Mi is a baj azzal, hogy a határon túli magyarok is szavazhatnak?
Ez nem ilyen egyszerű, nem csak 1920-ban volt változás.
Hidd már el, ismerek olyan embereket, akik ötvenesek, hatvanasok és x éves korukban egyszer csak új papírokat kaptak, magyar nevük megszűnt, kaptak helyette pl. jó kis román nevet. Aztán amikor Magyarországra menekültek, akkor magyarázkodhattak, hogy ők nem románok, hanem magyarok.
Nem minden fekete-fehér. Nem csak az történt és akkor, mint amit a könyvekben olvastál.
"Ez nem ilyen egyszerű, nem csak 1920-ban volt változás."
Na mesélj. Azon kívül hogy a II. VH. végén még két falut (Rusovce, Dunacsún) az akkori Csehszlovákiához csatoltak, hol volt még BÁRMILYEN változás a trianoni határokhoz képest? Főleg a román határ mentén érdekelne a dolog...
Az lehet, hogy a háború alatt elfoglalt területekre betelepült magyarok a háború végén román állampolgárságot kaptak - de oda ők maguk költöztek be.
Magyarország jelenlegi határai a két falu kivételével pontosan megfelelnek a trianoni határoknak. Ez nem "eltitkolás", meg "más is történt ott" kérdése, ennek PONTOSAN utána lehet nézni.
Vagyis (főleg az általad emlegetett) határok 1920-ban kerültek megállapításra, és az ott élő emberek 1920-ban ébredhettek úgy "egyik napról a másikra", hogy másik országhoz tartoznak.
De azért ha utána olvasol, ez sem olyan "egyik napról a másikra" dolog volt, a határrendezés és a szabad átjárás 1221 közepéig tartott, azaz több mint egy éves időszak volt.
Ahogy így gondolkodom, amiről beszélhetsz, az a romániai Magyar Autonóm Tartomány lehetett, amely 1952-től létezett. Ennek határait 1960-ban módosították, majd 1968-ban gyakorlatilag megszüntették.
De ez a terület bár névleg magyar volt, a gyakorlatban Románia része volt, független sohasem volt, csak azért hozták létre, mert Sztálin így akarta (na valami jót is tett legalább...) A tartomány SOHA nem tartozott Magyarországhoz, úgyhogy ez NEM határrendezési kérdés volt, hanem (bármennyire is érint minket, és bármennyire is fájó pont nekünk) román belügy. Ami ellen persze tiltakozhatunk, de akkor is román belügy.
Ez igaz, de ennek mi köze a határátrendezéshez?
Az volt az állítás, hogy aki el sem költözött, csak hirtelen "egyik pillanatról a másikra" megszűnt magyarnak lenni, az legalább 96 éves.
És ezt fenntartom továbbra is, a legutolsó határrendezés 1920-ban volt, tehát aki nem odaköltözött, hanem ott élt, az román állampolgár volt 1920 óta.
A probléma kétrétű.
Egyrészt a Magyarországon történő választások kimenetele szitne sehogy vagy alig befolyásolja a határon túliak életét. Így szinte teljes mértékben mindenféle konszekvencia nélkül szavazhatnak. Ez nem feltétlenül jelent jót a Magyarországi magyaroknak, akik lehet, hogy azért fognak szívni mert a külsők így vagy úgy szavaztak.
Másrészt a szavazás élbajnoka a Fidesz volt, így most egy jelentős százaléka a szavazóknak alapjáratból rájuk fog szavazni, anélkül, hogy az uralmuk alatt kellene élniük.
Sztem az ellenzék követett el egy baklövést ezen a téren, ha minden párt beszállt volna a határon túli szavazás támogatásába, a második probléma soha nem merült volna fel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!