A többkulcsos adó miért jelent arányos közteherviselést?
"Na jó, de hol vannak ezek a szuper gazdag emberek, akik pénzüket fizetésként kapják? Mert ha mondjuk cégben fizetik ki őket, akkor be vannak jelentve minimálbérre azt annyi volt..."
Pont az ilyen esetek miatt van ugye adóhatóságunk, hogy ezt ne tehessék meg. Csak hát nálunk is a kisembereket folyamatosan vegzálják, a szupergazdagokhoz meg hozzá sem nyúlnak.
Az adótörvény úgy kezdődik, hogy leírja az adózás célját. Úgy látom, ezt kevesen olvasták, még kevesebben értik.
Az adó célja kettős. Egyfelől az államháztartás bevételi forrása. Már ez önmagában is meghatározza, milyen adórendszer célszerű. Mert az állam által kitűzött célok teljesítéséhez szükséges fedezetet be kell szedni. Elég gyakori, hogy ez már elég ok a többkulcsos adóhoz, ugyanis más módszerrel nem lehet annyit beszedni.
De van egy másik legalább ennyire fontos célja is az adónak. A szerkezete és szabályai társadalmi mozgásokat befolyásolnak. Ha egykulcsos és alacsony, a fogyasztást és megtakarítást ösztönzi és nem hatékony, továbbá kevés. Ha ugyanígy magas a kulcsa, akkor egyes rétegeket lehetetlen helyzetbe hoz, aminek további rendkívül káros és főleg drága következményei lesznek. Ha többkulcsos, akkor arányosabb tud lenni mindenki számára. Ilyen nehéz gazdasági helyzetben lévő országokban alkalmaznak, minél rosszabb a gazdaság, annál jobban széthúzva. Ez nem lehetetleníti el az alsóbb rétegeket, és csak a gazdagabbak megtakarításait csökkenti, viszont felpörgeti a gazdaságot (ha jól csinálják). Minél inkább gazdagabb egy állam, annál inkább megengedheti magának, hogy közelítsen az egy kulcs felé. Mert a kulcs a gazdaság szerkezetét és ezáltal teljesítőképességét szabályozza.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!