Magyarországon a fizetésekhez képest miért ilyen brutál magasak a tandíjak?
Az átlag magyar fizetés kb 100-120 ezer FT kb.
Az átlag egyetemen a tandíj viszont 110-150ezer FT. Rengeteg diáknak ha tanulni akar, muszáj felvennie a diákhitelt, amivel a nagybetűs életet egy tetemes adóssággal fogja kezdeni.
Viszont például a szomszédos Ausztriában:
Igaz, már nincs tandíj, de amíg volt (és ha valaki kicsúszik az időből, akkor fizetni kell félévenként) az átlag 1500-2000eurós fizetés mellett csupán 320 euró a tandíj !!Ami kb 100ezer FT. Szaktól függetlenül.
Hogyan lehetséges ez, hogy Ausztriában, ahol a fizetések 4-5szörösek, a tandíj is kevesebb? Nálunk a jogi egyetemen a tandíj 175ezer FT félévenként, ami kb 560 euró.
Ha már mindenképp tandíj kellett, akkor miért nem a fizetésekhez igazítják? Sokan emiatt már a középiskolát is külföldön kezdik, vagy be se adják itthon a jelentkezést az egyetemre, hanem egyből külföld.
Miért van ez?
Hát emberek én nem tudom... Non-stop megy a sírás, hogy jajj a tandíj így meg úgy. Mi kb 110en vagyunk az évfolyamban ebből KETTEN vannak fizetősön. Azt meg végképp nem értettem soha, hogy miért kell azon kiakadni, hogy az állam nem támogatja a munkanélküliek meg a mekis kiszolgálók képzését. Olyat kell tanulni, amiből hiány van, ott van államilag támogatott hely. Jaaa, hogy az nehéz, meg az olyan szakokon tényleg tanulni kell? Hát az élet már csak ilyen mostoha.
Kérdező a 100ezres tandíj nem hogy brutál magas, kifejezetten alacsony. Az én szakomon 800ezer egy félév, az már azért izzasztó.
Amúgy a kérdésed tulajdonképpen értelmetlen, nem a fizetésekhez mérik a tandíjat. A tandíj az ami, a tanulásod illetve a taníttatásod díja. Az a tanárok fizetése, a felhasznált eszközök ára, az épületek fenntartásának ára, a takarító néni fizetése. Olyan hogy ingyenes oktatás nem létezik, csak az a kérdés hogy adott helyen az állam mennyit vállal át belőle.
Csak helyettem kifizet az állam 5 év alatt kb 8milliót, sose jutna eszembe még azért sipákolni, hogy de miért nem fizeti a koleszt meg a könyvet meg a radírt is.
Azt a hülyeséget, hogy "azt kell tanulni amire kereset van" ideje lenne kiverni a fejekből. Az emberek többségéből sosem lesz mérnök-, programozó-, sem orvos, akkor sem, ha a fejéhez tartasz egy pisztolyt. Egyszerűen a többség nem alkalmas ezekre a szakmákra.
A magyar oktatást (felső-, és közoktatást egybevéve) pedig teljesen jól tükrözi a magyar társadalmat. Ahol az amúgy is kritikán aluli oktatást még mélyebbre le lehet zülleszteni és, ahol ezt egy komplett társadalom szó nélkül végignézi, sőt még támogatják is ott nagyon nagy gondok vannak fejben.
A fizetéseknek pedig igen is sok köze van a felsőoktatáshoz. A diákhitelt általában az adott személy a későbbi fizetéséből fogja finanszírozni. Na már most egy olyan országban ahol pár szakmát eltekintve, orosz rulettet játszol akkor amikor próbálod előre megtervezni a jövőd valószínűleg valami nincs rendben. Mindenki jött a külföldi tandíjakkal, lehet, hogy sok külföldi országban jóval nagyobb a tandíj. Azonban külföldön nem kell 1000x átgondolnod, azt, hogy felvedd a diákhitelt, mert tudod, ha elvégzed az egyetemet akkor lesz majd biztos munkahelyed amiből tudod majd utólag fizetni. A járulékos költségeket pedig diákmunkából lazán lehet finanszírozni.
Ezzel szemben Magyarországon fogalmad sincs, hogy mit hoz a jövő. Semmi biztosításod nincs arra, hogy, ha elvégzed az egyetemet lesz munkahelyed és akkor a fizetésről még nem is beszéltünk. A diákmunka tekintetében, Magyarországon a diákmunkák többsége alulfizetett, abszolút, de nem rugalmas és egy normál szak mellett megterhelő.
Persze ez mind csak panaszkodás, a jelenlegi helyzetben a felsőoktatás előtt állóknak egyszerűen méregleni kell és mindent számításba kell venni, ez van.
mert ez magyarország.
itt minden magas a fizetésekhez képest. az, hogy bulgária és románia gazdaságilag lehagyott minket, és oroszországgal meg afrikai országokkal versenyzünk, magáért beszél.
de a java még hátra van: "illebárils demokrácia" (ejtsd: diktatúra). példaképek: oroszország, kína, india, törökország. épp csak északkorea maradt ki. ez magyarország jövője.
1:
ez nem igaz, a legtöbb európai országban ARÁNYAIBAN sokkal több a kereset és kevesebb a kiadás.
kérdező:
ez a kolbászkerítés szindróma. csakazért is megmondják hogy kint se jobb meg jobbanteljesít. az emberek többsége inkább elmenekül a valóság elől, mert kényelmesebb.
3:
"Angliában 7000-13000 font a tandíj 1 évre! "
nem is nettó 148e huf a kereset.
4:
pontosan ez a cél. tanult ember esetleg értelmes is, értelmes ember meg nem dolgozik semmi pénzért vakulásig és szavaz populista pártokra. hanem útlevéllel szavaz. ezért tiltotta be a kormány a kivándorlást(az euban!). csak idő kérdése a határzár.
"A magyar oktatást (felső-, és közoktatást egybevéve) pedig teljesen jól tükrözi a magyar társadalmat. Ahol az amúgy is kritikán aluli oktatást még mélyebbre le lehet zülleszteni és, ahol ezt egy komplett társadalom szó nélkül végignézi, sőt még támogatják is ott nagyon nagy gondok vannak fejben. "
már itt veszett ügy, nem véletlenül élnek 1millióan angliában.
"Az emberek többségéből sosem lesz mérnök-, programozó-, sem orvos, akkor sem, ha a fejéhez tartasz egy pisztolyt. Egyszerűen a többség nem alkalmas ezekre a szakmákra. "
Tök jogos, ebben teljesen igazad van. De akkor erre az a megoldás, hogy olyan szakokra áramlanak tömegesen amiről már akkor tudják, hogy semmit nem ér, hogy nem lesz vele munkájuk, amikor megjelölik felvételikor? Felőlem az megy bölcsésznek aki akar, csak aztán ne sírjon, hogy se munka se pénz, meg jajj-jajj a gonosz kormány meg a gonosz állam.
Ebben igazán csak az a szörnyű, hogy amíg belefulladunk a töri tanárokba, addig nem lehet találni egy jó villanyszerelőt, egy jó ácsot, egy jó kertészt. Persze ez a mi hibánk, hisz képmutató kis társadalmunkban, ha nincs egy fecnid róla, hogy láttál már belülről egyetemet, akkor nem is vagy ember.
3:
"Angliában 7000-13000 font a tandíj 1 évre! "
nem is nettó 148e huf a kereset.
Nem. De míg otthon 148 ezer forint a netto kereset, és 110-150 ezer forint, akkor az angliai esetben
7000-13000 font a tandíj és a netto átlagkereset 1200 font.
Amíg otthon egy albérletért fizetsz 50-60 ezret, itt kint egy albérlet 700-1000 font.
Azért nem árt néha utána nézni, hogy bár lehet több a bér külföldön, de a bérekhez képest több a kiadás is.
A nyugati élettel kapcsolatban sokan csak a magas fizetéseket látják, a jóval magasabb megélhetési költségeket nem. Az ugyanis nem fér bele az általuk elképzelt, idealizált világba. Angliában élek már egy ideje, látom amit latok. Az fizetés/tandíj aránya Magyarországon kedvező.
Magyar: átlagfizetés: 150 nettó, átlagos tandíj: 150 ezer. Azaz 1 tanév költsége 2 havi átlagbér.
Anglia: átlafizetés: 1600 font nettó. Átlagos éves tandíj: 9000 font. Azaz 1 tanév költsége 5,5 havi átlagbér.
Aztán a lakhatásról is szeret a többség hallgatni.
550 font a lakbérem, 175 font a rezsim, 250 font kell bevásárlásra, 150 szórakozásra, utazásra, kocsi fenntartásra pedig 200 font havonta. Ez egy normál életvitel.(közepes méretű angol város) Persze aki egy kis lyukban lakik, csak alszik és dolgozik, az azt hiszi hogy nyugati módon él, pedig közel sem. Ők csak nyugaton élnek, keleti módon. A kivándorlásnál a negatívumokat, magas költségeket senki nem nézi.
Ja, de Angliában ott a kedvező diákhitel, amit csak akkor kell fizetned, ha végzés után elértél egy bizonyos kereseti szintet. Ellenben itt Magyarországon hiába van hasonló diákhitel, ha végzés után az sem tudod, hogy lesz-e munkád, ha pedig lesz is akkor pedig fogalmad sincs, hogy milyen fizetésed lesz (eltekintve a mérnököktől és az informatikusoktól), ez pedig még csak a mostani helyzet.
A magyar gazdaság pedig jelenleg is folyamatosan hanyatlik és nagyon gyenge lábakon áll. A forint árfolyama sem hiába szállt el, a látszat simításokkal pedig csak egy ilyen keretén társadalmat lehet megvezetni.
Ilyen országban semmire sem lehet alapozni.
A szakmunkásnak pedig nem csoda, hogy senki sem megy (amúgy ez sem teljesen igaz). Én vidéken élek és itt a szakunkások többsége gyárakban dolgozik, mert szinte csak feketén lehetne elhelyezkedni, ha egyáltalán van munka. Rengeteg korombéli akik szakmunkás iskolába mentek, gyárakban tengődnek vagy idénymunkákat vállalnak csoportosan külföldön.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!