Hogy tarthatja bárki normálisnak a többkulcsos adózást?
Minap beszélgettünk erről egy baráti társaságban, és páran felvetették, hogy szerintük a többkulcsos jövedelemadó igazságosabb. Én meg először nem akartam elhinni, hogy komolyan gondolták.
Azzal az alaptétellel szerintem senki nem vitatkozik, hogy aki többet keres, az járuljon is hozzá nagyobb mértékben a teherviseléshez. Oké, tiszta.
Épp ezért százalékos az adó. Nem úgy van, hogy mindenki bead mondjuk 30.000-t, hanem mindenki a keresete fix százalékát. Így értelemszerűen aki havi 1 milliót keres az többet adózik, mint aki havi 100 ezret.
Ez így igazságos szerintem.
De aki többet keres, attól vegyünk el százalékosan többet? Milyen alapon???
Ennyi erővel legyen minden gépjárműre 40% az ÁFA, mert akinek annyi pénze van, hogy kocsit vesz, az adózzon csak többet. Az ingatlanokra meg mondjuk 50%-a.
Nonszensz.
Nem is tudom, ez a többkulcsos adózás körülbelül annyira abszurd dolog, mintha érettségi előtt azt mondanánk, hogy mivel fiam Te végig ötös voltál matekból, ezért neked nem 80%-tól lesz jeles az érettségin, hanem 90%-tól. Végül is így igazságos, így lesznek egyenlőek az esélyek, nem?
"Aki br. 100 ezret keres, annak 65,5 ezer Ft marad, míg a br. 1 milliós fizetésűnek 655 ezer Ft."
Hmm én fizetek 34500 Ft adót, a mocskos gazdag meg 345000 Ft-ot. Hát miért nem a dupláját? Hát minek neki annyi pénz? Minek neki a BMW mikor az opel is tud gurulni? Mocskos zsidó, takarodjon el Mo-ról, ők viszik romlásba az országot! Sőt nekem egyáltalán miért kell bármit is fizetnem? Nem tanultam, nem vittem semmire az életben, miért nem jár nekem minden ingyen? Csináltam 2-3 gyereket is a csodás fizetésemre, fizetniük kéne ezért nekem, hát nem hagyom kihalni a magyarságot!
Az a gond kedves kérdező hogy te burkoltan feltételezed hogy mindenki annyit keres amennyit dolgozik.
Nem.
Egy üzletember alapvetően a többszörösét keresi annak mint mondjuk egy mérnök. Pedig egyáltalán nem kell érte többet tanulni, és a munka közben sem kell többet dolgozni. Ugyanakkora energia befektetéssel elérhető mindkét állás, és mindkét munkakör betöltése kb ugyanakkora energiát igényel.
Az lenne az igazságos ha amennyi energiát valamibe belefektetsz, annyi pénzt kapsz. De ez a a valóságban nincs így, a fizetésed ezek kívül függ:
-az adott munkakör munkaerőpiaci keresletétől
-az adott munka során termelt termékek hozzáadott értékétől.
Ezek a tényezők nem tőled függnek, nem igazságos ha azért büntetnek TÉGED , és kapsz kevés fizetést, mert sokan vannak rajtad kívül akik azt a munkát még el tudnák látni, de az sem igazságos ha azért kapsz te kevesebbet, mert mondjuk orvos akarsz lenni, és nem informatikus.
Viszont egy olyan rendszerben ahol mindenki annyit kereshet amennyi energiát a munkájába fektet, egy nagyon egészségtelen, és feltehetőleg fenntarthatatlan gazdasági szerkezet alakulna ki, ugyanis nem lenne elég magas hozzáadott értékű munkát végző ember, de még ennél is súlyosabb lenne, hogy a munkaerőpiaci eloszlás teljesen független lenne a munkaerőpiaci kereslettől, tehát a hiányszakmákban mégnagyobb hiány keletkezne, azon szakmákbból ("divatszakmák") ahol pedig már most is túlkínálat van, ott ez a túlkínálat brutális méreteket ölthet... Hogy adsz mindnek munkát?
A többkulcsos adó erre van, hogy a munkaerőpiaci realítások és az igazságosság között valamifajta középutat találjanak.
Emlékszünk-e arra, hogy miért is volt a Fidesz szerint szükség az egykulcsos adóra? A gazdaság "kifehérítése" miatt. Továbbá a támogatóik kiemelték, a fentebb is említett munka "ösztönzését", tőkét hozhat az országba. No meg az, hogy a borzasztóan gazdag színészek nem menekülnek el Oroszországba, ha 90% fölé megy a jövedelem adó. Legalábbis akkor, 2010-ben ezek voltak a vélemények.
Az adózás jellege mellett mindenképpen szerepel a mértéke is: ezt valamiért mindenki kifelejti. Az adóterheket lehet csökkenteni, felesleges adónemeket eltörölni, ha eltöröljük velük a felesleges kiadásokat is, például a nemzeti konzultáció intézményét. Emiatt mindkettő lehet működőképes, csak köré kell építeni egy józan gazdasági stratégiát, ami jelenleg nincs.
31-es! A br. 100 ezer forintot keresőnek 65,5 ezer helyett 75,5 ezret, a br. 1 milliós pedig 655 ezer helyett 605 ezret vigyen haza.
A minimálbéresnek 10 ezer forint áldás, míg az 1 milliós fizetésű annyira nem fog beleroskadni.
"Nem tanultam, nem vittem semmire az életben"
Ez így nem teljesen igaz. Ismerek egy embert, aki nagyon jó varrónő, és egy cégnél dolgozik Magyarországon - havi nettó 70 ezret visz haza. Nemrég ez a cég megkereste, hogy Németországba keresnek varrónőket, és ennek a fizetésnek az 5-szörösét vihetné haza.
Tehát akiket most - úgymond - "lesenkiztél", azok közül elég sok embert megbecsülnek jó fizetéssel külföldön. Pl. egy itthoni orvos keres kb. nettó 200 ezret, míg külföldön 1,2 millió forintot keresne.
"Nem tanultam, nem vittem semmire az életben, miért nem jár nekem minden ingyen?"
Ez az igazi proli mentalitás, aki csak idáig jut el a gondolkodásban, hogy a fizetés a tanulástól függ, rohadtul nem függ tőle! Egy egészségügyben dolgozónak messze nagyobb tudással kell rendelkeznie és nagyobb felelősséget vállalnia mint egy kőműves-hidegburkolónak, melyiket fizetik meg jobban? Szóval ezt a mérhetetlenül ostoba a tanulás=jobb fizetés dumát dobjuk már ki a p.csába!
"Szóval ezt a mérhetetlenül ostoba a tanulás=jobb fizetés dumát dobjuk már ki a p.csába!"
Pedig igy van. Nyilvan lehet szelsoseges peldakat hozni, de attol meg az atlag ez. A diplomasok atlagfizetese magasabb mint a nem diplomasoke, es a korukben a munkanelkuliseg is joval alacsonyabb.
Az egeszsegugyben az allam mint nagy foglalkoztato erosen torzitja a piaci viszonyokat.
"A diplomasok atlagfizetese magasabb mint a nem diplomasoke, es a korukben a munkanelkuliseg is joval alacsonyabb."
Csak az a baj, hogy ez nem igaz ebben a formában! Ráadásul kevered az okot meg az okozatot! A "diplomás"-ok jelentős része ugyanis nem a diplomájáért kapja a fizetését! Általában véve ki lehet jelenteni, hogy dipiseknek jó ha fele dolgozik olyan területen, amihez a diplomájuk tényleg kötődik.
Fordítva ülsz a lovon, nem azért keresnek jobban mert diplomájuk van, hanem mert jók a képességeik! Mivel jók a képességeik ezért van diplomájuk is!
Ugyanígy nem igaz a diplomás munkanélküliség körében alacsonyabb a munkanélküliség dolog sem. Nem a diplomától alacsonyabb, hanem azért mert rugalmasabban képesek alkalmazkodni a munkaerőpiac elvárásaihoz, de ez akkor is így lenne, ha nem lenne felsőfokú végzettségük.
Szar dolog kimondani, de a tanulás senkit sem emelt ki sehonnan és nem adott neki jobb fizetést. Aki diplomával jobban keres, az jobban keresne diploma nélkül is.
Amúgy ezt is rengeteg torzító hatás befolyásolja, például a "társadalmi tőke", ahogy manapság illik nevezni, azt, hogy kit hová tesznek be az ismerősök, rokonok.
A piaci verseny nem működik az eberek között, és tényleg az, hogy tanulástól jobb lesz az életed, az csak egy tündérmese, amit a valóság nem igazol csak arra való, hogy legyen mit mondani a gyereknek, mikor földhöz vágja a matekfüzetet!
Teljesen zavaros es ertelmetlen a gondolatmeneted.
"Szar dolog kimondani, de a tanulás senkit sem emelt ki sehonnan és nem adott neki jobb fizetést. Aki diplomával jobban keres, az jobban keresne diploma nélkül is. "
Hulyeseg. Eleve egy csomo melot nem kapsz meg szakiranyu vegzettseg nelkul.
A kiemelkedesre a legjobb lehetoseg a tanulas, nem egy peldat tudok erre mondani, kozte a sajatomat is.
Kedves kérdező!
A többkulcsos adórval kapcsolatban szeretném egy kicsit kiegészíteni a fent említetteket, mert nem pontos így a dolog.
A progresszív jövedelemadózást a világ nagy része kb. 100 éve a következő miatt vezette be:
A dolog lényege, hogy nem önmagában tekintendő az szja, hanem a többi adónem részeként. Főleg az ÁFA. Illetve fontos a jövedelem felhasználásnak a mértéke is.
Nézzünk egy kis példát:
Gábor, alacsony keresetű, ő keres 100 000 FTot. Legyen most az egykulcsos szja 10%.
Tehát 100 000 FT-nak a 10%-át leadózza, így hazavisz 90 000 FT-t. 90000 FT nem sok pénz, az egészet elkölti rezsire. Nem vagy, csak jelentéktelen mértékben tud megtakarítani. (Ezt vették észre anno, hogy az alacsony keresetűek mindent elköltenek).
A példában legyen az ÁFA 20%. Tehát Gábor elmegy és a boltban elkölti a 90 000 FT-ot, aminek a 20%-a (18000 FT) szintén adó.
Így Gábor keresett 100 000 FT-t, elköltötte mind, így összesen 10000+18000=28000 FT-t adózott az államnak. A keresete 28%-át.
Éva magas keresetű, ő 1 000 000 FT-t keres. Ebből ő 10%-os szja után hazavisz 900 000 FT-t.
Ő viszont - és itt a lényeg - NEM KÖLTI EL AZ EGÉSZET. Többet költ, de ugyanúgy 3 zsömlét eszik meg reggelire, így ő 300 000 FT-t költ. A többit pedig megtakarítja, vagyonosodik, neki a hónap végén is van a számláján pénz.
A 300 000 FT 20%-os áfája 60 000 FT.
Ugye Éva keresett 1 000 000 FT-t, amiből kifizetett 100 000 FT szjat, és 60 000 FT áfát. Összesen 160 000 FT-t fizetett az államnak. Ez a keresete 16%-a.
Gábor a keresete hány %-át adta az államnak? 28.
Éva pedig csak 16!!!
Ugye, milyen érdekes?
Azért kell progresszív szja, mert pontosan az egykulcsos szja torzítja a közteherviselést. Pontosan az egykulcsos szja az igazságtalan.
Ha teljesen értelmetlen és zavaros lenne, akkor nem tudnál belekötni, nem igaz?
Tehát érthető számodra, amit írok, csak nem tetszik! :-)
Nem mondtam, hogy bármilyen munkakört be lehet tölteni szakképzettség nélkül, azt mondtam, hogy a "papírgyűjtés" önmagában semmit nem ér. Ha nincsenek meg bizonyos készségei és kompetenciái valakinek, akkor el sem jut bizonyos végzettségekig, és valójában a munkaadó ezeket a készségeket és nem a tudást keresi! Jelenleg úgy a diplomás állások fele mindenféle felsőfokú végzettség nélkül betölthető volna, csak a társadalmunk ilyen "papírfetisiszta" és miután akár egy évtizedet is elvesznek valaki életéből sajnos sokan egyfajta Stockholm-szindrómában szenvedve védik a tanulást (mint te)és annak tulajdonítják a sikerességüket, miközben nem amiatt van.
De ha ettől eltekintünk még így eszméletlen torzító tényezők vannak, a munkaerőpiac ugyanis nem működik rendesen! Elvileg logikus döntéseknek kellene irányítaniuk a munkaadókat és a munkakeresőket, miközben a legtöbb állás már előre le van zsírozva valakinek!
Egy személyes történet, egyik multi szállítmányozási cégnél kerestek fuvarszervezőket, nekem semmiféle logisztikai végzettségem nincs, mégis egyszer csörög a telefonom, hogy ha érdekel menjek el hozzájuk, mert elintézik, hogy én kapjam az állást! Csak így! Elintézik, tudod miért? Azért mert világ életemben érdekelt a tömegközlekedés és nem egyszer kisegítettem a volánosokat fordaszervezésben, menetrendek optimalizálásában stb. márpedig az egyik volános főnök beajánlott ehhez a szállítmányozási multihoz, csak úgy jó szándékból meg ismeretségből! Természettudományos végzettségem van, nem logisztikai!
Tehát lényegében véve a s.ggem alá toltak volna egy olyan állást, amihez semmiféle végzettségem sincs, és nem mellékesen zavaróan jól fizetett volna, főleg egy kezdőnek! Egyébként mondanom sem kell, nem fogadtam el.
Mások ölnének egy ilyen munkáért (meg sokan eleve úgy mennek ilyen területre, hogy közgaszdász dipi logisztika szakiránnyal meg logügyintéző OKJ tanfolyam mellé) ez a fickó meg felvett volna engem, azért mert azt mondták neki, hogy jó szervező vagyok és be is nyalta! Nem várt el semmilyen papírt, meg a nyelvvizsgáimat sem kérte volna el. Csak így bemondásra felvett volna.
Akkor meg mi a francnak nyúzzák el sokan az ilyen-olyan egyetemeket, ha én ugyanúgy alkalmas lettem volna rá egy olyan végzettséggel, aminek köze nincs a területhez.
Ezek után papolj nekem arról, hogy jól működik a munkaerőpiac, hidd el én lennék a legboldogabb, ha működne, de nem működik! Csókos-koma-jóbarát, az számít!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!