Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mikor lesz szakmunkás életpály...

Mikor lesz szakmunkás életpálya modell?

Figyelt kérdés
Lehet hallani orvosokról, rendőrökről, tanárokról, ápolókról, mi lesz velünk, akik értéket teremtenek? Nekünk nem jár a fizetés emelés? Az elmúlt 6évben csökkent a fizetésem, és néztem más helyeket is hátha váltani tudnék, de egyszerűen Nincs jobb! Egyre nagyobb számban alkalmaznak már szakmával rendelkezők helyett is olyan embereket, akiknek semmi végzettségük és minimált kell csak adni nekik.. én 10 éve 3 szakmunkással kezdtem, most az elmúlt 6évben csökkent a fizetésem és 3 érettségi végzettségű betanított munkással kell dllgoznom.. -.- gondolom mondanom sem kell, Hogy sokkal több felelősség sokkal több munka, kevesebb pénz! Tavaly betelt a pohár itt akartam hagyni a helyet, de ledöbbentem ahogy körül néztem, mostanában máshol Már ennyit sem adnak meg! Sokat lehet hallani a médiában h rinyálnak a diákok, a tanárok az oktatók, fél millás fizetésel orvosok otthagyják a kórházat.. velünk melósokkal mi lesz? Nem számít Hogy mi állítjuk elő azt a szart amit nap mint nap magad körül látsz??
2016. febr. 3. 22:26
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
81%
Majd akkor, ha nem leszel pótolható egy betanított munkással. Ezt az én teremtem az értéket szöveget meg hagyjuk már...
2016. febr. 3. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
90%

Meddig tartott, ameddig megszerezted a szakmunkás végzettséged? 3-4 év? Mennyit tanultál érte, milyen képességek kellenek a munkád betöltéséhez?

A tanárok azért "rinyálnak", mert miután napi 8 órát az iskolában vannak, hazamennek, dolgozatot javítanak, készülnek az óráinkra, adminisztrálnak. Egy jó tanár naponta 10-14 órát is dolgozik.

És mennyiért?

Ő felel a jövő generációért, éppen azért, hogy a jövőben ne 8 általánost végzett-segédmunkás legyen a többség.

Tudod egyáltalán, hogy egy tanár mennyit tanul, hogy odajusson, hogy egyáltalán taníthasson?

A tanár (az említett orvosok és még néhány réteg mellett) a mai értelmiség, az értelmiség mindig is többet keresett, mint a gyári munkások és jobban élt, mint a jobbágy, majd kisbirtokos réteg.

Majd, ha mindent elvégeztél elmész száz ezerért tanítani, a gyerekek között, akiknek a harmadát körülbelül te neveled, megszólalhatsz.

Az orvosokat meg ne is említsük! Ők azok, akik a legtöbbet tanulnak és ők azok, akiknek esetleg majd életed a kezükben lesz. Nem a gyári munkások fognak megoperálni, megvizsgálni, gyógyszert adni (vagyis adhatnak, de azt hiszem, azzal még inkább rosszul járna a társadalom).

Az EU-ban csak a Román orvosok bére alacsonyabb a magyarokénál. Az említett 500 ezres fizetés amolyan orvosi álom egy orvosnak, mint a közmunkásnak ugyanennyi körülbelül...

Milyen alapon kellene egy szakmunkást megfizetni? Nézd meg társadalmat, a gyereket. Kikből lesznek szakmunkások? Gyenge és közepes tanulókból, minden olyan tanuló szakközépbe/szakiskolába megy, akit gimnáziumba nem vettek fel. És azon kívül?

Persze tök logikus, hogy valaki eredmények nélkül 10-12 évig járjon iskolába (hangsúly azon, hogy járjon), mint aki 20 évig keményen tanul, hogy:

-Általánosban kitűnő legyen.

-Legyenek versenyeredményei, jól szerepeljen.

-Írja meg 80 pont fölé a felvételit.

-Középiskolában is tanuljon keményen, legyen jó átlaga.

-Legyen 400 pont fölött továbbtanulásnál, de az sem baj, ha 500...

-Legyen 2 nyelvvizsgája.

-Szenvedje végig az egyetemet.

-Csinálja meg ennek a gyakorlati részét.

-Dolgozzon napi 10-14 óra szellemi munkát, annyiért, mint amennyiért egy szakmunkás 8 órát dolgozik, de valószínűleg csak álmodni fog egy tanár a szakmunkás fizetéséről.

-Töltsön 40 évet olyan gyerekek között, akiket neki kell megnevelnie.

SZERINTED ÍGY KI LESZ TANÁR?

Senki. Persze, az elit gimnáziumokba lesz tanár. De ki fogja tanítani a hozzád hasonló szakmunkásokat?

Erre a helyes válasz az, hogy néhány évtized múlva senki.

Szakmunkás meg mindig van, nem mindenki fér el az erős gimnáziumokban, egyetemeken.

2016. febr. 3. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
83%

Én elhiszem, hogy ideges vagy, de ha hiszed, ha nem, nem a tanárok, nem az orvosok, és nem általánosságban a diplomások a felelősek azért, mert neked szar a fizetésed.


A szakmunkásképzés jelenlegi helyzetéért elsősorban a tankötelezettség a hibás. Mivel jelenleg 16 éves korig tanulni kell, szakmunkásképzőbe nem elsősorban azok jelentkeznek, akiknek bármi tehetségük, vagy érdeklődésük van az adott szakma felé, hanem azok, akik 14 évesen befejezték a 8 osztályt, tisztában vannak vele, hogy egyetemre soha a büdös életben nem fognak akarni menni, ezért elmennek "kényszerből" szakmunkásnak, hogy "majd ellógok ott még pár évet". Ennek fontos hozománya, hogy a társadalom egyik alappillére helyett egy ülepítőmedence lett a szakmunkásképzőkből, olyanok számára, akik soha érdeklődtek az adott szakma iránt. Ez meglátszik a szaktudásukon is, és nyilvánvalóan a képzetlen munkaerőt senki nem fizeti meg szívesen, illetve a társadalom hozzáállása a szakmunkásokhoz szintén ezt tükrözi.


Persze ezt azok szívják meg rettenetes módon, akik még annak idején normális képzést szereztek a szakmájukban, és tényleg értik is. Világszerte mindenhol alacsonyabb egyébként a fizikai munkások bére, mint a diplomás fizetés, viszont erre itthon rájön még egy lapáttal a minősíthetetlen, balkáni fos életszínvonal miatt. Az eredményt pedig ismered.


De erre nem megoldás az, ha a diplomásokat, orvosokat, tanárokat hibáztatod, mert nem ők tehetnek róla. Én mindig azt szoktam mondani, hogy teljesen mindegy, valaki milyen munkát választ, mindig kell majd valami áldozatot hoznia. Egy tűzoltó, taxis például vasárnap is kénytelen dolgozni, az orvos hasonlóképp, sosincs igazi szabadideje. A diplomások pedig vállalták, hogy 5 évig tanulnak még éjszakába nyúlóan (természetesen nem a link senkiháziakról beszélek, hanem azokról, akik tényleg komolyan veszik), sokszor embertelen szellemi erőfeszítések árán.


Ennek ellenére nem gondolom, hogy az a fizetéskülönbség ami itthon van, elfogadható lenne, de megoldás nem nagyon van rá. Kimehetsz külföldre, ha nem felel meg, vagy megpróbálhatsz továbbtanulni, ha az időd/korod még engedi. Természetesen nagyon nincs rendjén, hogy menekülni kell a rendes fizetésért, de mást nem tehetsz.

2016. febr. 3. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
91%
Soha, mert a szakmunkást nem az állam fizeti, hanem a munkavállaló. Esetleg az előző rendszerbe lehetett volna ilyen, amikor még minden állami kézben volt, de ma már esélytelen.
2016. febr. 3. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
78%

"Nem számít Hogy mi állítjuk elő azt a szart amit nap mint nap magad körül látsz??"


Nem mivel te csak előállítod, ezt egy diplomás mérnök is megtudja csinálni, de azt, hogy megtervezni az a dolgok, hogy működjön szerintem egy szakmunkás nem képes rá.

2016. febr. 3. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
94%
Vagy mondjuk mi lenne, ha az életpálya ökörségek helyett rendes fizetést adnának?
2016. febr. 3. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
83%
Munkásököl vasököl, oda csap, ahová köll! :)
2016. febr. 3. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 A kérdező kommentje:
Nem váltható ki a munkám betanított munkásokkal! A folyamat 4 szakképzett embert igényelne főleg biztonsági okokból, mivel 3 betanított idiótával kell együtt dolgoznom, mert így elég minimáébért fizetni utánzuk ez a vezetőségnek nagyon kényelmes meg jól néz ki, hogy 4 ember kell és van 4 ember, de a munka felét kénytelen vagyok én végezni 4 embert helyett és alig merek rájuk bízni barmit is, mert 30-60naponta így is baleset van -.- persze azért meg én vagyok csasztetve,mert én vagyok köztük a "megfizetett" szakmunkás ember olyan kis csoport vezető szerű.. ne tudjátok meg sok gyárban milyen körülmények között dolgoznak a munkások! Könnyű fotelból, látatlanban ezt mondani, hogy ezt egy egyetemista simán megcsinálná! Megnézem azt az egyetemistát, aki kibír itt alár egy hetet is! Ennyi erővel én is mondhatnám, hogy ne gyertek ezzel az ennyit meg annyit tanultam! Tanulni bárki tud, utána Meg egy irodában pöffeszkedsz életed végéig és bele sem gondolsz közben hogyan születnek eléd a dolgok! Elmondom: olyan fáradtságos munkával, amit soha életedben nem tapasztaltál még, csak prédikálsz róla!
2016. febr. 4. 05:46
 9/22 anonim ***** válasza:
93%

"tanulni bárki tud"


Öö...oké. Akkor miért nem tanultál, és pöffeszkedsz jelenleg is egy irodában háromszor ennyi fizetésért? Nem, nem tud akárki tanulni. Ha tudna, nem buknának ki emberek már a középiskolából.

2016. febr. 4. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
51%

"utána Meg egy irodában pöffeszkedsz életed végéig és bele sem gondolsz közben hogyan születnek eléd a dolgok!"

Szerintem te se vagy képben, mert minden egy irodában születik. A ház amiben élsz, a számítógép amit használsz, az internet. Amiről te beszélsz az a gyártási folyamat ez soha nem lesz egyenlő egy termék születésével. A termék egy irodában vagy egy laborba születik.

" olyan fáradtságos munkával, amit soha életedben nem tapasztaltál még, csak prédikálsz róla!"

Te tapasztald a másik oldalt vagy csak prédikálsz róla? Lehet, hogy fizikailag nem fárasztó, de mentálisan az egy irodai munka is, tudod milyen napi 8-10 órában programokat írni? Amúgy te most mit használsz, hanem egy internetes böngészőt, amit egy irodában állítottak elő.

Amúgy a legfontosabb dolog még mindig az, hogy nem vagy állami alkalmazott, ezért az állam nem tud beleszólni. Amúgy apám is szakmunkásként évtizedekig dolgozott gyárban, megjárta Németországot, esti iskolával letette az érettségit 21 évesen, aztán 40 évesen elkezdte a főiskolát, mert felkérték tanárnak a szakközépiskolában, jelenleg pedig egy multinál dolgozik szakoktatóként. Az érettségit és diplomát is munka mellett szerezte.

Amúgy a legnagyobb különbség az állami alkalmazott és közted, hogy a tanár, rendőr, stb. az ország bármely területén ugyanannyit kapnak, még te lehet, hogy az ország más részén jóval nagyobb fizetést.

2016. febr. 4. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!