Az miért van, hogy a Kádár-korszakban termelékenyebb volt a gazdaság, mint a napjainkban a piacgazdaságban?
Mifelénk érezhetően összeomlott a gazdaság a 2000-es évek közepétől. A '90-es években még megvolt a régi gazdaság, gazdagság. Napjainkra a termelés nullára esett le a térségben, a hazai és külföldi piaci kapcsolatok (Szovjetunió-Oroszország, Lengyelország, Horvátország, s a többi) nullára redukálódtak, tombol a szegénység, sehol nem találni munkát. Régen minden más volt. (Nem egyszer mondták már nekem idősebb lakosok a kádár-kori gazdaságról, hogy ha lezárták volna a határokat, akkor a saját zsírunkban főttünk volna meg, olyan sokat termeltek.)
Mi történhetett ami miatt a 2000-es évek óta csak szegénység a jussa az embereknek? Mi történhetett, ami miatt a nemzetközi piaci kapcsolatok megszűntek? Minek kellett egyáltalán felrúgni a régi kapcsolatokat?
Régen is volt szegénység, de az ehhez képest élhető volt.
Érdekelne, a Kádár-korban mit csináltak jól az emberek, hogy a vidéki gazdaság (ipar, mezőgazdaság) virágzott? Legalábbis mifelénk virágkorát élte a vidék Kádárék alatt.
a kérdés több sebből is vérzik.
most nem térek ki minden részletére, mert már több kérdésben is leírták, többek között én is, hogy a Kádári időkben csak látszat jólét volt.
"Noha a kádárista vezetés ideológiájában élesen szembehelyezkedett a nyugattal, a pártvezetés 1973-tól kezdve rendszeresen kapitalista országokból származó – elsősorban japán – banki hiteleket vett fel a gazdasági hiány pótlására. Ez a fajta kettős beszéd egészen a Kádár-rendszer bukásáig fennmaradt."
"A gazdasági problémák fokozódásával (eladósodás, növekvő nyugati importfüggőség) nőtt a kommunista vezetés bizonytalanság-érzése, mert az 1956-os forradalom nagy tanulságának azt tartották, hogy nem szabad az életszínvonalat csökkenteni. Az 1980-as években az újraerőltetett korszerűtlen iparosítás következtében egyre nagyobb összegeket vontak ki a mezőgazdaságból, az előző évtizedhez képest elhanyagolták az infrastruktúra fejlesztését, csökkent a közlekedés és a hírközlés fejlődése."
"Az 1973-as és 1979-es olajválság, valamint a hitelekből fenntartott (mű)jóléti politika elhúzódó kölcsönhatása miatt 1982-re államcsőd-közeli helyzetbe sodródott az ország. A kiutat a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank kölcsönei jelentették, melyhez azonban Magyarországnak be kellett lépnie a világ két legnagyobb tőkével rendelkező kapitalista szervezetébe, ennek megfelelően 1982-ben IMF, 1983-ban IBRD (a Világbank elődje) tag lett. Az ártámogatások csökkenése miatt az infláció növekedni kezdett. Engedélyezték a magánszektor egyre nagyobb szerepvállalását is. (Például KFT-k és GMK-k alakultak.) A gazdaság elkezdett átalakulni tervgazdálkodásból piaci alapúvá. A lassú változásokat a közvéleményhez képest a hivatalos ideológia alig vagy nem követte. Évente emelkedtek az árak. A lakosság egyre elégedetlenebb lett. Alkoholfogyasztásban és az öngyilkosságok számában az ország vezető helyre került. Az életszínvonal emelkedése megállt."
forrás:
ha a Kádári ideológiát (vagyis a kommunizmust) tovább fojtatták volna, akkor Magyarország már a 90'-es évek elején Görögország szintjére esett volna, vagyis totális államcsőd szélén sodródtunk volna.
tehát annyira nem volt olyan jó, mint ahogy az öregek állítják, ők csak azt látták a Kádár rendszerben, hogy az állam fogja a kezüket, és terelgeti őket mint a birkákat.
jelenleg te, és még a gyerekeid, de merem állítani hogy az unokáid is a Kádár rendszer hitelelit fogják vissza fizetni adók formájában, cserébe azért a látszat jólétért amivel az embereket áltatták a kommunizmus alatt.
Itt Borsodban a bányákat kellett bezárni, mert hirtelen kiderült, hogy nincs is mit bányászni, (bár én csak az Esztramos nevében tudok nyilatkozni), de az is elég fura, hogy egyszerre zárt be vagy 20 bánya, mert pont a rendszerváltás után kifogyott belőlük a szufla (na persze, bármelyik akkori bányamérnök, vájár megmondja, hogy lett volna mit, csak hát a politika).
Szal az elég nagyot odavágott a régiónak.
Na nem baj majd jön úgy is olyan, aki jobban tudja.
Szar volt régen is és most is, más Kelet-Európai államokban is vissza sírják a régi időket és a tömeggyilkos diktátorokat, mint Kádárt és Chauchesku-t.
A baj ott van, hogy csak névlegesen volt rendszer váltás, ugyan azok a vén f#szok ülnek a parlamentben(Fidesz,MSZP)
, akik annak idején még kommunisták voltak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!