Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Megérte az egykulcsos adórends...

Megérte az egykulcsos adórendszer? A jólkeresők nyertek vele, de a többség nem. AZ állam évi 444 milliót veszít.

Figyelt kérdés

Érdemes ezzel kezdeni a cikket:

A tanulmányt nem egy ellenzéki politikai műhely, hanem Virovácz Péter, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. munkatársa és Tóth G. Csaba, a Debreceni Egyetem PhD-hallgatója jegyzik.



"Hatalmas bevételkiesést okoz és szinte kizárólag a legjobban keresőknek kedvez a kormány adópolitikája, állapította meg egy, a Pénzügyi Szemlében megjelent tanulmány. A tanulmányt nem egy ellenzéki politikai műhely, hanem Virovácz Péter, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. munkatársa és Tóth G. Csaba, a Debreceni Egyetem PhD-hallgatója jegyzik.


Megállapításaik szerint a 2010-13 között végrehajtott szja-reform összességében évi 444 milliárd forint bevételkiesést okozott a magyar államnak. A kieső bevételek 74 százaléka pedig a két legmagasabb jövedelmi tizedhez tartozó, gyermektelen állampolgárok nettó jövedelmét gyarapították.


A vizsgált hároméves periódusban a leggazdagabbak évi 501 milliárd forinttal kevesebb adót fizettek, mint tették volna a régi szabályok szerint. A leggazdagabbak hozzájárulása az adóbevételekhez 61 százalékról 42 százalékra csökkent.


Ezzel szemben a legszegényebbek adóterhei összesen évi 134 milliárd forinttal nőttek ugyanebben az időszakban. A legalsó négy jövedelmi tizedbe tartozóknak mindössze 20 százaléka járt jobban. A második legmagasabb jövedelmű csoportban a nyertesek aránya 92, a leggazdagabbak körében 99 százalék.


Az adóváltozások egyik fő indoka az volt, hogy a családi adózással segítsék a gyerekes családokat. Ez sem jött be. Ugyan a három vagy több gyermeket nevelők 63 százalékának csökkent az adója, az alsó hat jövedelmi tizedbe tartozók adóterhei nem csökkentek érdemben. A nagycsaládosok összesen 67 milliárdot nyertek az adóreformmal, ennek 92 százaléka a legfelső két jüvedelmi tizedbe tartozók nettó keresetét növelte. "


[link]


2013. nov. 20. 10:06
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:
34%

Tisztelt 6-os: Azért még amnéziában nem szenvedünk.

A Horn kormány privatizációi miatt 1994-1998 között körülbelül félmillió munkahely szűnt meg akkoriban. Minden nap bemondta rádió reggel,hogy hol és milyen gyárakat zártak be,vagy hajtották el az embereket átszervezés miatt.

A teljes magyar: cukoripar,textilgyárak,növényolajipar,festékipar,a teljes bútoripar,lakástextilipar,műanyagipar,finommechanikai ipar,a magyar híradástechnikai ipar,jármüipar/Ikarus-Rába/.....nem ragozom,sírni lehetne ezen.

Annak a hozadéka csapódik le most teljesen.Nem lehet tovább eltolni,mint ahogy a havat sem lehet csak egy ideig,utána elolvad,mint mi itthon......

2013. nov. 20. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 anonim ***** válasza:
20%

"Nem kötekedésből, hanem komolyan kérdezem: miért nem tisztességes az egykulcsos adó? Aki többet dolgozik, többet tanult, jobb a szakmája, több bevétele van, vállalkozik, megtakarításai vannak azt miért igasságos büntetni ezért azzal szemben aki segélyekből él, vagy minimálbéres raklappakoló?"


Már ne is haragudj, szerintem mindannyian nagyon jól tudjuk, hogy manapság egyáltalán nem azon múlik a nagy bevétel, hogy ki mennyit tanult vagy dolgozott. Az én "okos" kis osztálytársam megbukott még a magyar érettségin is, de most milliókat(!) keres a korrupt családi vállalkozásban, én meg három nyelvtudással rohadok egy gyárban azért, hogy legalább egy egyetemet el tudjak valahogy végezni, és közben éhen se haljak.


A szociológiai kutatások alapján manapság osztálytársadalmakban élünk, tehát az ember alapvetően beleszületik egy bizonyos anyagi helyzetű családban, és abból szinte lehetetlen kitörnie, akárhogy tanul vagy dolgozik, mert ma NEM ez határozza meg az életed, hanem az, hogy milyen kapcsolatokba születtél bele (nyilván vannak szerencsés kivételek, de a nagy többség eszerint él).


Ugyanakkor kérdem én: a kormány mégis mi mással tudja ellensúlyozni a szegény és gazdag osztályok közötti különbséget, ha nem legalább azzal, hogy aki több javat kap az államtól, az többet is adjon bele? A gazdag szülők gyereke alapból jobb esélyekkel indul az életben, mert van pénz taníttatni, vannak kapcsolatok előre rugdosni az életben, van hely, ahova betegyék dolgozni.


Szerinted az talán tisztességes és igazságos, hogy aki alapvető hátránnyal indul az életben, az ugyanolyan "büntetést" is kapjon, mint akinek ezerszer jobb esélyei vannak, szimplán mert más helyre pottyantotta le a gólya?

2013. nov. 20. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 Andizsuzsi ***** válasza:
28%
Nem az a baj, hogy a tehetősek jól jártak, hanem hogy az így náluk maradt (a korábbi adórendszerhez képest)jövedelmet nem itthon költik el.
2013. nov. 20. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim ***** válasza:
29%
.. meg a németek borzasztó szigorúan betartják a szabályokat - elképzelhetetlen lenne az a gyakorlat, ami itt ment: bejelentünk minimálbérre, és zsebbe a többit. Valaki kiszámolhatná, ettől mennyi adókiesés lett?
2013. nov. 20. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 anonim ***** válasza:
26%

Kedves 10-es: Azért ,mert otthagyták náluk a pénzt,és nem vették el az egy kulcsos "szörnyŰséggel".

Magad írtad: ott van középosztály-----hát ezért van kedveseim.

2013. nov. 20. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 anonim ***** válasza:
41%

Ha annyira jó az egykulcsos rendszer,miért nem használják sehol, szinte a világban sem?

Mi itt állandóan feltaláljuk a spanyol viaszt.-utána meg a vízözön.

2013. nov. 20. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 titak ***** válasza:
94%

Az egykulcsos adót is meg lehetett volna oldani normálisabban is. Én is a szlovák példát hozom fel:


Szlovákoknál még 2012-ben is egykulcsos (19%) volt. 2013-ban maradt a 19% és a 34 401,74€ (kb 10 mill HUF) feletti összegre 25% lett.


Röviden:

+A összes befizetett járulék adómentes,

+ adójóváírás 3 644,74 € (kb 1,1mill huf)/év - ez igényelhető a munkanélküli házastársra is. (18 983 €/év (5,7mill) fölött az adójóváírás fokozatosan csökken nullára.)

+ családi adókedvezmény 20,5€/gyerek/hó (6ezer forint)- ez ha nem hladja meg az adó nagyságát, a különbség VISSZA igényelhető az államtól.


Ez azt jelenti, hogy pl. négytagú családnál (szülől+2gyerek) ahol 1 szülő nem dolgozik a havi jövedelem 200 ezer bruttó az adó=nulla, és az állam fizet a családra kb 12ezer forint/hó adó visszatérítést.

Ha mindkét szülő dolgozik a havi 200ezer bruttónál a CsalAdKedv leszámítása után az ÉVES adó 15 ezer forint. LENNE. vagyis 2,4 mill forint után fizetnél 15 000 forintot.

2013. nov. 20. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 anonim ***** válasza:
10%

Most nem akarok hozzászólni hosszan, de az a bugyuta ellenzék (Jobbik, MSZP bárki) MIÉRT NEM EZT LOVAGOLJA MEG??!! Menyjenek nyomassák mindenhol, hogy NAV 1000 milliárdos csalás, hogy ez is ilyen stb.

Esküszöm fel nem foghatom ezt...


A másik valaki itt írta, hogy bejelentett munka, vagy valamit írt erről. Na kérem szépen, anyukám 4 órás minimálra van bejelentve, 30 ezer vagy mennyi Ft. Kézbe még összesen kap 130-150-et mikor hogy. Persze ezt úgy, hogy túlóra, szabadság nincs, csak szabadnap természetesen. Ha ez nem tetszik neki el lehet menni máshova dolgozni. A cégen belül, ahol dolgozik MINDENKI! így van bejelentve, a portástól kezdve a biztonsági őrig mindenki!. Akkor miről beszélünk itt? Csak körül kell nézni mindenhol ez megy! Akkor mitől várja itt bárki is a csodát? Én már állásinterjúra kb. úgy megyek, hogy engem nem kell bejelenteni. 5 állásinterjún voltam 4 azt mondta, hogy nem is akart vagy csak 4 órára, 1 mondta, hogy ő teljesen bejelent.

2013. nov. 20. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 anonim ***** válasza:
menjenek elnézést, elírtam vagy ész nélkül az automatikus javításra mentem.
2013. nov. 20. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 anonim ***** válasza:

Milyen nyugdíja lesz apukádnak?

Kifogja eltartani,mert még magát sem fogja tudni ellátni anyagilag.. Tudod,ha megéri valaki a nyugdíjat mekkora nélkülözés várhat így rá. Ez lesz a szegénység maga. Hova jutunk így,ha zsebbe 30 ezer,amellé meg járulék nélkül még 130 ezer?

2013. nov. 20. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!