Miért mondják az emberek, hogy jobb volt élni a Kádár-rendszerben, mint manapság?
Én a 90-es évek elején születtem, tehát mondhatjuk, hogy nem sok minden volt más, mint a Kádár alatt, sőt valamivel azért jobb, fejlettebb lehetett és erre emlékszem:
-Ha valami elromlott, elszakadt házilag javítgattuk, máig emlékszem a csomagragasztóval ezerszer megreparált mai szemmel életveszélyes 220 V-os vezetékekre, a ragasztgatott kábellel bejövő szemcsés TV-adásra.
-A hűtőszekrény sosem volt tele, volt párizsi, vaj, hétvégén a kirántásra váró hús, pár zöldség és ennyi.
-1998-ban földhöz vágtam magam az örömtől, mert elég drágán szereztünk egy kínai sárga kazettás "nintendót" és egy 386-os számítógépet, mindkettő 80-as évekbeli technológia, miközben osztrák kortársaimnál már ott figyelt a PlayStation és a Pentium internettel
-Maximum a Balatonon nyaraltunk, sátorban, évente egyszer, minden más megfizethetetlen volt, ott is otthonról hozott és ottani boltban vett konzerveken éltünk.
-Gazdaságilag Jobbikos Paradicsomban éltünk, nem nagyon voltak multik, csak kiváló magyar termékek, azaz borzalmas ízű készételek, nagyon alapvető minőségű tej, felvágott stb. drágábban, mint manapság.
Mindezt németországi fizetésből...
Most átlagos keresetet nézve sokkal szegényebbek vagyunk, mégis jobb körülmények között élünk. A boltokban hatalmas választék van, 90-es évekbeli szemmel luxus minőségű, mindenféle országbeli termékek közül.
Alapvető, hogy van internetünk és jó fajta számítógépünk. A 90-es években a kádári örökség és gazdasági pusztulat miatt nem engedhettük meg magunknak a csúcstechnikát.
Évente legalább kétszer fapados repülővel eljutunk akár a Kanári-szigetekre vagy Törökországba is, ahol lehet, hogy olcsó szálláson alszunk és a sarki kebabosnál eszünk, de legalább nem sátorban ázunk-fázunk májkrémet nyalogatva.
Szóval én ebből azt veszem le, hogy most, a 2010-es években a társadalom összes rétegének magasabb az életszínvonala, sokkal közelebb állunk a Nyugathoz, mint a 80-as, 90-es években. Miért gondolják tehát egyesek, hogy jobb volt a Kádár vagy az EU-előtti korszak, és miért akar a Jobbik zárt nemzetgazdaságot?
Sajátos emlékezés a születés előtti időkből. Úgy nagyjából semmi nem igaz belőle. Részben azért, mert csak a hozzá nem értő hasonlít így össze egy időszakot egy 30-40 évvel későbbivel. Részben azért, mert egyéni szokások, életmód nem a társadalom állapotát tükrözi.
Aki feszültség alatti kábelt csomagragasztóval reparál, az önveszélyes, a társadalom nem ilyen.
98-ban már 10 éve nem volt Kádár rendszer, és mindenki azt vett, amit akart és amire tellett.
Aki seízű előre csomagolt egyenételt eszik, nem sok fogalma lehet arról, hogy legalább 10 féle krumpli van, több, mint 100 féle alma, a zöldség zamatos, a húsoknak nincs szükségszerűen tápíze. Vannak elegáns francia sajtok, és ízetlen, gumiszerű magyar sajtok. A piacon kapok saszla és szőlőskertek királynője szőlőt, és otellót a legalább 20 féle csemegeszőlő helyett. A borok most sokkal jobbak.
Külföldre az és akkor ment, aki és amikor akart - persze bonyolult szervezéssel. Ma az megy, akinek pénze van rá - úgy 25%.
Aki soha nem tapasztalt állapotokat hamis adatokból vet össze olyan mai állapotokkal, amelyeket szintén nem ismer, bizony könnyen jut tévútra. A 80-as években is voltak, akik rosszul éltek. Nem minden igényüket tudták kielégíteni, igaz kisebbek (de megalapozottak) is voltak. De akkor is voltak, akik - az akkori korhoz viszonyítva - jól éltek. A legrosszabb és legjobb 10% között néhányszoros volt a különbség. A 2010-es években sokan vannak, akik rosszul élnek, nem az a gondjuk, mikor menjenek a Balatonra, hanem az, mit egyenek este. Sőt, egyenek-e. Ez a réteg ma a társadalom harmada. És vannak akik bármit megengedhetnek maguknak, akár saját helikoptert. Most az alsó és felső 10% között néhány százszoros, az alsó-felső 5% között néhány ezerszeres különbség van.
Én jobban élek ma, de nem a Kádár rendszer miatt éltem rosszabbul (de nem rosszul). És van összehasonlítási alapom vidéken és nagyvárosban. De nem tisztem mások téves nézeteit a helyére tenni.
A hűtőszekrény tartalma magánügy - ma is és régen is. Ma és régen is voltak akiknek "tele volt" és voltak, akiknek "üres".
Régen jobb volt az emberek közérzete, biztonságosabb és kiszámíthatóbb volt az élet.
Azt meg nem mondanám, hogy régen rosszabb minőségűek voltak az ételek, a szüleim szokták emlegetni, hogy akkor például olyan volt az átlagos virsli és felvágott, ami most már felső kategóriásnak számít, mert az átlag termék csak ócska, szójával dúsított vacak.
Azt sem hiszem, hogy az átlag magyar ember manapság évente kétszer jár a Kanári-szigetekre vagy Törökországba. Lehet, hogy ez például a budapestiekre és a Pest megyében élő, havi 400-500 nettóból gazdálkodó családokra tökre jellemző, de az átlagra nem.
A hightech cuccok meg annyira nem hiányoztak, ugyanis az emberek nem tudták, hogy az milyen és akkor ugye nem is hiányzik.
Szóval ezért gondolják úgy, hogy akkoriban jobb volt.
Mert akkor az átlag embereknek jobb volt. Nem csak megéltek a keresetükből, hanem tudták taníttatni a gyerekeiket, tudta házat építeni, lakást venni, időnként üdülni menni.
Igaz, hogy a boltokban nem volt akkora választék, mint most, de meg volt minden, ami valóban szükséges volt. Nem volt annyi gagyi termék, mint amennyi most van. A mamámnak van 40 éves TV-je, ami még ma is működik. Most jó, ha egy drága TV kibír 5-6 évet. A csúcsminőség is hamar tönkre megy manapság.
Akinek most átlagkeresete van, (nettő 100-120.000.- Ft) az hó végén már nem biztos, hogy tud kenyeret venni. Ha te évente kétszer eltudsz repülni a Kanári-szigetekre,
akkor NEM átlagjövedelmű vagy, hanem igen magas jövedelmű.
A társadalom nagyobb részének rosszabb. mint a 90- es években volt. Kb. 1,5 2 millió azok száma,akiknek jobb. A többi vagy éppen megél, vagy csúszik lefelé.
Mindenki a tapasztalatai alapján ítél, és nem a propaganda alapján.
lehet, hogy nem volt ekkora luxus, de ekkora különbség sem volt anyagilag az emberek között
amikor mész a városban és azt látod, hogy valaki koldul vagy éppenhogy ételre van pénze, míg a másik a 10 millió Ft-os autójával parkol a mozgássérült parkolóban leszarva a büntetést
na ilyen sem volt abban a rendszerben...
Van pl. a fagyasztott hasábburgonya. A 90-es években bárhogy próbáltuk megsütni, mindig összeégett szar állagú volt stb. a Mekis krumpli ahhoz képest ínyencség volt. Most meg megvesszük a TESCO-ben a legszarabb lengyel krumplit és olyan jó, mint a McDonald's-i.
Hol jól kereső az, aki évente kétszer meg tud engedni magának egy 20000 forintos repjegyet? Aki nem napról napra élő minimálbéres és nem hitelből villog az új tévével simán eljuthat ilyen helyekre.
Nem tudom ti milyen környéken éltek, én pesti vagyok bár nem belvárosi, és azt látom, hogy dugig vannak a plázák, kajázdák, mindenkinek max 10 éves nyugati autója van.
Múltkor az volt a csúcs, amikor a LIDL-ből kijöttem, kért a csöves pénzt, adtam neki egy sajtos kiflit, erre a földhöz vágta, merthogy ő piálni akar. Ja bocs, mi nem dobunk ki kaját pedig nem mások jóságából élünk meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!