éves korára már jelentősen jobb körülmények közt élhet, mint elődeik.

2016. febr. 21. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/42 A kérdező kommentje:
Utolsó: "mindenki másnak igen".. ezt remélem az akkori rendszerre érted. Mert ma sokdiplomás több nyelven beszélő ember sem tud építeni, és a kiváló szakmunkás kőműves sem építheti fel saját magának..
2016. febr. 21. 15:18
 13/42 anonim ***** válasza:
Így van az ácsnak lesz a grafikusnak lesz a marketingesnek lesz a jogásznak (nem sztárügyvéd) meg lesz az asztalosnak lesz az ápolónak . Komolyan olyan érzése van az embernek hogy akármit tanul zsákutca egyszerűen semminek nincs jövőbeli realitása mindegyik ilyen épphogy kijön a hónap végére. Amúgy a mekiseknek miből legyen pénze szakmára ha egy szakma is 300 ezerbe kerül? Nyelvvizsga tanulása felkészülés sem ingyen van úgyhogy magának kell gyűjteni.
2016. febr. 21. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/42 anonim ***** válasza:

@13

Tudom, hogy ez kétes válasz, de erre taltak ki egy csomó hitelkonstrukciót (diákhitel, stb.), illetve vannak ingyenes/támogatott képzések is, plusz ösztöndíjak is, ha valaki keres.

2016. febr. 21. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/42 anonim ***** válasza:
A diákhitelt okj ra meg nyelvvizsga felkészülés nem lehet felvenni csak egyetemi képzésre ami amúgy köszönöm szépen évi minimum 300 ezer amit vissza kell majd fizetni feltételezve hogy találok normális munkát. Vagy kezdhetek dolgozni törleszteni meg tanulni egyszerre.
2016. febr. 21. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/42 anonim ***** válasza:

Az 1920-as születésű édesapám átélte az államosítást és a TSZ-be beverést. Láttam rajt hogy lelkileg megviselte hisz az őseink a Honfoglalás óta szabad gazdálkodók voltak. Egyszer aztán megkérdeztem tőle hogy miért nem marad itthon a háztájiban maszekként és miért beszél úgy a kommunizmusról mint ha az előnyös lenne, hisz az idegen munkahely az egyenlő a stresszel és rabsággal. Idézem válaszait: Ha nem lenne kommunizmus akkor ennél sokkal kutyább világ lenne. Ma (a szocializmusban) ő lehet a falu leggazdagabb embere kizárólag a TSZ-ben és a háztájiban végzett szorgos munkájából. De amíg nem volt kommunizmus, vagy ha megszűnne a kommunizmus, onnantól az ország dologtalan dögjei lennének az urak és mi és a többi hasznos munkásember meg szegénynek számítanánk.

Milyen igaza lett. A 90-es évektől beigazolódott.

2016. febr. 21. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/42 anonim ***** válasza:
"...Mindegyiküknek 18évesen vadonatúj motor,20évesen vadonatúj autó,és legkésőbb 28éves korukra új építésű emeletes családi házuk volt egyszerű melósként".Tudod,ez úgy lehetséges,hogy az ismerőseid átb...nak,vagy súlyos problémák vannak a memóriájukkal.Esetleg mégsem egyszerű melósokról van szó.Az tény,hogy munkahelye mindenkinek volt aki dolgozni akart,de ilyen utópisztikus világról szó sem volt,mint amit te írsz.Még vonalas telefonhoz sem lehetett csak úgy egyik napról a másikra hozzájutni,nem vadonatúj autóhoz,emeletes családi házhoz.Panelhoz, tanácsi lakáshoz inkább.De ha józan ésszel végiggondolod,te is rá fogsz jönni,hogy ha valóban ilyen szép és jó lett volna minden,soha nem lett volna rendszerváltás.Annak az időnek az volt inkább az előnye,hogy az alapvető szükségleteket(étel,lakás, munkahely)gyakorlatilag mindenkinek megadta és kiszámíthatóbb volt a jövő.De messze nem volt ilyen ideális,jó élet,mint ahogy ismerőseid állítják.
2016. febr. 21. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/42 A kérdező kommentje:
Pont azért váltottunk mert már nem volt fenntartható a mesterséges jólét nem?
2016. febr. 21. 16:10
 19/42 anonim ***** válasza:

Az egykori szülőfalumban és a mai városi környezetemben jól ismertem az emberek gondolkodásmódját a rendszerváltás éveiben. Úgy lehet mondani hogy megunták a proletárdiktatúrát és többet akartak még annál is. A falusi tetőtér beépítéses házat már szűknek érezték. Nyugati jólétet is és egyebeket is akartak. De ahogy a közmondás szól, aki kapzsi pórul jár. Mert valahogy arról elfeledkezett a tisztelt dolgozó nép hogy a kapitalizmusban már proletárdiktatúra sincs hanem valakiké a gyár, a föld és a tőke, a többinek meg csak a munka és csekkfizetés jut. De mára belátták mert még közmunka is csak protekcióval jut nekik.

Ja és naívan azt is hitték hogy a magyar kapitalizmusban is az lesz az úr aki a legtöbbet és legjobban dolgozik. Nem, a magyar kapitalizmusban már ők sem gázszerelésből és munkából lettek urak:

[link]

[link]

2016. febr. 21. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/42 anonim ***** válasza:
#18:Ez igaz,de az a mesterséges jólét,messze járt az általad leírtaktól.
2016. febr. 21. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!