Magyarországon a fizetésekhez képest miért ilyen brutál magasak a tandíjak?
Az átlag magyar fizetés kb 100-120 ezer FT kb.
Az átlag egyetemen a tandíj viszont 110-150ezer FT. Rengeteg diáknak ha tanulni akar, muszáj felvennie a diákhitelt, amivel a nagybetűs életet egy tetemes adóssággal fogja kezdeni.
Viszont például a szomszédos Ausztriában:
Igaz, már nincs tandíj, de amíg volt (és ha valaki kicsúszik az időből, akkor fizetni kell félévenként) az átlag 1500-2000eurós fizetés mellett csupán 320 euró a tandíj !!Ami kb 100ezer FT. Szaktól függetlenül.
Hogyan lehetséges ez, hogy Ausztriában, ahol a fizetések 4-5szörösek, a tandíj is kevesebb? Nálunk a jogi egyetemen a tandíj 175ezer FT félévenként, ami kb 560 euró.
Ha már mindenképp tandíj kellett, akkor miért nem a fizetésekhez igazítják? Sokan emiatt már a középiskolát is külföldön kezdik, vagy be se adják itthon a jelentkezést az egyetemre, hanem egyből külföld.
Miért van ez?
" Sokan emiatt már a középiskolát is külföldön kezdik,"
aki ki tud menni középiskolába külföldre, az bizony nem átlagos család, biztos nem 100.000 Ft-ot keres a szülő!
Azt ne feledd, hogy Nyugaton lehet sok helyen nincs tandíj, de a lakhatás, közlekedés, szórakozás a többszöröse a magyar áraknak. Minimálbért vagy környéki bérből Nyugaton sem vagy előbbre, mert több a pénz, de több is megy el megélhetésre.
Egyáltalán nem magasak a tandíjak.
élelmiszer nem sokkal drágább, ez igaz. viszont minden más drágább. és akkor mondok ellenpéldát is!
Angliában 7000-13000 font a tandíj 1 évre! nem lehet általánosítani. a te szüleid biztosan nem minimálbért, vagy kicsivel többet keresnek, akinek külföldön tanul a gyereke, az hőbörög legjobban a megélhetés miatt, holott egy külföldi egyetem nem olcsó!
"Sokan emiatt már a középiskolát is külföldön kezdik"
Ugye ezzel vicceltél?
A fiam Angliában tanul
19 éves korig ingyenes az oktatása. De amint betöltötte, és függetlenül attól, hogy hány év van még hogy leérettségizzen vagy a szakmai vizsgáját letegye már fizetni kell.
Érettséginél a fiamnak volt 1 éve még. Ezért az 1 évért 1200 font díjat fizettünk, + 2* 80 font vagyis 160 font vizsgadíjat. Vagyis 1 évre 1360 font volt 1 év.
Jelenleg technikumi iskolát kezd el szeptembertől ami évi 8000 font. Az iskola 3 éves.
Ja, és messze magasabb mint egy átlag fizetésnél kifizesse az ember...
"Rengeteg diáknak ha tanulni akar, muszáj felvennie a diákhitelt, amivel a nagybetűs életet egy tetemes adóssággal fogja kezdeni."
Ha tanulni akarsz, és nem vagy tökhülye, akkor felvesznek államira(talán pár szak van, ahol nincs állami, de jogon akad), és egy forintot sem kell fizetned. Sőt még kapsz (tanulmányi/szociális) ösztöndíjat is.
6-os! Te el is hiszed, amit írsz? Már az egyetem kezdésekor a jegyzetek közel százezerbe kerülnek. Ösztöndíjat sem kap annyit, akit államira vesznek fel, hogy abból fedezni tudja koleszt, a kajáját, a jegyzeteket, ay haza utazás költségeit. Ha otthonról nem tudják támogatni, akkor vagy éhezik, vagy ha tud, elmegy diákmunkára. Ez viszont a tanulás rovására megy. De aki pl. orvosira jár, az nem is tud mellette munkát vállalni.
De hol alacsony a szülők jövedelme, és van 2-3 gyerek, azoknál már a középiskolai évkezdés is nagy érvágás.
A kérdezőnek: itthon csak az a fontos, hogy a jómódúak gyerekei tudjanak tovább tanulni.
A jó és élhető társadalom alapja a minőségi és mindenkinek elérhető oktatás. Magyarország ettől még eléggé távol van, és nem is nagyon célja, hogy közelebb kerüljön. Ez tény. De azért vannak (vagyis voltak, mert én 10 éve kezdtem az egyetemet) jó dolgok is.
Az én tapasztalataim:
12 félévet tanultam államin, változó ösztöndíjjal, volt, hogy semmit nem kaptam, volt, hogy 100.000-et havonta. E mellé járt jegyzettámogatás és ingyenes féléves bérlet a helyi közlekedésre.
Drága volt viszont az utazás, és az ott lakóknak az albérlet is. A kollégium valamivel olcsóbb, de legtöbbször koszos, hangos, és értelmetlen szabályokkal teli. Szóval államin is vannak rejtett költségek, de viszonylag tűrhető, még az átlag keresetűeknek is.
Mostanában viszont eléggé megnyirbálták az állami helyeket, és megnehezítették a bejutást és a bennmaradást is. Akkor pedig sokaknak marad a költségtérítéses variáció, ami tényleg nagyon magas a bérekhez képest. Nem tudom, hogy ha most kezdeném, és nem vennének fel államira, akkor mihez kezdenék. Maradna a munka vagy a diákhitel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!