AZ emberek miért nem válasszák a jól kereső és keresett szakokat? (és itt az egyetemiekre gondolok)
"Kevesen választják a műszaki területet és az egzakt tudományokat, a fizikát, a természettudományos területet. Nem véletlenül kerültek megemelésre az itteni keretszámok. Több és jobban képzett műszaki diplomásra van szükség. Igény lenne még termelésirányítókra, munkafolyamatok szervezőire gyártási területen. Keresettek a mérnökök (gépészek és villamos), felfelé ívelő kereslet mutatkozik a vegyész- és az energetikai mérnökök irányában is. Az informatikusokra már évek óta állandósult a magas kereslet, a legjobbak már az egyetemi évek alatt „elkelnek” – és már ösztöndíjat kapnak leendő cégüktől.
A pénzügyi és biztosítási terület évek óta stabilan áll a legnépszerűbb szakok között. Egy jóhírű intézményben szerzett pénzügyi diploma angol nyelvtudással kiegészítve jó esélyt ad az elhelyezkedésre."
16:
Pécs, Pollack, a multi pedig az Elcoteq? Jelenleg az egyetlen nagy foglalkoztató maga az egyetem a városban.
19:
Egy 9000 fős gyárban kétlem, hogy csak 10-15 lenne a mérnökök száma, bár a konkrét gyárat nem ismertem, de anno a szocialista időkben sokkal kisebb volt a mérnökök aránya (mert több volt az automatizálatlan munka, így több a betanított munkás), mégis sokkal több mérnök jutott egy ilyen üzemre. Na meg ha valamilyen mérnökből van egy városban 30, és 10-15 munkahely megszűnik, az már katasztrófa a szemszögükből.
"Értelemszerűen a mérnökök kaptak lehetőséget arra, hogy maradjanak, csak ahhoz el kell költözni máshova. Helyben más multi nincs sajnos, csak kisebb cégek."
Na ez itthon egy nagy probléma. A mobilitás hiánya. Pl nagyon jó hogy valaki kitanulja a szakmáját, de ha nem megy oda ahol ezt keresik akkor van bajban. Lehet hallani hogy hiány van szakmunkásból. Ez így nem igaz. AZ országban rengeteg van, nem is véletlen, hogy köztük magas a munkanélküliség. Mert pl lehet borsodba kell 300 gázszerelő, de nincs, míg Csongrádon meg 500 munkanélküli. Tehát itthon azt várják az emberek, hogy ok megtanult valamit aztán ha nem kap állást otthon, akkor tartja a száját, hogy hát nincs is munka, mit hazudnak. Én amit egyetemen tanulok, tudom, hogy onnan ahonnan jövök 1 állást se fogok találni. Ezért megyek oda ahol ezen a területen milliószámra van. Pl Szeged, Pest.
Én is azt látom,hogy az emberek nem szívesen költöznek új városba munka miatt. Ennek számos oka lehet, persze azt megértem aki szeretne de anyagi okokból nem tud. De több olyan fiatalt ismerek aki millió 1 okot kitalál, hogy miért nem költözik el vidékről, miért nem költözik nagyobb városba (hiányozna a kutyája, barátnője, családja. Meg különben sem ismerné ki magát az új helyen).
Én 1 évig voltam munkanélküli otthon (annyira Délmagyarország, hogy szinte már Szerbia). Rengeteg helyre jelentkeztem, de sehova sem kellettem, még a Tescoba sem. Szerencsém volt, hogy lehetőségem adódott elköltözni Pestre. Költözés után 2 héttel már szakmai érdeklődésemnek megfelelő helyen dolgoztam irodában.
Hogy a kérdésre is válaszoljak. Nagyon jól hangzik, hogy több mérnökre,informatikusra lenne szükség. DE, én például tudom magamról, hogy akkor sem tudnám a matek és a fizika tudásom (hiánya) miatt elvégezni, ha fejre állok. Hiába tudom, hogy keresettek az ilyen irányban végzettek, ha null érzékem van hozzá. Sokkal hasznosabb, ha valaki olyan szakot választ ami valóban érdekli. Nyilván mérlegelni kell azt is, hogy a későbbiekben el tud-e vele helyezkedni. De például, ha valakinek nagyon jó érzéke van a nyelvekhez az miért menne mérnöknek? Vagy elmehet, vért izzadhat, majd (ha valami csoda folytán) megszerzi a diplomát, akkor beteszi a vitrinbe és elgondolkozik, hogy na "és most mihez kezdjek?"
A nagyobb gond nyilván, hogy sokakat egész konkrétan semmi sem érdekel. A végén, ha megszerzik a diplomát nem fognak tudni kiteljesedni benne, ha kap vele egyáltalán állást.
A mobilitás csak a gazdaságilag legfejlettebb országokban működik, ahol az egy vagy másfél keresős családmodell is működőképes (értelemszerűen diplomásoknál középosztálybeli anyagi szinten), a közepesen fejlett országokban, mint Magyarország, csak a családalapítás előttig működik.
24:
Nem mindenki jó matekos azok közül, akik olyan szakra mennek, ahol van matematika is. Én például gyenge voltam mindig is matekból, viszont a programozás egészen kicsi koromtól kezdve érdekelt attól kezdve, hogy megírtam az első egyszerű programomat Commodore-ra, ezért kénytelen voltam a matematikával is foglalkozni, még ha nem is ment jól. Innentől kezdve szkeptikusan fogadom az olyan kijelentéseket, hogy akinek jó a nyelvérzéke, az menjen nyelv szakra, hiszen abból, hogy könnyen tud valamit megtanulni, nem következik, hogy érdekli is bármi, amihez nyelvszakot kellene elvégeznie (pl. tanítás, tolmácsolás, fordítás), de fordítva is igaz, attól hogy katasztrofális a nyelvérzéke, még akarhat nyelvtanár lenni, és ezért vért izzadva elsajátítja az idegen nyelvet, hogy aztán elmehessen egy ilyen szakra, és azt elvégezve taníthasson (megjegyzem, az is lehet, hogy sokkal jobb nyelvtanár lesz amiatt, mert nincs nyelvérzéke, mivel érti mik a nehézségei a nyelvtanulásnak, szemben a nyelvzsenivel). De így van ez az élet minden területén, attól, hogy valaki jó töriből és elfogadható matekból, még nem biztos, hogy a közgazdász a megfelelő szakma neki, különösen ha nem is érdeklik a gazdasági kérdések.
A másik, hogy matematikát sok bölcsész szakon is oktatni kellene, mert sok olyan bölcsész szakterület van, ahol a tiszta matematikai logika jó alapokat adhat. Egyébként a matematika bizonyos szempontból közelebb áll a bölcsészettudományokhoz, mint a természettudományokhoz, mivel racionális és nem empirikus módon működik, csak teljesen más jellegű modellekkel dolgozik, mint a bölcsészettudományoknak. Mindenesetre egy jó nyelvésznek például nem ártanak a matematikai alapok.
A legnagyobb probléma persze az, és ezzel egyet is értek, hogy a legtöbb embert nem érdekli semmi.
24-es vagyok.
"akinek jó a nyelvérzéke, az menjen nyelv szakra, hiszen abból, hogy könnyen tud valamit megtanulni, nem következik, hogy érdekli is bármi, amihez nyelvszakot kellene elvégeznie"
Bocsánat, nem fejtettem ki teljesen. Annak fényében tettem a kijelentést, hogy jó nyelvérzékhez párosul megfelelő érdeklődés is. Valahol a hosszú monológomban ki is fejtettem, hogy mindenki olyan szakot válasszon amit szívügyének érez (mérlegelve azért valamennyire azt is,hogy az álláskeresés szempontjából is hasznos legyen)
Nem a matematika nehézségét szerettem volna kiemelni. Hanem a fent kiemelt dolgot. Párosítva azzal, hogy sajnos sokan vannak akik nem gondolkoznak el azon, hogy mi az amit igazán szeretnének. Vagy, mint például egy barátnőm (szerintem) csodás cukrász lenne, de ő inkább egyetemre ment egy olyan szakra ami igazából nem is érdekli, csak azért, hogy neki diplomája legyen, mert szerinte attól ember az ember. A vége az lett, hogy kibukott, mert kedve sem volt tanulni.
Tehát az első kijelentésemnek az lett volna a lényege, hogy HA valakinek jó nyelvérzéke van (és érdekli is). Akkor olyan szakot válasszon ami megfelel az érdeklődésének.
Egyébként teljesen egyetértek azzal amit mondasz. És gratulálok a kitartásodhoz, hogy megküzdöttél azért ami érdekel is. Jelen esetben a programozás.
7-esnek üzenném hogy ha nem ért hozzá, és a rekreációt baromságnak tartja, akkor inkább maradjon csendben, szabad a véleménynyilvánítás, nem arról van szó, de baromságot ne írjon, köszönöm...
Azt hiszem többen megválaszolták már a kérdést, én csak összefoglalnám ezt:
1. mindenki tisztában van azzal hogy mik a keresett szakok, szakmák, de akinek nincs hozzájuk érzéke, nem fog odajárni, és ez így is van jól, ne legyen mindenki informatikus és mérnök...
2. sokak csak azért járnak felsőoktatásba hogy elmondhassák magukról, egyetemisták, ez egy qrva nagy gond...
3. a diploma önmagában mit sem ér, szakmai gyakorlat és (ma már) nyelvtudás nélkül, lehet az akár mérnöki vagy orvosi diploma is...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!